My, studenti z Neředína ve světě: David Češka

Pátek 14. červenec 2023, 11:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

V roce 2021 čelil student 2. ročníku Rekreologie David Češka hned dvěma nestandartním výzvám. Vyjel na semestrální zahraniční studijní pobyt na Kanárské ostrovy, a to v době globální pandemie Covid-19. Jaká byla Davidova zkušenost, co vše musel překonat, a jaké zážitky si ze „šťastných ostrovů“ přivezl, prozradí následující řádky.

Proč jsi zvolil právě tuto destinaci?

Kanárské ostrovy jsem zvolil z více důvodů. Hrozně rád cestuji na ostrovy a proto příležitost žít půl roku na „Kanárech“ byla téměř neodmítnutelná. Dalším důvodem byla španělština – učil jsem se ji na gymplu a tak jsem si věřil, že se dokážu dorozumět ve škole i v běžném životě. Na druhou stranu jsem tam jel i pro to, abych si ji vylepšil (což se, podle mě, podařilo).

Cítil jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Popravdě, komunikace a organizace Erasmu ze strany hostitele byla poměrně chaotická a stálo mě to hodně nervů a emailů, abych si byl jistý, že vše proběhne v pořádku. Ale odpovědi se mi téměř vždy dostalo a vše se vyřešilo včas, to zase jo.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlel?

Bydlel jsem v hlavním městě ostrova Gran Canaria – Las Palmas de Gran Canaria. Mé první bydlení bylo velmi „vtipné“, jelikož jsem bydlel s ostatními „erasmáky“ u paní, u které se za měsíc zjistilo, že bydlení asi nepronajímá úplně legálně. Takže jsem zažil dokonce stěhování. Druhé bydlení bylo mnohem lepší. Bydlel jsem se dvěma místními studenty, takže naše komunikace byla téměř výhradně ve španělštině – což jsem přesně chtěl. Jídlo jsem si vařil doma, nebo jsem si občas zašel do restaurace na pláž, nebo když jsem byl na výletě v horách a zaujalo mě nějaké hezké místo na odpočinek.

Jak probíhalo tvé studium?

Měl jsem školu od pondělí do pátku, což jsem dle zkušeností mých českých spolužáků nečekal a překvapilo mě to. Každý den jeden až dva předměty. Odpoledne jsem měl až na jeden den volné. Výuka kvůli probíhající pandemii Covid-19 probíhala online a na fakultu jsem se dostal jen párkrát – když Covid polevil a měl jsem jednu prezenční hodinu psychologie, dále když jsem měl co druhý týden prezenční hodinu fitness, a dvakrát na zkoušku z turismu. Veškerou výuku jsem měl ve španělštině. Ve dvou předmětech mi bylo nabídnuto, že můžu odpovídat anglicky, nebo že mi to vyučující dovysvětlí anglicky, ale tuto možnost jsem téměř nevyužil, protože každou hodinou jsem si byl jistější ve španělštině.

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Volný čas jsem trávil dopisováním a doučováním látky, kterou jsem nestihl při online hovoru – to byla tak hodina denně. Jinak jsem chodil po městě a poznával zákoutí, chodil na pláž, která měla obrovskou promenádu s kavárnami a restauracemi, občas jsem si zašel na boulder a taky na surf. O víkendech jsem se snažil dostat do nitra ostrova – do hor. Buď autobusem, nebo jsem si půjčil s dalšími erasmáky auto. V neposlední řadě zmíním mého nejlepšího kamaráda z místní školy Roye (Peruánce žijícího na Kanárských ostrovech), který mi ukázal řadu známých míst, ale i takových, která znají jen místní. S Royem jsem trávil dost času (pomáhal mi i se školou).

Jak jsi vyšel se stipendiem?

Stipendium mi prakticky pokrylo bydlení na 5 měsíců a letenky. Se zbytkem mi pomohli rodiče. Stipendium byla téměř přesná polovina reálných nákladů, takže mi hodně pomohlo a vážím si toho, že žiju v době, kdy je tohle možné.

Cítil ses v zemi bezpečně?

Naprosto. I přes to, že jsem bydlel u ulice s nevěstinci.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Připravit byste se měli na chaos v dopravě (i jízdní řády), pomalé a občas zmatené jednání služeb a málo angličtiny (ve službách, na ulici, v restauracích apod.). Je to u Atlantického oceánu, takže tam fouká studený vítr!

Dostal ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Takové problémy mě absolutně minuly.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Vlastně asi ne. Známá španělská „siesta“ je na denním pořádku, Španělé jsou velmi energičtí a temperamentní, mají rádi dobré jídlo a hudbu.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Zlepšení se ve španělštině a cestování po ostrově, navázání nových kamarádství s místními obyvateli. Také předmět o turismu mi hodně dal a budu z něho snad v budoucnosti čerpat. A v neposlední řadě návštěva La Palmy, dalšího nádherného ostrova, který o pár měsíců později postihla přírodní katastrofa – výbuch sopky, který spálil místa, po kterých jsem během mého pobytu chodil a dokonce bydlel… Ale to není přínos, to je spíš má zajímavost.

Doporučil bys studium v zahraničí i ostatním studentům? Pokud ano proč?

Erasmus bych rozhodně doporučil, protože nevím, kdy jindy máme možnost odjet na půl roku do zahraničí, učit se v cizím jazyce, procestovat nové území a během toho poznávat nové lidi, kulturu a mnoho dalšího. A při tom stále studovat VŠ v Česku! A také je tam faktor stipendia, které je dle mého názoru opravdu nápomocné a ušetří hodně peněz nám studentům. Tak proč toho nevyužít?