Nabídka studijních destinací pro fyzio studenty na FTK sice není tak široká, jako pro studenty ostatních oborů, o to zajímavější však může být. Studenti 2. ročníku NMgr. programu Aplikovaná fyzioterapie Terezie Köhlerová a Martin Pekárek vyrazili společně studovat na naši partnerskou univerzitu Universidad del Rosario v Kolumbii. Kromě studia řady zajímavých předmětů měli možnost se aktivně účastnit také praxí a spolupracovat s místními terapeuty při přímé práci s pacientem. Díky své dobrodružné povaze procestovali i kus této exotické země a domů si přivezli zážitky na celý život.
Na jaké univerzitě a v jakém semestru jste absolvovali studijní pobyt?
Studovali jsme na Universidad del Rosario v Kolumbii v letním semestru 2022/23.
Proč jste zvolili právě tuto univerzitu?
Upřímně hlavně proto, že je v Latinské Americe. Když bychom to měli rozvést, měli jsme doporučení od Ondry Mečkovského, který Universidad del Rosario navštívil před námi. Zároveň je Universidad del Rosario v celé Jižní Americe proslulá kvalitou výuky a svými „programas de bienestar“ pro studenty. O zahraniční studenty mají velký zájem a jsou jim velmi otevření.
Měli jste v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem vám pomohli?
Obrovskou z obou stran. Hned od začátku obě strany (jak čeští, tak zahraniční koordinátoři) komunikovali s velkou vřelostí a byli nám ve všem nápomocní. I přes časový posun a přes to, že jsme se do Rosaria hlásili až v září s odjezdem v lednu, zvládli jsme všechno vykomunikovat v termínu díky aktivnosti obou stran. Ze strany Kolumbie byly sice informace občas lehce zmatené, ale až tam jsme zjistili, že pro tyhle země je to normální, naopak URosario bylo v komunikaci s námi nad míru kompetentní. Navíc naše a jejich systémy výuky se v mnoha ohledech liší a ze strany Rosaria to vyžadovalo více proaktivní přístup.
V průběhu semestru jsme prováděli změny v Learning Agreement a následně ještě v pracovní zátěži, kdy nám obě strany byly velmi nápomocné a všechny nečekané situace byly vyřešeny rychle a přehledně pro všechny.
Jaká byla náročnost studia, průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek?
Se studiem na UP se to vůbec nedá porovnávat. V Latinské Americe se klade důraz na úplně jiné věci než u nás. Ze strany Rosaria muselo dojít k velkým ústupkům, museli jsme spolu hodně komunikovat o tom, co je pro nás ještě dobré a co už je příliš (pro místní studenty například není normální mít volný čas). Pracovní zátěž studentů v Latinské Americe je neskutečná oproti naší, museli jsme proto náš rozvrh několikrát upravit, abychom to zvládli. Ale všichni koordinátoři byli velmi vstřícní a otevření, všechno se dalo vykomunikovat.
Docházka je povinná téměř za všech okolností, jedinou výjimkou je nemoc potvrzená místním lékařem a úmrtí v rodině. Ale s učiteli je výborná domluva, všechno chápou a byli k nám velmi otevření a vstřícní, hodně respektovali, že jsme z jiné kultury.
Systém výuky fyzioterapie je v Kolumbii hodně jiný oproti našemu. Předměty jsme si zvolili sami. Většinou se jednalo o „Electivos“ (volitelné předměty). Měli jsme Pilates, Feldenkreise, Workshopy exprese těla a emocí a mindfullness techniky. Tyto předměty byly zakončeny zpracováním samostatné práce (obrázky, prezentace, esej). Dále jsme měli předmět Ejercicio terapeutico I, který se soustředí na aktuální evidence based pohled na vyšetřovací a terapeutické metody k různým diagnózám, bylo vyžadováno hodně samostatné práce. Jako poslední jsme měli praxe na celkem třech pracovištích – na ARO/JIP, na lůžkovém oddělení a na ambulanci. Měli jsme možnost vidět celý proces rehabilitace a práci místních terapeutů s pacientem.
Zkoušky v Kolumbii v podstatě nejsou takové, jak je známe. Během semestru jsou 3 období parciálů, kde se buď zpracovává samostatná práce, prezentuje se kazuistika na fiktivním nebo konkrétním pacientovi nebo jde jenom o „prostou“ zkoušku teorie. Během semestru se píše hodně testů a zpracovává hodně samostatných nebo skupinových úkolů.
Celkově se nám moc líbila jejich nabídka předmětů týkající se psychosomatiky a poznávání vlastního těla. Předměty jsme si celkově moc užívali.
Zároveň URosario poskytuje možnost volby spousty volnočasových aktivit. My jsme například chodili na kurzy salsy, taekwonda a capoiery, nabízí se i arteterapie, atletika a spousta dalších sportů.
Můžete popsat vaše zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohli jste využít studentské koleje?
