My, studenti z Neředína ve světě: Kristína Jirousová

Foto: Kristína Jirousová
Pondělí 4. září 2023, 17:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Studentka druhého ročníku NMgr. Aplikované fyzioterapie Kristína Jirousová strávila letní semestr na Universitat Autònoma de Barcelona ve Španělsku. Během svého pobytu bydlela kousek od Gaudího Sagrada Familia, zdokonalila svou španělštinu, popasovala se se studijními materiály v katalánštině, a procestovala a poznala kus Španělska a jeho kultury a přírody.

Na jaké univerzitě a v jakém semestr jsi absolvoval/a studijní pobyt?

Studovala jsem na Universitat Autònoma de Barcelona v letním semestru jejich závěrečného roku bakalářského programu (LS 2022/23).

Proč jsi zvolil/a právě tuto univerzitu?

UAB jsem zvolila, protože jsem chtěla do Španělska a tahle univerzita jako jediná z nabízených měla i navazující magisterské studium. Alespoň to uváděli na svých webových stránkách, ale realita se pak ukázala jiná - když jsem se řešila výběr předmětů se zahraniční koordinátorkou, tak mi řekla, že žádný magisterský studijní program v oblasti fyzioterapie nemají a lze si vybrat jen z bakalářských předmětů.

Měl/a jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?

Měla jsem podporu ze strany českých koordinátorů a jsem za to hrozně vděčná! Řešily jsme spolu kredity, změny ve smlouvě, jak obejít zdlouhavou komunikaci ze strany UAB apod.
Zahraniční koordinátorka mi pomohla s tím, kde na webu zjistit jazyk, ve kterém se předmět bude vyučovat (jestli ve španělštině nebo v katalánštině, informace na webu stejně nakonec nebyla moc relevantní a záleželo spíš na domluvě s vyučujícím). Moc další podpory se zahraničním studentů, obecně moc nedostávalo, veškera komunikace trvala dlouho, před začátkem semestru slibovali „welcome week“, kde bych čekala vysvětlení, kde najít rozvrh, jak zacházet s místním systémem „campus virtual“ (obdoba STAGu a Moodlu) apod., což se nakonec vůbec neudálo. Naštěstí mi všechny moje otázky zodpověděli spolužáci, kteří byli velmi ochotní pomáhat J aneb na co se člověk sám nezeptá, tak neví/nemá.

Jaká byla náročnost studia, průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek?

Školu jsem měla 3-5 dní v týdnu hlavně odpoledne a večer, protože přes den měli místní studenti praxe v nemocnicích. Průběh předmětů, zakončování i úkoly během semestru byli srovnatelně náročné s tím, na co jsem zvyklá z FTK. Náročnější to bylo vzhledem k odlišnosti jazyků. Španělsky jsem mluvila už před příjezdem, ale Katalánsky jsem se začala učit až na místě. Vyučující mi sice vycházeli vstříc a přednášky kvůli mně přednášeli ve španělštině, ale většina studijních materiálů byla v katalánštině.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohl/a jsi využít studentské koleje?

Bydlení jsem si hledala sama před příletem. Bydlela jsem ve sdíleném bytě kousek od Sagrada Familia, kde jsem si i sama vařila a občas jsem zašla s přáteli někam do restaurace. Studentské koleje univerzita sice nabízí, ale kampus je mimo Barcelonu a já chtěla bydlet ve městě, kde jsem měla i výuku (vyšší ročníky fyzioterapie mají výuku v Barcelonských nemocnicích).

Jak jsi trávil/a volný čas? Měl/a jsi možnost cestovat?

Většinou jsem se snažila sportovat nebo cestovat s kamarády do hor, do jiných měst nebo za krásnými plážemi. Upřímně jsem si Barcelonu vybrala částečně i kvůli okolním světoznámým lezeckým oblastem, takže jsem i objevovala skály a přírodu, dokud mi to nepřekazilo zranění.

Jak jsi vyšel/a se stipendiem? Musel/a jsi mít našetřeno?

Barcelona je na bydlení hodně drahá, takže stipendium mi vyšlo akorát na bydlení, dopravu a částečně na permici na lezeckou stěnu. Se zbytkem mi pomohli rodiče a něco jsem měla našetřeno.

Cítil/a ses v zemi bezpečně?

Cítila jsem se tam bezpečně, možná jen v Barcelonské čtvrti el Raval jsem se měla víc na pozoru, je to prý nejnebezpečnější část města, ale naštěstí se tam mně ani mým kamarádům nikdy nic nestalo.

Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?

Rozhodně by si měli být vědomi toho, že letí do Katalánska s čímž se pojí i další jazyk a spoustu kulturních i politických odlišností. Taky všechno trvá dlouho, takže člověk potřebuje pevné nervy na veškerou komunikaci. A pozor by si člověk měl dát při hledání bydlení na podvody, aby nepřišel o peníze.

Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?

Vlastně ani ne. Na všechno je čas, siesta je všudypřítomná obzvlášť, když člověk vyjede mimo turistická místa.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Největší přínos pro mě považuji zkušenosti žít v jiné zemi, mluvit neustále cizím jazykem (přistihla jsem se, že se cítím divně, když jsem tam mluvila po delší době česky s kamarádkou z Česka, co tam taky byla na stáži :D) a na všechno být sama. Ze studijní části je pro mě největším přínosem prohloubení jazykových znalostí, ve kterých se snad budu posouvat i dál.

Doporučil/a bys studium na této univerzitě i ostatním studentům? Pokud ano proč?

Ano, doporučila. Obecně bych doporučila vyjet studovat všem, je to jedinečná možnost, jak žít půl roku až rok v zahraničí a poznávat nová místa, lidi, kultury a zlepšit se v jazycích :-)