Oslavy 20. narozenin International Teaching Weeku proběhly podle představ

Pondělí 5. prosinec 2022, 9:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

International Teaching Week (ITW), který je nedílnou součástí každého semestru na Fakultě tělesné kultury, oslavil během druhého listopadového týdne již dvacáté narozeniny. Je to tedy přesně 10 let od doby, kdy se zahraniční oddělení FTK poprvé rozhodlo uspořádat týden plný přednášek zahraničních hostů. Dokonce ani pandemie Covidu-19 nedokázala vykolejit tento úspěšně zajetý vlak a lekce zahraničních expertů se na dva semestry pouze přenesly do online prostředí.

Dvacátému výročí ITW se podobné globální pohromy naštěstí vyhnuly a všichni studenti i zaměstnanci se tak mohli osobně setkat s vyučujícími z Polska, Velké Británie, Izraele, USA, Kolumbie, Íránu a Filipín. Výjimkou byli pouze dva účastníci, kteří své lekce prezentovali díky přímému online přenosu z Keni a USA. Jedním z cílů ITW je nabízet široký okruh témat, tak, aby si na své přišli studenti ze všech studijních programů na FTK. Letos se podařilo zajistit přednášky například z oboru fyzioterapie, biomechaniky, veřejného zdraví, učitelství TV, extrémních sportů, psychologie a dokonce i pro FTK trochu nevšedních oblastí jako je hudba či podnikání. Oblíbeným zpestřením většiny ITW jsou praktické workshopy, které se letos uskutečnily v testovací hale AC BALUO, kde si studenti mimo jiné vyzkoušeli nejrůznější způsoby cvičení se švihadlem a zapojili svou kreativitu při vymýšlení vlastních pohybových aktivit.

Velkým přínosem ITW pro studenty i zaměstnance je, že většina pozvaných lektorů vyučuje na partnerských univerzitách FTK a případní zájemci o výjezdy do zahraničí si mohou už dopředu vytvořit profesní kontakty a povědomí o tom, jak probíhá výuka na dané instituci. Pro všechny, kdo naopak z různých důvodů vyjet do zahraničí nemohou, je ITW alespoň krátkým zprostředkováním zkušenosti s výukou mimo ČR.

Jak říká proděkan pro zahraničí, dr. Michal Kudláček: ITW představuje jakýsi inkubátor pro networking všech svých účastníků, což je jedním z mnoha benefitů této akce. Na základě účasti na ITW se v minulosti mnohdy podařilo propojit lidi z různých zemí, ba dokonce z různých kontinentů a započala tak jejich dlouholetá spolupráce.“ V neposlední řadě mají všichni účastníci ITW možnost rozšířit si dosavadní znalosti o nové poznatky a samozřejmě si mohou také procvičit angličtinu.

Více informací, včetně programů a fotografií z letošních i předešlých ITW, je dostupných na webových stránkách ITW.

Doufáme, že International Teaching Week čeká přinejmenším další úspěšná dvacítka a už teď se těšíme na 21. ITW, které se bude konat 17. – 21. 4. 2023.