Vedení FTK informuje – 10. 10. 2018

Foto: Martin Višňa
čtvrtek 11. říjen 2018, 8:45 – Text: Martin Višňa

Zdá se to jako pár dní, co jsme vítali na půdě naší fakulty studenty prvních ročníků, rána na Neředíně již ale bývají chladná a mlhavá a zimní semestr se řítí plnou parou kupředu. Jeho začátek přitom byl více než nabitý, mimo jiné jsme stihli otevřít Centrum kinantropologického výzkumu (více si může přečíst zde), ukázat se prvákům ze zbytku univerzity na akci Meet UP nebo přivítat osobnosti hokejové Mory… A bylo toho více, jak se můžete přesvědčit z následujících řádků. Přejeme příjemné čtení.

 

Diplomy rozdány…

Na 160 absolventů našich bakalářských a navazujících magisterských studijních oborů převzalo v sále Arcibiskupského paláce diplomy stvrzující úspěšné dokončení jejich studia. Přímo během slavnostních promocí již bylo mnohé řečeno, ale i tady vám přejeme mnoho štěstí v právě otevírané nové etapě vašeho života, hlavně do ní vykročte pravou nohou. A pokud se sem tam ve světě zmíníte o své alma mater, nebudeme se zlobit… 

 

BALUO žilo Nocí vědců

Opět po roce jsme se připojili k oblíbené popularizační akcí Noc vědců a připravili pro veřejnost nabitý program v prostorách Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu. Zájemci se mohli podívat do nových laboratoří, dozvědět se spoustu zajímavých věcí a také si zasportovat, rekreologové pro děti připravili i malování na obličej nebo recyklodílnu. Největším tahákem byl systém pro analýzu pohybu Vicon Vantage, s jehož čidly si mezi kamerami zatančila nejen naše figurantka, nenudili se ale ani organizátoři dalších stanovišť a třeba na měření tělesného složení byla, stejně jako v předchozích letech, fronta od samého začátku akce. Odhadem k nám zavítalo přes pět set návštěvníků, kterým tímto děkujeme, že na Neředín vážili cestu. A děkujeme samozřejmě všem, kteří se na Noci vědců pod garancí oddělení pro rozvoj a vnější vztahy podíleli. Krátké ohlédnutí a fotogalerii najdete na akce.ftk.upol.cz.

 

Nabídka Erasmus+

Zahraniční oddělení naší fakulty upozorňuje studenty na možnost podání mimořádných přihlášek na zahraniční studijní pobyty na neobsazených partnerských institucích v rámci programu Erasmus+. V nabídce jsou pobyty např. na Universidad de Granada, Universidad del País Vasco v Bilbau, Universität Wien v Rakousku, University of Jyväskylä ve Finsku a dalších. V případě zájmu neváhejte v nejbližších dnech navštívit kancelář NA 318 a proberte možnosti s fakultní koordinátorkou Markétou Václavíkovou.

 

Noví docenti

Michal Botek a Roman Cuberek rozšířili řady těch, kteří úspěšně prošli habilitačním řízením a Vědeckou radu FTK UP přesvědčili, že jejich jmenování docentem v oboru Kinantropologie nebude krokem vedle. Pánové, gratulujeme! Kompletní zápis ze zasedání rady je k dispozici zde

 

Ocenění z kongresu FIEP

Za zásluhy o rozvoj tělesné výchovy byla na zářijovém kongresu Mezinárodní federace tělesné výchovy (FIEP) oceněna docentka Jana Vašíčková z katedry společenských věd v kinantropologii, která je národní delegátkou federace za Českou republiku. S prázdnou z kongresu neodjel ani další český zástupce Michal Vorlíček, jeho poster a projev byly na kongresu oceněny jako druhé nejlepší. Zároveň byl jmenován zástupcem národního delegáta za Českou republiku, tedy právě Jany Vašíčkové. Oběma gratulujeme!

 

Veletrhy vzdělávání

Je to sice teprve jen chvíle, co začal nový akademický rok, naši studenti ale již reprezentují fakultu na veletrzích vzdělávání a lákají ke studiu u nás budoucí maturanty a další zájemce. V době psaní těchto novinek je již minulostí Gaudeamus v Nitře, kde naši fakultu reprezentovala Katka Drtinová, a probíhá veletrh Akadémia & Vapac v Bratislavě, kam jsme vyslali Tomáše Hataru – děkujeme za reprezentaci! V termínu 23.–26. října nás pak čeká prezentace na největším z těchto veletrhů, brněnském Gaudeamu.

