My, studenti z Neředína ve světě: Zuzana Martinková a Dominik Pospíšil

Čtvrtek 9. leden 2020, 13:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Stále váháte kam na Erasmus? Švédsko je jasná volba!
Jestliže byste rádi vyjeli na studijní pobyt do zahraničí, ale stále se nemůžete rozhodnout, která země je pro vás tou správnou destinací, možná vás inspirují naši dva studenti rekreologie, kteří měli příležitost společně vycestovat do Švédska na Linköping University. Zuzana Martinková a Dominik Pospíšil v loňském roce absolvovali pobyt v krásné Skandinávii, kde si užívali nejen nádherné přírody, ale také bohaté severské kultury. Nezapomeňte, že se stále můžete přihlásit do výběrového řízení na pobyt v evropských destinacích, a to až do konce ledna 2020!

 

Co vás přimělo přihlásit se na studijní pobyt v zahraničí?

Jsme hodně špatní na anglický jazyk. Sice často low-cost cestujeme a většinou není problém se domluvit tzv. rukama nohama, ale přece jen jsme se chtěli zdokonalit v angličtině. Nabídka vycestovat na semestr do zahraničí, poznat nové přátelé, místa, novou kulturu a zemi byla pro nás lákavou výzvou.

 

Jakou destinaci jste zvolili a proč právě tato volba?

Pro lidi, co milují švédský metal, je to jasná volba a pro ty, co preferují ABBU jako Zuzka, také. Lákalo nás poznat krásnou přírodu a severskou kulturu. Chtěli jsme na vlastní kůži poznat, jaká je na severu opravdová zima a Skandinávie nás vždy přitahovala i hudbou, kulturou, zvěří a krajinou.

 

Cítili jste podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Paní koordinátorka upřímně moc k zastižení nebyla. Švédi celkově nejsou konfliktní a rádi dodržují své Fika přestávky, kdy si dají něco sladkého a popíjejí kávu, horkou čokoládu nebo čaj. Rádi také dodržují své přestávky a čerpají dovolenou. Takže když jsme něco potřebovali, byla většinou k nezastižení. Ale když se toho nebojíte, tak se tam není problém domluvit s ostatními, protože každý tam mluví anglicky a jak se říká, líná huba – holé neštěstí. Takže jsme si vždy našli někoho jiného, kdo by nám pomohl, například ostatní studenty, vyučující, vrátného či kolemjdoucí. Hlavní je se nebát se zeptat.

 

Pomohl vám pobyt v zahraničí k rozšíření obzorů ve vašem poli působnosti?

To určitě ano, uvědomili jsme si, že i když jsou Švédi vynalézaví, my Češi je i tak máme co naučit. A na druhou stranu díky povinným kurzům, které jsme zde absolvovali, nás se Zuzkou napadali samé dobré nápady, které jdou realizovat i u nás. Takže ano, v mnohém jsme se tu zdokonalili a v mnohém jsme my pomohli ostatním.

 

Můžete popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jste bydleli?

Jelikož koleje byly v cenové relaci Hiltonu, bydleli jsme v nedaleké (asi 6 km vzdálené) imigrantské části Skäggetorp, kde jsme bydleli spolu se spolužačkou z Belgie a vědeckým pracovníkem se specializací na drůbež z Chorvatska. Oba dva byli skvělí spolubydlící a trávili jsme spolu chvilky plné zábavy. Jídlo jsme si dělali sami, protože bychom se jinak nedoplatili, severní vítr je krutý a je tu holt draho.

 

Jak probíhalo samotné studium? Měli jste s něčím problémy?

