My, studenti z Neředína ve světě: Kamila Volková

pátek 5. říjen 2018, 9:36 – Text: Tereza Kučerová

Po nedávném výletu do Slovinska se v novém pokračování seriálu o zahraničních mobilitách našich studentů podíváme do Nizozemska. Na tamní Avans University of Applied Sciences v Bredě poblíž hranic s Belgií měla možnost studovat fyzioterapeutka Kamila Volková. A prý to stálo za to.

 

Proč jsi zvolila právě tuto destinaci?

Úplnou náhodou. Zpočátku jsem preferovala Litvu (město Kaunas), ta mi ovšem byla rozmluvena pro nižší úroveň studia fyzioterapie na magisterském stupni. Následovala marná snaha poslat přihlášku do univerzity v belgickém Leuven, jejíž koordinátor neodepisoval na e-maily. Z těchto důvodů mi byla doporučena Breda v Nizozemsku, jednak pro velmi kvalitní studijní program, ale taktéž pro rychlou a spolehlivou komunikaci ze strany hostitelské univerzity.

 

Cítila jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Určitě ano. Bylo mi řečeno, že spolupráce mezi univerzitami již několik let funguje opravdu skvěle, což se také potvrdilo. Koordinátor v Bredě i společně s pedagogy a zbytkem týmu reagují spolehlivě a pohotově.

 

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním?

U bydlení se asi malinko rozepíšu. Shánění ubytování je opravdu vysilující. Pokud vám něco nabídne Univerzita Avans, ihned po tom skočte (i když je ubytování dražší než vaše stipendium). V Bredě sídlí dvě velké univerzity, tudíž každý semestr hledají ubytování stovky mezinárodních studentů (Nizozemce ani nepočítám). Hledání ubytování vám kromě faktu, že poptávka těžce převyšuje nabídku, znesnadní taktéž to, že jste mezinárodní student hledající bydlení pouze na jeden semestr (prodloužení Erasmu v Bredě není možné, jelikož studijní program v angličtině je pouze jednosemestrální).

Při shánění ubytování si, prosím, dejte taktéž pozor na to, zdali tam můžete být oficiálně registrovaní. Z vlastní zkušenosti vím, že někteří pronajímatelé nabízejí pokoje bez této možnosti, což je v Nizozemí nelegální.

Dobrá zpráva však je, že i pro ty největší zoufalce a bezdomovce (opět vlastní zkušenost) existuje na adrese Stationsplein 1 hostel, kde vám střechu nad hlavou poskytnou během celého pobytu. Sice to bude stát celé vaše stipendium (jednolůžkový pokoj), avšak za střechu nad hlavou a občasné zatopení v zimních měsících to stojí.

Co se týče stravování, v Nizozemsku bylo dle očekávání poměrně draho. Řešením pro mě byly dojíždění do vzdálenějšího Lidlu, kde byly ceny potravin nejnižší v porovnání s místními supermarkety, a taktéž příprava domácí stravy. Občas jsem si dopřála masové koule v Ikea.

 

Jak probíhalo tvé studium?

Mé studium programu Minor Paediatric Physiotherapy proběhlo mnohem hladčeji, než jsem předpokládala. Výuku jsme měli pouze dva dny v týdnu, takže času na ostatní zájmy a aktivity bylo opravdu požehnaně. První týdny mi trvalo dostat se do studijního režimu, který obnášel převážně četbu knih, na základě kterých se dále vypracovávaly úkoly do skupinového portfolia. Nicméně studium bylo i přes náročnější závěrečnou zkoušku dobře zvládnutelné i pro ty, jejichž angličtina není na úrovni C1.

 

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Volného času bylo opravdu dost. Často jsem navštěvovala studentské sportovní centrum, které nabízelo pestrou škálu sportovního vyžití. Od možnosti plavání, bruslení, posilovny a všech skupinových aktivit, na které si vzpomenete, až po individuální a kolektivní sporty.

Možnost cestovat jsem, myslím, využila naplno. Ať už sama, s přáteli, kteří mě přijeli navštívit, anebo s organizací Erasmus Student Network jsem postupně procestovala Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Alkmaar, Nijmegen, Borculo či městečko Baarle Hertog v Nizozemsku, ale taktéž Antverpy a Bruggy v Belgii, kam se člověk pohodlně dostane vlakem. Nizozemsko však nabízí spoustu dalších krás, na které by mi asi nestačil ani další semestr.

 

Jak jsi vyšla se stipendiem?

Výše mého stipendia pokryla pouze náklady na ubytování, tudíž veškeré další výdaje šly z mé kapsy.

 

Cítila ses v zemi bezpečně?

Rozhodně ano. O žádné kriminalitě (kromě krádeže kol) jsem za celý semestr ani neslyšela. Právě naopak. Lidé jsou velmi milí, vstřícní a nápomocní, i když po nich nic nežádáte.

 

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Ráda bych upozornila na to, že jsem měla v Nizozemsku problém platit kartou. Na většině míst neberou karty Visa ani MasterCard (výjimkou je opět Lidl). Řešením je založit si přímo nizozemský studentský účet, což vám nabídnou, a dokonce i zprostředkují hned první den v rámci introduction days. Mně osobně to přišlo na jeden semestr zbytečné, a tak jsem platila převážně v hotovosti. To ovšem není ideální řešení, když máte pouze jeden výběr z bankomatu v měsíci zdarma. Dále bych varovala před výše zmiňovanou krádeží kol. Opravdu se hodí investovat do dražšího zámku a nenechávat své kolo před nádražím. Jo a taky si, prosím vás, pořiďte nepromokavou bundu s kapuckou. Jinak z toho počasí budete hodně na nervy.

 

Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Vůbec ne. Přijde mi, že celé Nizozemsko je velmi tolerantní a rasově zcela nezaujaté.

 

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?

Spíše ne. Do Bredy jsem jela připravená na to, že jsou Nizozemci obecně velmi upřímní, což se také potvrdilo. Bez jakýchkoliv okolků vám vždy narovinu řeknou přesně to, co si myslí (i když ví, že se vám to nebude vůbec líbit). Takže nebuďte zaskočeni jejich nadměrnou přímočarostí a upřímností.

Typický otravný déšť nás vskutku provázel celý semestr. Po čase si na něj zvyknete a začnete si velmi vážit slunečného počasí.

Co mě však překvapilo hned po příjezdu do země, je fakt, že se v Nizozemsku neobědvá v takovém stylu jako u nás. Žádnou menzu s vývařovnou tam nečekejte. Bufet nabízí sendviče všeho druhu, které vám brzy začnou lézt krkem. Oni se však na vás budou dívat jako na blázna, když se odhodláte jim sdělit, že máte chuť na něco teplého během oběda.

 

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Největší přínos pro mě představovalo osamostatnění. Dále jsem vděčná za zbavení se ostychu při mluvení v cizím jazyce a samozřejmě i za zlepšení úrovně angličtiny. Jsem vděčná také za možnost cestovat a poznávat nizozemskou kulturu. V neposlední řadě vidím velký přínos právě v kvalitě studia. Přednášky jsem si opravdu užívala díky skvělému učiteli, který byl schopen vědomosti předat velmi zábavnou, moderní a neotřelou cestou.

 

Doporučila bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Pokud jste pokračovali ve čtení a dostali se až sem, znamená to, že Erasmus alespoň trošku zvažujete. Tak vystupte z tzv. zóny komfortu a jeďte! Prožijte si každý svůj osobní příběh, na který budete po zbytek života rádi vzpomínat. Je to k nezaplacení.

 

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů