Po čtyřleté pauze způsobené COVIDem i komplikovanou situací s ubytováním pro mezinárodní studenty vyslala FTK v zimním semestru 2023/24 svého zástupce do nizozemské Bredy. Avans University of Applied Sciences byla pro studentku 2. ročníku navazujícího magisterského programu Aplikovaná fyzioterapie Katku Dévovou jasnou volbou, protože jen tato partnerská univerzita FTK nabízí pro výměnné studenty studium úzce zaměřené na dětskou fyzioterapii. Přečtěte si, jak na svůj pobyt vzpomíná.
Na jaké univerzitě a v jakém semestru jsi absolvovala studijní pobyt?
Studijní pobyt jsem absolvovala v rámci zimního semestru 2023/2024 na Avans University of Applied Sciences v Nizozemsku.
Proč jsi zvolila právě tuto univerzitu?
Univerzita v Bredě byla má první volba z toho důvodu, že nabízí studijní program zaměřený na fyzioterapii v pediatrii. A protože mě zatím nejvíce láká se do budoucna věnovat právě dětským a neurologickým pacientům, tak byl tento program skvělou příležitostí se o této problematice dozvědět více do hloubky. Na druhou stranu pro mě ve výběru hrála roli i země výjezdu. Nizozemsko mě osobně zas tak nelákalo, ale zpětně mého rozhodnutí nelituji.
Měla jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?
Koordinátoři z Česka i Nizozemska byli spolehliví a pokaždé, když jsem něco potřebovala, tak mi rychle a ochotně pomohli. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem během pobytu nemusela řešit žádné komplikované problémy. Po příjezdu do Bredy jsme měli introduction days, kde se nás ujalo zahraniční oddělní univerzity a následně ESN (Erasmus Student Network), kteří nás provedli po městě, poskytli důležité kontakty a v průběhu celého semestru organizovali různé akce a výlety.
Jaká byla náročnost studia, průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek, komunikace s vyučujícími?
Celková náročnost studia byla pro mě osobně ve srovnání s ČR nižší, i z toho důvodu, že tento program neobsahuje žádné dílčí předměty, ale jedná se o celý semestr zaměřený na dětskou fyzioterapii. Během výuky se střídají dva vyučující a probírá se vše dohromady. Tím myslím, že v rámci jednoho dne se projde přes teoretické základy ve fyziologii, neurologii, vývojové kineziologii atd. k diagnostice, sestavení a přizpůsobení terapie pro daného pacienta. Na prezenční výuku do školy se chodí 2-3 x týdně a zbytek času je určen ke studiu literatury a plnění úkolů do portfolia, na kterém se pracuje dohromady se 3-4 spolužáky.
Co se týká vyučujících, tak ti jsou naprosto skvělí. Předají vám hromadu informací, nejen z oblasti fyzioterapie a zároveň je celá výuka zábavná a hodně interaktivní, takže v lavicích si moc neposedíte. Komunikace s nimi byla bezproblémová a přátelská.
Praxe po zahraničních studentech nejsou požadovány, škola je neorganizuje, protože respektuje, že není jednoduché si najít praxe v oblasti dětské fyzioterapie, když nemluvíte holandsky.
Semestr je rozdělený na dvě poloviny, kdy první je ukončena prezentací obsahující teoretickou a praktickou část a odevzdáním portfolia. Druhá je ukončena opět vypracovaným portfoliem a závěrečným testem z celého semestru.
Jaký byl na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měla jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?
Studijním jazykem byla angličtina a univerzita požaduje minimálně úroveň B2. Ve výuce jsem neměla žádné problémy.
Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohla jsi využít studentské koleje? Kde konkrétně jsi bydlela?
Sehnat ubytování v Nizozemsku není snadné, protože tam neexistují studentské koleje, a byla to i věc, kvůli které mě koordinátorky od této destinace odrazovaly. Z mé zkušenosti s hledáním ubytování můžu doporučit, abyste se začali dívat brzo, ale příliš se tím nestresovali, většina ubytování se uvolní a dostane opět do nabídky cca 2-3 měsíce před začátkem semestru. Já osobně jsem sehnala ubytování přes agenturu Alwel, která spolupracuje s univerzitou a cca 2 měsíce před zahájením výuky posílá odkaz, kde k pronájmu nabízí omezený počet pokojů. Výhodou je, že bydlíte jen se studenty, každý má vlastní pokoj a společně sdílíte kuchyň, koupelnu a zahradu. Jinak jsem zkoušela hledat přes různé skupiny na Facebooku a weby (rentola.nl, xior.nl, kamernet.nl). Určitě si ale dávejte pozor na podvodníky, jelikož každý rok hledá ubytování velké množství studentů, tak toho někteří začali zneužívat k přivýdělku.
Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?
Volného času máte vzhledem k množství prezenční výuky poměrně dost. Já ho měla rozdělený hlavně mezi cestování po Nizozemsku a okolních zemích, sport a účast na různých studentských akcích organizovaných ESN nebo jen společně s kamarádkami, se kterými jsem se tam seznámila.
Jak jsi vyšla se stipendiem? Musela jsi mít našetřeno?
Ubytování mě stálo zhruba 80% stipendia, zbytek jsem si pak hradila sama, ale protože jsem chtěla i cestovat a užít si tento semestr, tak jsem s tím dopředu počítala. Největší rozdíl je asi v cenách hromadné dopravy, kde studenti nemají žádné slevy, a celkově jsou ceny vyšší než v ČR. Doporučuji si proto po příjezdu sehnat kolo, na kterém se ve městě dostanete nejrychleji a nejlevněji kamkoliv.
Cítila ses v zemi bezpečně? Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?
Ano, po celou dobu pobytu jsem se v Nizozemsku cítila bezpečně a nikdy jsem se nedostala do žádných problémů, kvůli tomu, že bych nebyla místní. Celkově na univerzitách v Nizozemsku je nabízeno poměrně hodně studijních programů v angličtině, tak jsou na mezinárodní studenty zvyklí, a taky se úplně všude bez problémů domluvíte anglicky.
Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?
Co mě lehce zaskočilo byl začátek výuky už v posledním týdnu v srpnu s tím, že týden předtím jsou introduction days, kterých je doporučeno se zúčastnit. Tak si raději zjistěte přesný termín zahájení výuky dřív než já. Další důležitou informací je to, že pokud chcete jet na Erasmus na celý rok, tak to není (zatím) v Bredě možné. Jediné, co se na této univerzitě v rámci fyzioterapie vyučuje v angličtině, je tento program, který je jednosemestrální (ale je vyučován v zimním i letním semestru, takže si můžete vybrat, kdy vyjedete). A v neposlední řadě buďte připraveni na omezené možnosti ubytování.
Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?
Jelikož v Česku nemáme v rámci studia možnost ani prostor, se takto na něco „specializovat“, tak kombinace zkušenosti studia v zahraničí a celého programu jen o pediatrii byla pro mě největším přínosem. Nemenší váhu pak dávám taky novým kamarádům z různých koutů světa a všem zážitkům, které si z těchto měsíců odnáším.
Doporučila bys studium na této univerzitě i ostatním studentům? Pokud ano proč?
Já jsem z pobytu odjížděla velmi spokojená. Ale na druhou stranu věřím, že to není pro každého. Doporučila bych tento program těm, které alespoň trochu láká pediatrie, jelikož i když tamní učitelé vám toho předají mnohem víc než jen znalosti z fyzioterapie, přeci jenom se celá výuka točí kolem dětí.
Je ještě něco, co bys chtěl/a dodat a zdůraznit?
Nebojte se a jeďte, všechno se to zvládne a ta zkušenost stojí rozhodně za to.