My, studenti z Neředína ve světě: Edita Maříková

Pátek 1. březen 2019, 8:30 – Text: Tereza Kučerová

Chorvatsko si většina z nás spojuje především s příjemnou dovolenou u moře. Napadlo vás ale někdy, jak se v této zemi studuje? Zeptali jsme se studentky Rekreologie Edity Maříkové, která má za sebou zimní semestr na University of Zagreb.

Proč jsi zvolila právě tuto destinaci?

Už jako malá jsem cestovala s rodinou na dovolenou do Chorvatska a už tenkrát si tato země získala moje srdce. Poprvé jsem se pro studium z této zemi rozhodla v roce 2015, kdy moje kroky vedly do přímořského letoviska Split. Když se tedy vyskytla možnost vycestovat do hlavního města této země, byla to jasná volba. Dále jsem si chtěla zlepšit svoji chorvatštinu.

Cítila jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Naprosto. Paní koordinátorka je velice příjemná a s každým problémem si vždy uměla poradit.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlela?

V Zagrebu jsem se rozhodla bydlet na kolejích, protože jsem si chtěla naposledy užít „studentský život“. Velikou výhodou bylo, že koleje se nacházely hned vedle mé fakulty (asi 1 minuta cesty) a nedaleko městského jezera Jarun. U kolejí byla dále menza, posilovna, kino, cukrárna i knihovna. Na obědy i večeře se chodilo hlavně do zmíněné menzy. Studenti zde mají dotaci až 75% na stravu a proto menu za 6,50 Kn (cca 22 Kč) nelze odolat.

Jak probíhalo Tvé studium?

Do školy jsem chodila každý den. Výuka v Zagrebu je celkově intenzivnější než u nás na FTK. Většinu předmětů máte 2x týdně. Jinak se výuka nijak nelišila a přirovnala bych ji k tomu, co známe u nás. Sporty probíhají v tělocvičnách a teorie ve třídách.

Jaké předměty jsi absolvovala? Můžeš popsat jejich průběh/problémy/výzvy, komunikaci s vyučujícími?

Na zahraničním pobytu jsem absolvovala celkem 5 předmětů. Basketbal, Sociologii sportu, Notační analýzu, Tanec a Systematickou kinesiologii. Všechny předměty byly zajímavé, ale nejvíce mě oslovila Sociologie a Tanec. To, že jsme ve výuce nebyli pouze z jedné země, dávalo Sociologii úplně jiný rozměr. Hodně se také řešilo rozdělení Jugoslávie, protože o tomto tématu se u nás příliš nemluví. V Tanci jsme se kromě klasických tanců učili i ty tradiční chorvatské. Největším oříškem studia však byla Systematická kinesiologie. Byla to taková směs všeho, od metodologie výzkumu až po kinantropologii a základy tréninku. Nakonec jsem však všechny zkoušky zvládla bez problémů.

Jaký jsi měla na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měla jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?

Veškerá výuka probíhala v anglickém jazyce. Obecně si myslím, že Chorvaté mají dobrou angličtinu, a proto nebyl žádný problém s komunikací.

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Až do listopadu se vše odehrávalo u zmíněného jezera Jarun. Můžete zde běhat, cvičit, jezdit na kole nebo si jen tak dát kávu a relaxovat. Samozřejmě jsem i hodně cestovala, jak mimo zemi, tak jsem se snažila více objevit krásu severu, protože většina z nás zná Chorvatsko jen od moře.  Ze zahraničí jsem navštívila Slovinsko a Srbsko, v zemi potom města jako Varaždin, Samobor nebo Split. Zagreb samotný se nachází pod horami, které se pravidelně stávaly cílem výletů kousek od města.

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšla se stipendiem?

Se stipendiem jsem vyšla bez problémů.

Cítila ses v zemi bezpečně?

Ano.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

I když jedete studovat do Zagrebu, tak jste stále v Chorvatsku, které je v jižní části Evropy. To znamená, že někdy mají na vše hodně času a klasická odpověď je: „Don’t worry“.

Dostala jsi se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Nikdy.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Myslím si, že ne. Chorvatsko známe jako prosluněnou destinaci s příjemnými lidmi a tak je tomu i mimo sezónu.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Nové přátele a vykročení z komfortní zóny.

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů