My, studenti z Neředína ve světě: Alena Nezvalová

Pátek 22. březen 2019, 8:30 – Text: Tereza Kučerová

Studentka Aplikované tělesné výchovy, Alena Nezvalová, si pro svůj zahraniční studijní pobyt zvolila University of Coimbra ve slunném Portugalsku. Jestli probíhaly hodiny v angličtině či v portugalštině a jak se jí ve městě, které je často srovnáváno s Olomoucí, líbilo, se dočtete v našem novém rozhovoru.

Proč jsi zvolila právě tuto destinaci?

Chtěla jsem jet někam, kde bude výuka probíhat v angličtině, a zároveň někam, kde bude krásná příroda a hodně sluníčka. Navíc jsem od všech kamarádů, kteří byli na Erasmu právě v Portugalsku, slyšela jen samé pozitivní ohlasy. Konkrétně Coimbru jsem zvolila proto, že je to studentské město, podobné jako Olomouc, a leží přibližně v polovině cesty mezi Portem a Lisabonem.

Cítila jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Ano, ale problém byl často s úředními hodinami a různými dovolenými koordinátora. Pokud na nás měla paní koordinátorka čas, byla milá a snažila se nám se vším pomoct, ale často se nám stávalo, že nám řekla, že má moc práce / moc studentů ve frontě apod., a že musíme přijít jindy. Nepříjemné byly také první týdny, kdy jsme měli řešit změny předmětů, ale zahraniční oddělení mělo zavřeno.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlela?

Bydlela jsem ve studentské rezidenci, která byla blízko centra i školy. Zvolila jsem ji na doporučení kamarádky, výhodou byla nízká cena a každotýdenní výměna ručníků a ložního prádla, a také možnost využívat zdarma pračku. Jediným problémem byl opravdu velký nepořádek.

Skvělá byla tamní menza, kde se dalo koupit menu za 2,40 €. Skládalo se z polévky, hlavního jídla, salátu, pečiva a dezertu nebo ovoce (nejlepší byly sladké pomeranče z Azorských ostrovů). Na výběr byly každý den ryby, maso i vegetariánská jídla.

V obchodech byly ceny potravin o něco vyšší než v Česku, ale zato tam byl opravdu velký výběr čerstvého ovoce a zeleniny. Také se mi hodně líbilo, že téměř v každém obchodě (i maličkém) bylo oddělení se zdravou výživou.

Jak probíhalo Tvé studium? Jaké předměty jsi absolvovala?

Školu jsem měla čtyři dny v týdnu, zapsala jsem si předměty Aerobik, Bruslení, Gymnastiku, Aquafitness, a Portugalštinu. Nejvíce mě bavily předměty Aerobik a Aquafitness, protože je učil mladý učitel a zároveň trenér, který „tím opravdu žil“. Hodiny byly dobře promyšlené a zábavné pro kluky i holky. Bezva bylo, že jsme mohli se studenty večer zdarma navštěvovat jeho lekce v tamějším fitness centru.

Určitě bych doporučila také předmět Portugalština pro Erasmus studenty, protože je učí moc sympatická a vtipná učitelka.

Jaký jsi měla na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měla jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?

Výuka probíhala v angličtině. Komunikace s učiteli probíhala bez problémů. Někteří sice jazyk moc neuměli, ale vždycky jsme se domluvili.

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Ve volném čase jsem ráda navštěvovala výše uvedené lekce aquafitness a také jsem cestovala. Kromě nádherné oblasti Algarve na jihu stojí určitě za zmínku i pohoří Serra da Estrela, kde leží nejvyšší vrchol pevninského Portugalska.

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšla se stipendiem?

Hodně mi pomohlo, ale samozřejmě jsem měla také něco svého. Určitě doporučuji studentům vyjíždějícím na Erasmus pročíst si podmínky získání Stipendia Olomouckého kraje na studium v zahraničí.

Cítila ses v zemi bezpečně?

Určitě ano. Na některých místech samozřejmě není dobré chodit večer o samotě, ale to i u nás. Navíc jsem byla na studijním pobytu společně s přítelem, takže jsem se nemusela ničeho bát.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Určitě se hodí naučit se předem alespoň základní slovíčka a fráze, protože spousta starších lidí neumí vůbec anglicky, a přestože jsou moc hodní a ochotní, nemůžou vám pak pomoci.

Dále se také připravit na to, že skoro všichni chodí pozdě, a že když chcete využít autobus MHD, je nutné na něj mávnout, aby vám neujel před nosem.

Také si s sebou vzít dost teplého oblečení a deštník, protože tam v zimním semestru často prší.

Dostala jsi se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Ne, to vůbec.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Ze stereotypních zobrazení země se mi vybaví asi jen fotka žluté tramvaje, která projíždí strmými uličkami Lisabonu. Ve skutečnosti vypadá úplně stejně, a když si vystojíte řadu, můžete si rychlou jízdu vyzkoušet. Hezký je také most 25 de Abril Bridge, který vypadá jako Golden Gate v San Franciscu. Celkově je tam strašně moc krásných míst, a kdybych je chtěla všechny popsat, nebude mi stačit tato stránka.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Určitě to, že mi dodal odvahu cestovat. Vůbec se teď nebojím létat do cizích zemí a zařizovat si věci, které jsou k tomu potřeba. Erasmus mi ukázal, že to není zase tak složité, jak se zdá. Přínosem je samozřejmě také zdokonalení se v jazyce a poznání nové země, do které se určitě chci znovu vrátit. Portugalsko všem doporučuji.

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů