Mezinárodní spolupráce, projekty a členství
Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci si vybudovala silné a stabilní postavení v oblasti mezinárodní spolupráce v rámci kinantropologických pracovišť v Česku. Již od roku 1998 systematicky podporuje mezinárodní mobility studentů i akademických pracovníků. V současnosti probíhají tyto výjezdy zejména prostřednictvím evropského programu ERASMUS+, a to na základě partnerských smluv s více než 60 institucemi ve více než 20 zemích. Každoročně fakulta přijímá přes 30 zahraničních studentů a zhruba 70 studentů vyjíždí do zahraničí za studiem či odbornou praxí.
Fakulta dlouhodobě rozvíjí také spolupráci s vysokoškolskými institucemi v Severní Americe, Tichomoří, Asii a na Blízkém východě. Mezi klíčové partnery patří například University of Alberta a Camosun College (Kanada), University of California San Diego (USA), Nippon Sport Science University (Japonsko), Levinsky-Wingate Academic College (Izrael) a Universidad del Rosario (Kolumbie). Díky těmto partnerstvím jsou každoročně realizovány výměny studentů i akademiků, které přispívají k rozvoji mezinárodní akademické komunity.
Dvakrát ročně – v zimním a letním semestru – fakulta pořádá svou vlajkovou mezinárodní akci International Teaching Week, v rámci níž přijíždějí zahraniční vyučující, aby přednášeli našim studentům, sdíleli své odborné zkušenosti a navazovali či prohlubovali profesní kontakty.
Fakulta v současné době připravuje magisterský studijní program v angličtině, zaměřený na tři hlavní oblasti: Podpora pohybové aktivity a zdravého životního stylu, Aplikovaná tělesná výchova (Adapted Physical Activity) a Sport pro rozvoj.
Nabízí také doktorský studijní program v oboru kinantropologie, který podporuje špičkovou vědeckou přípravu a výzkum.
Fakulta je zároveň zapojena do prestižních mezinárodních výzkumných projektů, které se zaměřují na sledování pohybové aktivity a zdravého životního stylu v různých skupinách populace. Mezi tyto projekty patří například Global Matrix a IPEN. Kromě toho se fakulta věnuje celé řadě dalších výzkumných témat, jako je fyzioterapie, motorické učení a řízení pohybu, analýza chůze, pohybová gramotnost, filozofie sportu či fyziologie zátěže.
Fakulta tělesné kultury je aktivním členem několika mezinárodních odborných sítí a organizací, mezi něž patří:
- HEPA Europe (Health-Enhancing Physical Activity), včetně pracovních skupin zaměřených např. na prostředí podporující pohyb, pohybovou aktivitu dětí a mládeže, aktivní stárnutí nebo sportovní kluby pro zdraví
- ISBNPA (International Society of Behavioral Nutrition and Physical Activity)
- ISPAH (International Society for Physical Activity and Health)
Všechny tyto sítě úzce spolupracují se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), konkrétně s její Regionální kanceláří pro Evropu, která zahrnuje 53 zemí sahajících od Atlantiku až po Tichý oceán.
Fakulta je nově také členem EOSE (European Observatoire of Sport and Employment), observatoře, která shromažďuje, analyzuje a prezentuje statistiky trhu práce v oblasti sportu. Posláním EOSE je podporovat rozvoj pracovní síly v oblasti sportu a pohybových aktivit prostřednictvím propojení vzdělávání a zaměstnanosti a zajištění toho, aby odborníci i dobrovolníci disponovali potřebnými dovednostmi a kompetencemi.
Fakulta tělesné kultury dlouhodobě usiluje o rozvoj živé a smysluplné spolupráce s partnery z celého světa a o vytváření jedinečných a obohacujících příležitostí jak pro studenty (studijní a praktické výjezdy), tak pro akademické pracovníky k získávání mezinárodních zkušeností a nových perspektiv.