Ze začátku studium probíhalo z 60 % procent v lavici, což nás dost zklamalo, pak ale přišly na řadu zajímavé kurzy, které sice byli dražší, ale vyplatily se. Většina sportovních aktivit je zde placená a jsou velmi důslední na bezpečnost. Například pro lezení na vnitřní horolezecké stěně jsme potřebovali bezpečnostní prověrku a jistou zelenou kartu. Zkrátka jsou opatrní v mnohých směrech. Co se týče ale studia, neměli jsme velké problémy. Na konci každého kurzu či tématu zpracováváte esej či závěrečnou seminární práci, u kterých se dbá na správné reference. Švédové jsou velmi důslední na správné reference a mají na to šikovné programy. Proto nám občas práce byly vráceny a bylo pro nás trošku obtížné to napsat opravdu správně, ale nyní jsme za to rádi, protože nás to hodně naučilo.

 

Jaký jste měli na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měli jste kvůli cizímu jazyku problém s výukou?

Studovali jsme v angličtině. Švédi umí skvěle anglicky, takže žádný problém jsme neměli. Ze začátku jsme se museli hodně soustředit, abychom opravdu všemu rozuměli, ale později to bylo lepší a lepší.  

 

Jak jste trávili volný čas? Měli jste možnost cestovat?

Jelikož jsme lidé skromní a vynalézaví, tak se nám podařilo i vycestovat, jak do Laponska, které jsme si zamilovali do morku kostí, tak třeba i do jiných měst a národních parků, dokonce i do Finska. Určitě je pak dobré využít známostí z kurzů, které proběhly, a vyzkoušet si třeba kajakování po švédském pobřeží až na otevřený Baltik, to je super zážitek na vlastní pěst. A taky je dobré dovézt si s sebou spacák a stan, protože se dá všude (vyjma soukromého pozemku) stanovat či bivakovat. Často jsou po lesech rozmístěné i grily nebo dřevěné příbytky pro přespání.  Avšak cestování je ve Skandinávii právě tím nejdražším, už kvůli tomu, že je to obrovská země a města a vesnice jsou od sebe vzdálené na kilometry.

 

Když si odmyslíte cestování a bohatý společenský život – jak jste vyšli se stipendiem?

Ze stipendia jsme zaplatili ubytování a jídlo, sem tam ani to ne. Je lepší si nachystat peníze navíc, protože ty povinné kurzy, kterých jsme se účastnili, opravdu stojí za to, peníze nepeníze.

 

Cítili jste se v zemi bezpečně?

Sem tam se něco divného přihodilo, ale to bylo možná hlavně tím, kde jsme bydleli. Nicméně víc na severu je to naprostá pohoda, tam vás jen postraší medvědi, rosomáci a nebo potrká los. Ale trošku přeháním. Nám se nic nestalo.

 

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Je důležité se dobře obléknout a vzít si bonusové dukáty.

 

Co vás v této zemi nejvíce zaujalo či zaskočilo?

Krajina je prostě skvělá a kultura Laponců a Švédů je něco nepopsatelného. Také mě zaujaly secondhandy, kde najdete za dobrou cenu úplně vše. Ale vážně vše! Proto si nemusíte při výjezdu do Švédska brát zbytečné věci, vše si můžete pořídit na místě – od běžek, lyží, bruslí až po helmy. Zkrátka na co si vzpomenete, to tu najdete a za velmi přijatelnou cenu.

 

Dostali jste se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Ne, nedostali. Právě naopak, poznali jsme mnoho odlišných kultur a bylo pro obě strany obohacující porovnávat kulturu, zvyky, náboženství a odlišnosti.

 

Co považujete za největší přínos svého studijního pobytu?

Uvědomění si hodnoty domova a hodnoty naší kultury a zvyků. Máme spoustu zážitků, nových přátel a hlavně zkušeností, které nám už nikdy nikdo nevezme.

 

Závěrem…

Bonusem bylo, že jsme mohli být přítomni ve Švédsku v době Mistrovství Světa v hokeji, kdy jsme my Češi vyprášili Švédům kožich. Pokud přemýšlíte, zda jet nebo nejet, určitě do toho jděte. Zážitky, zkušenosti a přátelé po celém světě už vám nikdy nikdo nevezme. A hlavně prestiž dané univerzity a bohatá škála školních klubů je sázka na jistotu.

Zpět