Vedení FTK informuje – 16. 5. 2018

Z akce S Decathlonem přes bariéry. Foto: archiv Expedice přes bar
středa 16. květen 2018, 14:20 – Text: Martin Višňa

Možný informační nedostatek související s květnovými svátky a děkanským volným je u konce. Máme pro vás čerstvou porci novinek z naší fakulty a není jich zrovna za ty tři týdny málo. Přejeme příjemné a ničím nerušené čtení.

 

Stěhování a rekonstrukce

Akce kulový blesk odstartovala. Po dodávkách nábytku se nyní rozeběhlo stěhování pracovišť katedry přírodních věd v kinantropologii a institutu aktivního životního stylu do nové budovy CKV. Kompletně zasídlené by prostory propojené s Aplikačním centrem BALUO měly být do začátku nového akademického roku. Stejný termín dokončení má také rekonstrukce prostor v pátém patře budovy C, se kterou se započne v nejbližších dnech. Tato stavební akce je součástí projektu ERDF Modernizace budov FTK UP v Olomouci – Neředín.

 

Zkouškové období je tu

Letní semestr po svátcích dospěl do svého konce a přehoupli jsme se do zkouškového období. Všem studentům přejeme úspěšné plnění všech studijních požadavků. Zároveň bychom ale chtěli vyučující upozornit na povinnost vypsat dostatek termínů pro zápočty a zkoušky.

Se začátkem zkouškového období se rozeběhl také maraton státních závěrečných zkoušek, v tomto týdnu se zkouší především pedagogická způsobilost a státnice za sebou do víkendu budou mít i studenti fyzioterapie. Rozpis všech státnic je k dispozici na této stránce. Všem přejeme co nejméně nervů před komisí a samozřejmě happyend. 

 

Zápis do vyšších ročníků

Nezbytné informace pro zápis do vyšších ročníků najdou studenti tady. Upozornili bychom především na mezní termín splnění studijních požadavků za akademický rok 2017/2018, kterým je čtvrtek 6. září.

 

Přihlášky Ph.D.

Zájemcům o doktorské studium kinantropologie na naší fakultě připomínáme, že deadline pro podání přihlášky je čtvrtek 31. května.

 

Reprezentujte na Českých akademických hrách

Letošní České akademické hry hostí v termínu 17. až 22. června Masarykova univerzita v Brně. Prosíme studenty mající zájem o reprezentaci Univerzity Palackého na této největší vysokoškolské sportovní události u nás, aby si prošli informace od koordinátora reprezentace Vítězslava Pruknera a k účasti na hrách se přihlašovali prostřednictvím zveřejněných garantů jednotlivých sportů. Informace a přehled garantů jsou k dispozici zde.

 

Z akademického senátu

Naposledy před létem se v tomto týdnu sešel Akademický senát FTK UP. Senátoři zkraje jednání schválili výroční zprávu naší fakulty o hospodaření v loňském roce a navrženou podobu přijímacího řízení pro akademický rok 2019/2020. Poté dostal prostor ředitel Aplikačního centra BALUO Martin Sigmund, který senátory seznámil, s čím centrum aktuálně žije, a s výhledem nejen pro letošní rok. A podobně senátory seznámil s oblastí celoživotního vzdělávání proděkan Pavel Háp.

 

Návštěva z Filipín

Naši fakultu navštívila mezi květnovými svátky delegace z Filipín, konkrétně představitelé Ateneo de Davao University a FEU Diliman College. Hosté se setkali s proděkany Michalem Kudláčkem a Pavlem Hápem, probrali nabídku studijních programů a prohlédli si zázemí fakulty včetně Aplikačního centra BALUO, které je velmi zaujalo. Případná spolupráce se může odvíjet v rovině uskutečnění letní školy pro filipínské zájemce, nabídky placené formy Ph.D. studia, spolupráce na vědecko-výzkumných projektech a především v rámci trenérských studií.  

 

Den zahraničního oddělení

Na naší fakultě se uskutečnil Den zahraničního oddělení rektorátu UP určený ke konzultaci otázek internacionalizace. Na programu byla různá témata, např. zahraniční mobility studentů a akademiků, nastavení a udržování zahraniční spolupráce, stanovení priorit zahraniční politiky naší fakulty. Jednalo se o vůbec první konzultační den na jedné z fakult v rámci UP, zástupci rektorátního zahraničního oddělení se následně přesunou na ostatní fakulty. Setkání proděkan Michal Kudláček hodnotí jako velmi přínosné a žádoucí, problematika internacionalizace je totiž jedním z pilířů dlouhodobé strategie UP.

 

Výměna zkušeností a sněm RVŠ

Proděkan pro studium Zbyněk Svozil se zúčastnil setkání zástupců vysokých škol připravujících pedagogické pracovníky, na kterém si vyměňovali zkušenosti s předkládáním a hodnocením žádostí o souhlasné stanovisko MŠMT ke splnění rámcových požadavků na studijní programy, jejichž absolvováním se získává odborná kvalifikace k výkonu regulovaných povolání pedagogických pracovníků. Ve čtvrtek jej pak čeká jednání sněmu Rady vysokých škol, na kterém se bude schvalovat program rady pro období 2018–2020.   

