Tělocvikáři čerpali inspiraci na Těloolomouci

Těloolomouc 2019.
Fotogalerie: Martin Višňa
Středa 4. září 2019, 14:00 – Text: Martin Višňa

Po dvou letech se na fakultě tělesné kultury opět sešli tělovýchovní pedagogové, aby si se začátkem školního roku protáhli svaly, ale především vyměnili zkušenosti a načerpali inspiraci pro svou práci. Na dvanáctý ročník tradičního setkání Těloolomouc dorazily čtyři stovky účastníků ze všech koutů země.

Dvoudenní program nabídl v tělocvičnách i posluchárnách mnohé: lekce věnované parkouru ve školní tělesné výchově nebo nácviku plaveckých obrátek, ukázky kineziologického tejpování nebo neobvyklých sportů, jako je postapokalyptické ragby zvané jugger či czebumbal, což je přehazovaná s velkým míčem. Debatovalo se také o inkluzi a uvolňování žáků z tělesné výchovy, tématem workshopu s Janou Janotovou z Českého olympijského výboru a děkanem FTK Michalem Šafářem bylo sexuální obtěžování a zneužívání v hodinách tělocviku a ve sportu obecně.

Jednou z účastnic byla Alena Šustrová, která do Olomouce přijela až z Domažlic. Dříve jezdila na obdobné pražské setkání tělocvikářů, když ale slyšela chválu na Těloolomouc, rozhodla se, že se sem musí jednou vypravit. „Jsem velmi ráda, že mě naše ředitelka cestu sem umožnila, i když v současnosti tělocvik tolik neučím. Jsem nadšená. Lekce, které jsem absolvovala, byly naprosto skvělé. Velmi mě zaujaly pohybové taškařice s Janem Bělkou nebo hodina s fyzioterapeutkou věnovaná sezení. Načerpala jsem dost inspirace nejen do tělocviku, ale i pro lekce jógy pro ženy, které vedu,“ uvedla pedagožka z domažlické obchodní akademie.

Oslovila ji i samotná Olomouc, nenechala si ujít nabízenou komentovanou prohlídku historického centra. „Město máte nádherné. Překvapilo mě, kolik je tu historických kašen a budov, nejen kostelů a paláců, ale i obytných domů. Moc se mi tu líbí,“ dodala Alena Šustrová.

Na Těloolomouc zavítal i Ferdinand Mazal, který stál před téměř čtvrtstoletím u zrodu této akce, organizované katedrou sportu. Účastníky letošního ročníku pozdravil při zahájení v Aplikačním centru BALUO. „Uvědomil jsem si tehdy, že tělesná výchova je nejdůležitější předmět, přitom jediný v České republice, který nemá učebnici. Všechno je to tedy ve vašich hlavách a srdcích. Bohužel tělocvikáře v praxi už nikdo dál nevychovává a nevzdělává, tak zaplaťpánbůh, že tu je FTK a Těloolomouc, kde se můžeme potkat,“ řekl ve své zdravici.

Pracovní setkání Těloolomouc je tradiční akcí fakulty tělesné kultury, na níž si nejen učitelé tělesné výchovy vyměňují zkušenosti, již od roku 1995. Na základě kladných ohlasů účastníků později vznikly podobné akce v dalších městech, nejznámější z nich je pražské setkání Tělopraha.

Letošní dvanáctý ročník Těloolomouce byl finančně podpořen projektem KLIKO – Společenství praxe pro rozvoj sociálních a občanských kompetencí: zkušenostní učení s využitím pohybových her, psychomotoriky, výchovy v přírodě a dramatické výchovy. Setkání řešitelů tohoto projektu bylo součástí akce.