Vedení FTK informuje – 29. 5. 2019

středa 29. květen 2019, 12:00 – Text: Kristýna Navrátilová

Počasí posledních dnů se tomu květnovému zatím nepodobá ani v nejmenším, probíhají státní závěrečné zkoušky, začíná série letních kurzů a aktuálním tématem je stěhování v rámci rekonstrukce, jejíž úspěšné dokončení umocní fakt, že se náš zelený Vrchol Olomouce zařadí mezi moderní fakulty. Děje se toho u nás však mnohem více a proto vám přejeme příjemné čtení následujících aktualit z naší fakulty.

 

Ministr zdravotnictví na FTK UP

V pátek 24. května se v Aplikačním centru BALUO a přilehlých prostorách Centra kinantropologického výzkumu konala tisková konference, na které byla zveřejněna národní zpráva o pohybové aktivitě českých dětí a mládeže. Mezinárodní výzkumný projekt Global Matrix on Physical Activity for Children and Youth, na kterém pracoval tým vedený Alešem Gábou z Katedry přírodních věd v kinantropologii přijel podpořit také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spolu s jeho náměstkyní Alenou Šteflovou. Dále také předseda pro zdravotnictví a sociální politiku Lumír Kantor nebo bývalý český reprezentant v krasobruslení Tomáš Verner a tiskovou konferenci moderoval prorektor pro vnější vztahy UP Petr Bilík. Společně s vedoucím Katedry rekreologie Zdeňkem Hamříkem a iniciativou Ride2scool se pak fakultní tým v čele s hosty aktivně přesunul na jednu z fakultních základních škol Tererovo náměstí, kde si prohlédli veřejně přístupné hřiště. Tisková konference byla zakončena prohlídkou našich center v čele s proděkanem pro vědu a výzkum Františkem Chmelíkem. Fotogalerie z tiskové konference ke shlédnutí zde.

 

Fakulta se bude podílet na významné investici města

Město Olomouc připravuje největší investiční akci posledních let, jedná se o výstavbu nové multifunkční haly. Její výjimečnost spočívá v zahrnutí ledové plochy, která by měla nahradit tu současnou na zimním stadionu. Primátor města Olomouc jmenoval pro koordinaci projektu řídící výbor, jehož členem je i tajemník naší fakulty, Pavel Král.  FTK UP se rovněž aktivně podílí na přípravě projektu komplexní rekonstrukce Sportovní haly UP v čele s panem proděkanem Pavel Hápem. Ten také sdělil, že realizace obou investic přinese významné synergické efekty a otevře další možnosti spolupráce mezi fakultou a městem v oblasti sportu.

 

APA ve Španělsku

V termínu 8. – 9. května se Ladislav Baloun, Tomáš Vyhlídal a Jana Sklenaříková z Katedry aplikovaných pohybových aktivit účastnili setkání projektového týmu Sport Students as a Mentors, které se konalo v Murcii. Na programu byly zpětné vazby k pilotním programům a revize studijních materiálů projektu. Více informací o projektu najdete zde.

 

Konference ISBNPA a satelitní meetingy se blíží

Jedna z největších konferencí se zaměřením na výživu a pohybovou aktivitu v kontextu globálních změn se bude konat od 4. do 7. června v Praze. Hlavními organizátory jsou International Society of Behavioral Nutrition and Physical Activity společně s naší fakultou. Na 18. ročníku konference se podílí také naši studenti na pozici dobrovolníků. Celou konferenci doplňuje série setkání s představiteli FTK UP z oblasti vědy a výzkumu, které se přesunou do Olomouce.

31. května – 2. června | Pragmatic Evaluation in Physical Activity Course | Mgr. Zdeněk Hamřík, Ph.D.

8. června – 10. června | International Network of time-use epidemiologists meeting | doc. Mgr. Aleš Gába, Ph. D.

8. června – 10. června | Are V4 Living Actively? ISBNPA Satellite Meeting | Mgr. Ferdinand Sallona, PhD.

8. června | IPEN writin retreat | doc. Mgr. Josef Mitáš, Ph. D.

