My, studenti z Neředína ve světě: Ondřej Mečkovský

Úterý 18. únor 2020, 11:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Kolumbijská Universidad del Rosario se řadí mezi naše nejnovější partnerské instituce a dnešní rozhovor je věnován jednomu z prvních studentů, kteří se odvážně vydali reprezentovat FTK v Latinské Americe. Student fyzioterapie, Ondřej Mečkovský, vám poví, jak se mu za „velkou louží“ dařilo, na co je potřeba si během pobytu v Kolumbii dát pozor a na co se v této exotické zemi můžete těšit.

Proč jsi zvolil právě tuto destinaci?

Ani nevím proč, ale vždycky mě hodně lákalo navštívit Latinskou Ameriku. Takže jsem se snažil, hledal a obepisoval, až se nakonec povedlo domluvit studijní pobyt v hlavním městě Kolumbie – v Bogotě.

Cítil jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Rozhodně ano! Z komunikace a administrativy jsem měl dost strach, ale nakonec vše probíhalo hladce a cílit jsem, že je o mě zájem a postaráno.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním?

Dost se mi poštěstilo, co se týče ubytování. Našel jsem skvělou komunitu tvořenou jak místními, tak mezinárodními mladými lidmi. Bydlel jsem v obrovském sdíleném domě se studenty z celého světa (bylo nás tam 18). Docela rád vařím, takže se stravováním problém nebyl. A všudypřítomné šťavnaté ovoce bylo jak třešnička na dortu.

Jak probíhala komunikace v cizím jazyce?

V celé Latinské Americe se mluví španělsky nebo portugalsky. Anglicky se tu člověk opravdu moc nedomluví. Vzhledem k tomu, že moje studium bylo ve španělštině, tak byla znalost jazyka jednou z klíčových předpokladů jak ke studiu, tak hlavně k samotnému životu.

Jak probíhalo tvé studium/výzkum?

Forma výuky na Rosariu byla dost podobná té u nás na FTK. Takže jsem normálně chodil na hodiny, učil se a připravoval se doma. Praxe jsem neměl. Musím podotknout, že kvalita výuky i vybavení školy bylo na vysoké úrovni. Rovněž přístup ze strany učitelů byl velice přátelský a nevadilo jim mi cokoliv vysvětlit.
Rozdíl byl v ukončování předmětů. Na Rosariu nebylo zkouškové. Student sbíral během studia známky za testy, prezentace a celkovou aktivitu a to tvořilo jeho závěrečnou známku.

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Mám hodně dobrodružnou povahu, takže když se naskytla příležitost vyrazit za dobrodružstvím, tak jsem neváhal. Během pobytu v Kolumbii jsem se dostal na opravdu zajímavá místa. Na pobřeží Karibiku do města Barranquilla, kde byl obrovský karneval, do spousty národních parků ať už na pobřeží nebo v horách, či do městečka Leticia v srdci Amazonie. A díky kamarádům z Bogoty jsem mohl také proniknout do kultury a života místních. Rád lezu po skalách, takže jsem se seznámil s místními lezci a sem tam vyrazil s nimi.

Jak jsi vyšel se stipendiem?

Díky tomu, že jsem měl ještě prospěchové stipendium od Olomouckého kraje, jsem vyšel akorát. Samozřejmě, že na cestování bylo potřeba použít vlastní zdroje. Nejdražší položka byla určitě letenka.

Cítil ses v zemi bezpečně?

Ano i ne. Nechal sem si poradit a pak se řídil „pravidly“, které v Bogotě platí – nevytahovat telefon na ulici, nechodit v noci sám… po čase jsem si na to zvykl a s trochou opatrnosti jsem se cítil v klidu.
Nicméně byl tam znatelný rozdíl. Řekl bych, že ten, kdo se vydá do Latinské Ameriky, musí počítat s tím, že je potřeba být víc opatrný.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Jak už jsem zmiňoval – na bezpečnost. Pak také na to, aby se nenechali napálit a neplatili „turistické ceny“. Dále hromadná doprava v Bogotě je prostě katastrofa, já jsem jezdil na kole, takže jsem se vyhnul přeplněným autobusům, ale i kličkování mezi auty bylo někdy náročné.

Dostal ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Ne.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?

Kolumbie je země kontrastů. Jsou zde krásné, moderní a ekonomicky důležité oblasti, kde je klid a bezpečno. Ale také místa, kam nechodí ani místní.
Kolumbie byla známá jako místo, kde proti sobě válčí drogové kartely, partyzáni a národní armáda. Tohle už je ale minulostí.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Nové znalosti a poznání úplně nové kultury a pohledu na svět. A to jak na úrovni profesní, tak osobní. Také mám radost, že nově vytvořená spolupráce našich univerzit pokračuje.

Doporučil bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Určitě ano. Jednak pro kvalitu a úroveň vzdělání, co Rosario nabízí, a pak také pro samotnou Kolumbii a všechny její krásy.