URosario koleje neposkytuje. Sice doporučuje ubytování pro studenty, které je ale dost drahé a dost daleko od našeho kampusu. Hledání ubytování probíhalo na vlastní pěst. Hodně nám pomáhala místní koordinátorka a zároveň PhD. studentka UPOL Laura, která nám doporučila levnější varianty ubytování a byla ochotná s námi prodiskutovat, jestli dané ubytování je v bezpečné čtvrti a za přijatelnou cenu. Jinak můžete hledat ubytování normálně přes Google pod termínem něco jako „residencia estudiantil“ nebo „apartamento compartido“ nebo přes facebookové skupiny čtvrtí, ve kterých chcete bydlet.
My jsme bydleli ve sdíleném domě pro 14 osob, z nichž polovina byli pracující Kolumbijci a polovina zahraniční studenti.
Stravování škola také neposkytuje, ale v okolí je spoustu restaurací. Nejlepší na Kolumbii je rozmanitost druhů ovoce a zeleniny, nedaleko od školy jsme objevili spoustu levných veganských/vegetariánských restaurací, částečně jsme si vařili sami.
Mezi ubytováním a školou jsme se přepravovali výhradně na kole (nečekejte ale, že budete mít někdy přednost). MHD bylo lehce pochybné. Ještě se dá dojíždět Ubrem nebo taxíkem.
Jak jste trávili volný čas? Měli jste možnost cestovat?
Cestováním a sportem. Jestli můžeme doporučit, nechte si alespoň měsíc (klidně i víc) mimo školu na procestování Kolumbie. Je nádherná. Žádné prázdniny úplně nečekejte, jen během semestru jeden týden Semana Santa. My jsme měli školu nastavenou tak, že jsme měli plný rozvrh od pondělí do čtvrtka, a pátek s víkendy volno, tak jsme cestovali tam. Připravte se na spoustu nesmyslných hodin strávených v autobuse, protože si řidič právě potřeboval pokecat nebo dát cafecito, vezměte si dost kinedrilu a navíc si připravte dobrý playlist do sluchátek, ať nemusíte třeba 10 h v kuse poslouchat vallenato nebo salsu. I tyhle aspekty jsou krásnou součástí celého zážitku latino kultury.
Jak jste vyšli se stipendiem? Museli jste mít našetřeno?
Se stipendiem jsme vyšli docela dobře – pokrylo nám náklady přepravu do Kolumbie, ubytování a stravu. Cestování šlo z naší kapsy, ale hodně záleží, jak moc chcete jet low-cost a co všechno chcete navštívit. Například do většiny národních parků si musíte vzít místního průvodce, což docela leze do peněz, ale stojí to hodně za to. Náklady na běžný každodenní život nejsou vysoké, hostely nejsou až tak drahé, ale cokoliv, co je jen pro turisty, je nákladné.
Cítili jste se v zemi bezpečně?
No… Rozhodně to není tak, jak leckdy v našich končinách uslyšíte. Žádný Pablo Escobar ani pouliční války. Je však potřeba hodně mluvit s místními a ptát se. Jsou čtvrti, kam ani Bogoťani nechodí, natož gringos. Jsou tam přízvuky španělštiny, které když slyšíte, tak je lepší se vzdálit. A zároveň je potřeba dodržovat jistá bezpečnostní opatření. Evropa to prostě není. Máme-li být upřímní, všechny mezinárodní studenty minimálně jednou okradli. Ale hodně záleží na vzhledu a úrovni španělštiny. Tímhle ale nechceme nikoho od tak krásné země odrazovat. Jen je potřeba o tom, jak to tam funguje, vědět dopředu a připravit se. Podrobnější informace poskytneme rádi spíše osobně.
Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?
Určitě, jak už jsme nastínili, hodně odlišné je téma bezpečnosti. Ale není to důvod, proč se do Kolumbie nevydat, spíš je potřeba s tím počítat. Také je potřeba se dát před odletem očkovat. Povinná je žlutá zimnice a břišní tyfus, doporučujeme i všechny možné typy žloutenky a vzteklinu. Co nás ještě napadá, je nechat si před odjezdem úředně ověřit plnou moc na někoho tady, která bude zahrnovat i bankovní úkony. A je potřeba ovládat španělštinu alespoň na úrovni B1 (je i vyžadován oficiální/neoficiální certifikát přímo Rosariem)
Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co vás nejvíce překvapilo?
Hodně. Přijde nám, že se na země Latinské Ameriky stále trochu kouká skrz prsty. Pašování drog už je docela minulostí, občanské války taky. Lidé z Kolumbie jsou velmi vstřícní a veselí. Celkově nás Kolumbie velmi příjemně překvapovala každý den.
Co považujete za největší přínos vašeho studijního pobytu?
Zlepšení ve španělštině a možnost absolvování výše vypsaných volitelných předmětů. Možnost aktivně se účastnit praxí. Možnost být v kolektivu a spolupracovat s místními studenty. Zároveň neopakovatelná a pestrá zkušenost se vším, co se ke Kolumbii pojí. A také uvědomění toho, že mnoho věcí, které v Evropě bereme za samozřejmost, samozřejmostí nejsou.
Doporučili byste studium na této univerzitě i ostatním studentům? Pokud ano proč?
Určitě! Je to úžasná životní zkušenost ve všech ohledech.