 

Evaluační večírek na FTK UP

Ohodnocení každého předmětu v novém systému evaluace trvá pár minut. Pro co nejpočetnější zpětnou vazbu se snažíme studenty motivovat prostřednictvím výzvy, která inspiruje k setkání, jehož cílem by mělo být úspěšné odevaluování předmětů. Více informací o samotné akci najdete na této události.

 

Bocce zaplní atletický stadion

Pod záštitou děkana FTK UP se na Atletickém stadionu v Olomouci uskuteční již čtvrtý Národní turnaj Speciálních olympiád v bocce. Akce bude probíhat ve dnech 3. a 4. června a pro sportovce je připraven vedle sportovních kategorií také pestrý doprovodný program. Tato akce je zastřešena Českým hnutím speciálních olympiád a je určena sportovním klubům napříč celou Českou republikou, které se věnují pohybovým aktivitám pro osoby s mentálním postižením.

 

Stěhování a rekonstrukce

Akce kulový blesk odstartovala. Po úspěšné rekonstrukci pátého patra budovy NC disponujeme vysoce reprezentativními prostory, a to stejné nás čeká i v případě rekonstrukce budovy NA. Proto tedy berte na vědomí několik změn a termínů, které jsou s ní úzce spjaty.

Zadní vchod a schodiště na NA |prosíme všechny zaměstnance, aby používali výhradně přední vstup do budovy děkanátu

Oddělení pro studium  | dočasně funguje pouze na bázi mailové korespondence a je přesunuto do konce června na NA 309

Stavební rekonstrukce 1 NP  | bourací práce započnou 30. května

Rekonstrukce AULA a respirium  | předpokládaný začátek 3. června

Knihovna | 4. června bude naše fakultní knihovna uzavřena a dočasnou otevírací dobu najdete zde

 

Reprezentujte na Českých akademických hrách

Letošní České akademické hry hostí v termínu 23. až 28. června Vysoké učení technické v Brně. Studenti, kteří chtějí obléknout dres hrdých sportovců a reprezentovat Univerzitu Palackého na největší vysokoškolské sportovní události u nás, nechť se přihlásí u garantů jednotlivých sportů, které najdou v tomto odkaze.

 

Julie Wittmannová obdržela čestné uznání

Každoročně organizuje seminář Aktivní v každém věku a nyní obdržela Čestné uznání za vytvoření vynikajících podmínek pro českou reprezentaci na Světových letních hrách Speciálních olympiád v Abú Dhabí. Julie Wittmannová z Katedry aplikovaných pohybových aktivit obdržela toto uznání z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy. Her se zúčastnila jako trenérka reprezentantek v bocce společně s její svěřenkyní Petrou Machů, která vybojovala stříbrnou medaili.

 

Návštěva z Číny

Dne 14. května u nás probíhalo jednání na téma možné spolupráce se Southwestern University v Číně. Informace o studiu na naší fakultě zahraničním hostům prezentoval proděkan pro zahraniční spolupráci Michal Kudláček a proděkan pro rozvoj a vnější vztahy Pavel Háp.

 

FTK se připravuje na půlmaraton

Při příležitosti desátého výročí Olomouckého ½maratonu, na kterém se každoročně podílí stovky dobrovolníků z Univerzity Palackého v Olomouci, bude letos v hlavním závodě reprezentovat fakultní barvy desítka vybraných studentů a zaměstnanců. Náš fakultní tým, který je složen ze studentů, pedagogů a zaměstnanců v rámci přípravy na tento náročný sportovní výkon využívá prostory Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu. Naši běžci tedy mají k dispozici špičkové zázemí, kterým jako fakulta disponujeme a věříme, že FTK UP si doběhne pro ty nejlepší výkony.

  

pÁPÁ hrátky ve velkém

Na středu 19. června je pro předškoláky mateřských škol z Olomouce a okolí připraven osvětový program pÁPÁ hrátky ve Smetanových sadech. Přes dvě stovky dětí předškolního věku tak nahlédne do světa osob se zdravotním postižením a vyzkouší si například bocciu, jízdu na vozíku nebo handbiku, monoski nebo kreslení bez zraku.

  

Máte novinku, projekt či zajímavou akci, která by se podle vás měla ve Vedení FTK objevit? Pište na e-mail kristyna.navratilova@upol.cz. Uzávěrka je 20. června.

Zpět