Vedení FTK informuje – 31. 1. 2018

Z kurzu záchrany ze zamrzlé vodní hladiny. Foto: Jiří Vrba
středa 31. leden 2018, 13:06 – Text: Martin Višňa

Naposledy v lednu a zároveň naposledy za Zbyňka Svozila za děkanským stolem pro vás máme přehled novinek na naší fakultě. Příjemné a ničím nerušené čtení.

 

Michal Šafář jmenován děkanem

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller v závěru minulého týdne předal jmenovací dekrety děkanům tří fakult, mezi nimi i Michalu Šafářovi, který byl zvolen naším novým děkanem v podzimní volbě. Děkani budou do svých funkcí ještě slavnostně uvedeni na inauguraci v úterý 20. února v Arcibiskupském paláci.

 

Psychologie sportu v praxi

V závěru minulého týdne se na naší fakultě konal 8. ročník mezinárodní konference Psychologie sportu v praxi, na které si vzájemně vyměnili zkušenosti sportovní psychologové, mentální kouči, trenéři i samotní sportovci a také zástupci dalších profesí. V zaplněné aule se mluvilo mimo jiné o hranici se šarlatánstvím nebo o střevech coby druhém mozku. Více se můžete dočíst na Žurnálu UP.

 

Letní semestr za dveřmi

Letní semestr klepe na dveře, a tak je třeba připomenout, že již od pondělí 5. února probíhá na naší fakultě bloková výuka, tedy výuka podle rozvrhů jednotlivých fakultních pracovišť. Od 12. února pak výuka probíhá podle pravidelného rozvrhu. Zápis předmětů na letní semestr ve STAGu pak končí v neděli 18. února.

 

Měsíc na přihlášku ke studiu

Ještě celý únor se mohou uchazeči hlásit ke studiu na naší fakultě, a to přes stránku www.prihlaska.upol.cz. Pokud někdo prozatím stále váhá, na který obor si přihlášku podat, a nepomohla mu ani prezentace na pražském Gaudeamu v minulém týdnu nebo na slovenské road show Kam na vysokú v těchto dnech, může zkusit zhlédnout ještě videa, kde o svých oborech hovoří ti nejpovolanější, totiž naši studenti. Videa jsou ke zhlédnutí na fakultním YouTube kanálu.

 

Nabídka kurzů a letní školy

Studentům naší fakulty (a v některých případech i dalším zájemcům) nabízíme v současnosti možnost absolvování několika akreditovaných kurzů. Jednak jsou to kurzy lyžování a základního snowboardingu (info), kurz fitness (info) či školení trenérů plavání II. třídy (info) a jednak je ještě jedno volné místo pro studenta naší fakulty na letní škole čínských bojových umění v Shanghaji (info). 

 

Z jednání kolegia děkana

Kolegium děkana na svém jednání v minulém týdnu především vyslechlo obhajoby projektů FRUP za rok 2017. Probíralo se ale také porovnání výsledků naší fakultní kvantifikace a výsledků hodnocení práce akademiků v IS HAP za rok 2016 či informace z porady děkanů na rektorátě, která se uskutečnila dříve, mimo jiné priority druhého funkčního období rektora, například reforma doktorského studia nebo další růst internacionalizace univerzity.

 

Z Rady vysokých škol

Děkan Zbyněk Svozil se v minulém týdnu poprvé jako zástupce naší fakulty zúčastnil zasedání sněmu Rady vysokých škol. Setkání to bylo především volební, zástupci škol si do svého čela zvolili prof. Milana Pospíšila z pražské VŠCHT. Řešil se ale také rozpočet vysokých škol na letošní rok.  

 

Z projektu EuPEO

Jana Vašíčková se za naši fakultu zúčastnila prvního pracovního setkání projektu Erasmus+ European Physical Education Observatory aka EuPEO. Na schůzce byly vyjasněny hlavní cíle, pracovní plán a administrativní požadavky tohoto tříletého projektu Lisabonské univerzity, do nějž jsou dále zapojeni zástupci z Německa, Irska, Švýcarska a dalších zemí. Základním kamenem projektu je tvorba několika dotazníků aplikovatelných v rámci celé EU, a to jak pro školy, tak pro žáky. Do pilotního ověřování budou na jaře zapojeny dvě školy a následného vyplňování se na podzim zúčastní dalších 12 základních a středních škol.