 

Z jednání

Akademický senát: Senátoři se ke svému dalšímu jednání sejdou v úterý 16. října ve 13:45 v zasedací místnosti NA 309. Probírat se bude mimo jiné plán realizace strategického záměru vzdělávací a tvůrčí činnosti a záměry studijních programů. 

Kolegium děkana: Aktuálním děním na fakultě se bude zabývat kolegium děkana, které zasedne k jednacímu stolu týden po senátorech, tedy v úterý 23. října v 11 hodin.

 

Školení řidičů

Ve čtvrtek 25. října od 8 hodin se v aule právnické fakulty uskuteční školení zaměstnanců Univerzity Palackého, kteří při plnění svých pracovních povinností řídí svá, případně služební motorová vozidla. Školení se týká především nových zaměstnanců a těch, kterým platnost školení v závěru kalendářního roku propadá.

 

Happy hours ve fitku

Aplikační centrum BALUO připravilo pro studenty Univerzity Palackého příjemnou akci – v rámci happy hours od rána do 15. hodiny odpolední si mohou zacvičit v tamním fitness studiu za pouhých 50 korun. Stačí se prokázat ISICem.

 

Cvičení pro zaměstnance

S koncem září se opět rozeběhlo pravidelné zdravotní cvičení pro zaměstnance naší fakulty. Lekce vedené Jiřím Bubnem se konají každou středu od 14:45 v tělocvičně NA 230.

 

Sport na hraně?

Děkan Michal Šafář se zúčastní konference nazvané Sport na hraně? aneb Tlak na výkon (nejen) ve vrcholovém sportu, která se uskuteční tento pátek na půdě Senátu Parlamentu ČR. Kromě něj na konferenci vystoupí mimo jiné emeritní profesorka Univerzity sportovních věd Oslo Kari Fasting nebo bývalá slovinská ministryně pro vzdělání, vědu a sport Maja Makovec Brenčič, diskuzního panelu se pak zúčastní přední čeští sportovci a trenéři.

Mimochodem když jsme u událostí pořádaných na půdě našich politických institucí, naši pracovníci v uplynulých dnech vystoupili například na semináři o sportu a pohybové gramotnosti (Vašíčková, Ješina, Hamřík a Kalman), Michal Kalman pak promluvil o trendech v pohybové aktivitě a stravování dětí na konferenci Platformy pro reformulace pod záštitou ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama a ministra zemědělství Miroslava Tomana. HBSC tým spolu s národní protidrogovou koordinátorkou Jarmilou Vedralovou o několik dní později také představil výsledky studie o konzumaci alkoholu u dětí.

 

Integrace jiná cesta

Katedra APA pod hlavičkou projektu Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti pořádá o tomto víkendu seminář Integrace jiná cesta, který se zaměří na metodiku letních outdoorových aktivit.  Případní „last minute“ zájemci najdou info na stránkách projektu

 

Přebor UP v přespolním běhu

Tradiční podzimní Přebor Univerzity Palackého v přespolním běhu se uskuteční ve středu 17. října po 15. hodině. Ženy poměří síly na trase dlouhé 3 km, na muže pak čeká 5 km v Bezručových sadech se startem v areálu atletického stadionu. Více informací najdou zájemci tady.

 

Konference filozofie sportu

Ve dnech 25. a 26. října se na naší fakultě uskuteční sedmá konference filozofie sportu. Nad sportovně-filozofickými tématy se na NA 309 sejde na patnáct účastníků nejen z Česka, ale i třeba z Japonska.

 

Aktivní v každém věku

Již potřinácté se v úterý 30. října koná odborný seminář zaměřený na pohybové aktivity a aktivní životní styl seniorů Aktivní v každém věku, který připravují Julie Wittmannová a Iva Klimešová. Účastníci z řad sociálních pracovníků, fyzioterapeutů, ale i samotných seniorů se tentokrát mohou těšit mimo jiné na cvičení pro mozkové hemisféry, taneční lekce Na lidovú notečku nebo přednášku o smoothie. Více na stránce semináře.

 

Úspěšný vstup do sezony

Hokejisté University Shields Olomouc vstoupili do nové sezony Evropské univerzitní hokejové ligy úspěšně, na domácím ledě v Uničově porazili nováčky VŠTE Black Dogs Budweis 5:3. Další zápasy naše hokejisty čekají v příštím týdnu, v pátek 19. října vyrážejí do Plzně, v neděli 21. října se pak doma střetnou s UMB Banská Bystrica. Více na hokej.upol.cz.

 

Máte novinku, která by se v příštích aktualitách mohla objevit, nebo se vaše pracoviště podílí na zajímavé akci? Dejte vědět: pište Martinu Višňovi nebo klepejte na dveře NA 213. 

 

předchozí aktuality >>