Skupina dvanácti studentů a studentek z FTK a Přírodovědecké fakulty se v termínu 19. až 23. září zúčastnila závěrečného výjezdu v rámci projektu GloKnoCo, tentokrát do Brightonu a Eastbourne ve Velké Británii. Výjezd byl naplánován jako praktické seznámení se s metodami a projekty, které využívají sport pro sociální inkluzi tělesně postižených, migrantů nebo jedinců a rodin ohrožených sociálním vyloučením. V průběhu týdne jsme měli možnost seznámit se, jakým způsobem jsou sportovní aktivity využívány pro rozvojové cíle na jedné straně profesionálními kluby jako jsou Brighton and Hove Albion FC a jím podporovanou charitativní organizací Albion in the Community nebo Sussex County Cricket Club a jeho aktivitami podporujícími společenskou inkluzi skrze sport. Na druhé straně jsme se setkali se zástupci aktivit organizovanými „zdola“, tedy přímo v rámci místní komunity. Navštívili jsme brightonské organizace VYD využívající fotbal pro vzdělávací a sociální účely a Nam Yang Brighton Martial Arts Club založený na inkluzivním přístupu ke všem skupinám obyvatel.
Exkurze do místních organizací byly podpořeny a doplněny zkušenostmi z tréninkového programu Football 4 Peace, který dlouhodobě vedou pracovníci University of Brighton a který působí mezinárodně, v Izraeli, Palestině, Jihoafrické republice nebo Severním Irsku. I studenti v rámci GloKnoCo projektu měli možnost účastnit se některých teoretických a praktických lekcí společně s frekventanty Football 4 Peace. Celý týden organizačně zajistili naši projektoví partneři z University of Brighton, Thomas Carter a Mark Doidge.
Výjezdem do Velké Británie, který byl organizován v náhradním termínu z důvodu omezení v souvislosti s Covid-19 v letech 2020 a 2021, končí i celý projekt GloKnoCo (www.gloknoco.net), alespoň co se týká aktivit pro studenty Univerzity Palackého, která byla také vedoucím partnerem. V průběhu posledních tří let mělo téměř 40 olomouckých studentů možnost účastnit se intenzivních vzdělávacích kurzů a workshopů zaměřených na problematiku tzv. Sportu pro rozvoj a mír (Sport for Development and Peace; www.sportanddev.org/en/learn-more/what-sport-and-development). Ty proběhly částečně online z důvodů nařízených lockdownů v zemích projektových partnerů. Společně se studenty z univerzit v britském Brightonu a německém Paderbornu jsme se nejprve setkali na jaře 2020 v Olomouci, následně ve virtuálním prostředí na jaře 2021 a konečně opět osobně na jaře 2022 na Univerzitě v Paderbornu. Společně s vyučujícími ze tří zúčastněných univerzit se do vedení workshopů zapojili partnerské neziskové organizace z České Republiky, Německa, Polska a Velké Británie. Mimo to jsme s českými i mezinárodními studenty vyrazili na sérii exkurzí po organizacích, které v oblasti působí a sportovní aktivity využívají pro sociální a kulturní cíle: na podzim 2021 do Berlína, na začátku léta 2022 do Bruselu a na podzim 2022 do již zmíněného Brightonu a Eastbourne.
Mimo aktivit pro studenty projekt mířil i na profesionály a akademiky v oboru. Byly uspořádány tři konference, z nichž dvě v letech 2020 a 2021 byly z důvodu Covidu-19 opět online a závěrečná proběhla v létě 2022 v Bruselu. Celkem se jich zúčastnilo téměř 200 odborníků a studentů ze zemí celého světa. Dále partneři projektu dokončují výzkum mapující přístupy různých vzdělávacích institucí v zemích EU k výuce tématu sportu pro rozvoj. A konečně bude publikována shrnující zpráva prezentující poznatky z implementace projektu, spolupráce akademických a neziskových organizací a zkušenosti s výukou studentů. Projekt byl umožněn díky programu Erasmus+, KA 203, číslo 2019-1-CZ01-KA203-061224.
V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte náš projektový tým – hlavního koordinátora projektu, Arnošta Svobodu z FTK (arnost.svoboda@upol.cz) nebo Simonu Šafaříkovou z Přírodovědecké fakulty (simona.safarikova@upol.cz)