 

Projekt na podporu HBSC týmu odstartoval

Se začátkem roku se rozeběhl projekt Podpora zástupců ČR v mezinárodní výzkumné síti Health Behaviour in School-aged Children research network (HBSC), jehož hlavním cílem je posílení mezinárodní spolupráce a zvýšení kvality českého týmu v rámci HBSC research network, mezinárodní alianci výzkumných pracovníků spolupracujících na nejrozsáhlejší vědecké studii o zdraví dětí a školáků. Pětiletý projekt mimo jiné podpoří účast zástupců ČR na pravidelných setkáních řešitelů studie nebo tvorbu excelentních publikačních výstupů s využitím mezinárodní databáze HBSC včetně zvýšení podílu publikací s účastí zahraničních autorů. 

 

Život je gotickej pes

Ve druhé polovině ledna se v sibiřských horách jako součást projektu GAČR Modely tělesně zakotvené zkušenosti v teoretických základech zážitkové pedagogiky a jejích kinantropologických souvislostí uskutečnil kurz Život je gotickej pes, který realizovala Prázdninová škola Lipnice ve spolupráci s naší fakultou a Altajskim gosudarstvennym universitetom v Barnaul. Před zahájením a bezprostředně po skončení kurzu, který důkladně prověřil fyzickou i psychickou připravenost účastníků, když teplota klesla až k -45 stupňům Celsia, byla za pomoci různých metod sebrána výzkumná data, jejichž vyhodnocení a interpretace jistě přinesou zajímavé informace o účastnické zkušenosti pohybu a pohybu v extrémních zimních přírodních podmínkách.

 

Záchrana ze zamrzlé hladiny

Na lipenské přehradě se v minulém týdnu uskutečnil ochranářský kurz záchrany ze zamrzlé vodní hladiny. Studenti si vyzkoušeli nejen jaké to je, snažit se sám vydrápat zpět na led, ale také nejrůznější způsoby záchrany – jednak profesionální s ledovými saněmi, bodci a lany, ale také improvizované s využitím náhodných pomůcek, jako je žebřík, lyžařské hole nebo plovoucí plastový kanystr.

 

Vstupenky na Reprezentační ples UP

Reprezentační ples Univerzity Palackého se koná v sobotu 24. února v hotelu NH Collection Olomouc Congress, těšit se můžete mimo jiné na vzdušnou akrobacii, swing v podání Zatrestbandu nebo vystoupení kapely Mňága a Žďorp. Vstupenky budou k mání ve dnech 1. a 6. února na Konferenčním servisu UP od 15:00 do 16:30, zbylé lístky pak budou k prodeji online. Další informace najdete na www.ples.upol.cz.

 

Zimní Větrání

Již tuto sobotu se do terénu vrací naše turistická série Větrání. Prvním letošním výletem bude výšlap z Valašských Klobouk do Horní Lidče přes rozhlednu Královec a krátký hřeben Bílých Karpat. Sraz účastníků je v 7:30 před olomouckým hlavním nádražím, více informací zájemci najdou na www.radostzpohybu.cz/vetrani.

 

Dny na monoski

Druhý únorový víkend odstartuje také letošní ročník Dnů na monoski, které připravilo Centrum APA ve spolupráci se sportovními školami Newman school, Ski fanatic a Yetti ski Troják. Vyzkoušet si jízdu na monoski, speciálně upravené lyži pro sportovce s postižením, a další sportovně-kompenzační pomůcky, si zájemci budou moci vyzkoušet na těchto místech:

11. 2. Ski areál Hlubočky (okr. Olomouc)

17. 2. Ski areál Olešnice na Moravě (okr. Blansko)

24. 2. Ski areál Rališka, Horní Bečva (okr. Vsetín)

3. 3. Ski areál Hlinsko (okr. Chrudim)

10. 3. Ski areál Troják, Rajnochovice (okr. Kroměříž)

 

Zemřel Hynek Seidl

Ve věku 85 let v minulém týdnu skonal náš kolega a oblíbený učitel zejména atletiky Hynek Seidl, který na tělovýchovných pracovištích Univerzity Palackého působil od 60. let. I po svém odchodu z naší fakulty na počátku 90. let patřil k vítaným účastníkům našich kurzů, mnozí z našich současných vyučujících na něj dodnes s radostí vzpomínají. Rodině pana doktora tímto vyjadřujeme upřímnou soustrast.  

 

Máte novinku, která by se v této rubrice mohla objevit, nebo se vaše pracoviště podílí na zajímavé akci? Dejte vědět! Pište Martinu Višňovi nebo klepejte na dveře NA 213. 

 

předchozí aktuality >>