 

Z výkonného výboru EUPEA

Docentka Jana Vašíčková se zúčastnila zasedání výkonného výboru organizace EUPEA (European Physical Education Association) v Litvě. Na jednání mimo jiné prezentovala aktuální situaci kolem zasídlení České společnosti učitelů TV nebo informovala o projektu BMC-EU, kde evropskou organizaci zastupuje. Výkonný výbor mimo jiné odsouhlasil, aby se jedno z příštích jednání v únoru 2019 uskutečnilo na naší fakultě. Vašíčková se taktéž zúčastnila konference litevské asociace učitelů TV Physical education in Lithuania and Europe: A glance into the future, kde vystoupila s příspěvkem o situaci v tělesné výchově v ČR. Díky asociaci je naše fakulta partnerem projektu Erasmus+ EuPEO, který má za cíl monitorovat kvalitu tělesné výchovy v Evropě.

 

Ze školení trenérů

O uplynulém víkendu bylo zahájeno školení trenérů II. třídy plavání, na výuce se kromě našich odborníků podílejí také trenéři českých reprezentantů Vlastimír Perna a Petr Přikryl. Ve stejném čase jsme v AC BALUO hostili školení trenérů licence B basketbalu, pořádané Českou basketbalovou federací. Naši studenti tak měli možnost potkat s top trenéry současnosti, jako například Lubomírem Růžičkou ze Svitav, nebo legendou Františkem Rónem. Do konce jara ještě proběhne školení trenérů mládeže v basketbalu, na kterém se též objeví několik zvučných jmen z řad reprezentačních trenérů Česka a Slovenska, jako například Peter Bálint, Michal Pešta nebo Ondřej Zatloukal.  

 

Veletrh sociálních služeb

Naše fakulta je partnerem Veletrhu sociálních a souvisejících služeb v Olomouci, který se koná v pátek 18. května na Horním náměstí. Nebudeme tak chybět mezi prezentujícími se organizacemi, zájemcům představí své aktivity a kompenzační pomůcky, které si budou moci i vyzkoušet, naše katedra APA. Více o veletrhu tady.

 

Sportujeme společně

V Aplikačním centru BALUO zavlaje ve čtvrtek 24. května vlajka hnutí Speciálních olympiád ČR, katedra APA zde totiž organizuje sportovní den nazvaný Sportujeme společně. Na programu jsou aktivity pro malé sportovce, přizpůsobené sporty nebo třeba pÁPÁ hrátky.

 

3D Fitness kongres

Aplikační centrum BALUO bude v prvních dvou červnových dnech hostit 3D Fitness kongres Pohyb a zdraví 2018, největší fitness akci ve střední Evropě pro všechny majitele fitness center, osobní trenéry, instruktory skupinových lekcí a fitness nadšence. V průběhu akce dojde v centru také k otevření nové, špičkově vybavené TRX zóny funkčního tréninku, první svého druhu na území Česka a Slovenska. Více informací o kongresu najdete tady.  

 

Moravia Sport Expo

Stejně jako v předchozích letech nebude naše fakulta chybět na veletrhu Moravia Sport Expo, který probíhá ve dnech 22. a 23. června jako doprovodná akce Mattoni 1/2maratonu Olomouc. Prezentaci a aktivity v tuto chvíli připravujeme, nicméně si můžete připomenout, jak jsme zaujali návštěvníky vloni, a sice prostřednictvím této fotogalerie

 

Větrání do lázní

Na Studniční vrch, v jehož svazích vyvěrá spousta životadárných pramenů a kde stojí slavné Priessnitzovy lázně, zavítá poslední květnovou neděli další z pěších výletů Větrání, v pořadí již 85. Propozice cesty zájemci najdou na Radosti z pohybu.  

 

Sportovní den & majáles UP

Aktivity garantované naší fakultou nechyběly na dvou tradičních univerzitních akcích, Sportovním dnu UP a Olomouckém majálesu UP, které se letos konaly v jeden den, ve středu 9. května. V rámci sportovního dne si mohli studenti a zaměstnanci zdarma zacvičit ve fitness centru v AC BALUO anebo vyrazit na výlet Větrání na Litovelsku. Na majálesovém stánku jsme pak prezentovali některé fyzioterapeutické techniky, kompenzační pomůcky pro sportovce s postižením a také aktivity AC BALUO nebo týmu webu Radost z pohybu. Studenti rekreologie se pod vedením Jany Hoffmannové a Luďka Šebka také ujali cyklistické módní přehlídky. Fotky si můžete prohlédnout na fakultním facebooku.  

 

S Decathlonem přes bariéry

Na podporu Expedice přes bar, na kterou brzy vyjedou studenti katedry APA, se ve spolupráci s olomouckou prodejnou Decathlon a kluby DHK Zora Olomouc a FBS Olomouc uskutečnila akce S Decathlonem přes bariéry. Zájemci tu mohli nahlédnout do světa sportu handicapovaných, vyzkoušet si mohli například jízdu na tandemovém kole, handbiku či tříkolce, také třeba házenou nebo florbal na vozíku. A především si mohli zakoupit speciální balíček, výdělek přitom částečně pokryje náklady na realizaci expedice. Fotogalerii si můžete prohlédnout na facebooku expedice

 

Máte novinku, která by se v příštích aktualitách mohla objevit, nebo se vaše pracoviště podílí na zajímavé akci? Dejte vědět! Pište Martinu Višňovi nebo klepejte na dveře NA 213. Uzávěrka je vždy v úterý ve 13:00.

 

Předchozí aktuality >>