Láska je věda. V Pevnosti se návštěvníkům rozbuší srdce

Pevnost poznání představí vědecké podoby lásky.
Foto: Archiv PP
pondělí 11. únor 2019, 6:00 – Text: Martina Vysloužilová

Láskyplný program nabídne během víkendu 16. a 17. února popularizační centrum Univerzity Palackého Pevnost poznání. Organizátoři připravili aktivity, které pobaví nejen zamilované. Na své si přijde celá rodina.

V astronomické části expozice Světlo a tma si animátoři návštěvníky doslova přitáhnou svými znalostmi o Sluneční soustavě. Připraven je totiž program na téma „Láska jménem gravitace aneb Není přitažlivost jako přitažlivost“. Pevnost poznání odpoví na otázku, jakou silou na sebe navzájem působí vesmírné objekty a jaké to má důsledky. Jinde si zamilovaní složí důmyslný hlavolam srdce a podle unikátního algoritmu zjistí, zda se k sobě skutečně hodí. V chemické laboratoři příchozí vyzkoušejí kouzelný lektvar. „Pokud zjistí, že pravou lásku skutečně našli, mohou ji na místě obdarovat vlastnoručně vyrobenou kytičkou. Představíme také hormon lásky, ukážeme jeho chemický vzorec a povíme, jak nás ovlivňuje,“ řekla Zuzana Kopečná, lektorka popularizačních programů.

 

V historii se bude mluvit o tom, že Den svatého Valentýna není jen čistě komerčním svátkem, ale má bohatou historii. „Návštěvníci si u nás vyrobí valentýnku podle starých vzorů a dozvědí se, kdy byla v minulosti poslána ta úplně první,“ vysvětlil koordinátor Tomáš Arnold. O patro výš, v expozici Živá voda, se zase bude povídat o tom, že láska je pouhou chemickou závislostí nebo že prochází žaludkem.

Zajímavý bude Kvíz babky kořenářky či malá ochutnávka nápojů lásky. Chybět nebude také prezentace nazvaná Neuvěřitelné cesty lásky. „Návštěvníkům ukážeme, podle čeho si zvířata vybírají ideálního partnera a jak velké úsilí musí vynaložit k jeho nalezení a získání. Poznají často obdivuhodná putování a nejdivočejší peripetie zvířecí lásky, oproti kterým i lidská svatba, líbánky a manželství jsou jen procházkou růžovým sadem,“ lákala na program bioložka Alena Vláčilová.

Povídání o lásce zvířecí bude mít také v neděli 17. února zoolog Evžen Tošenovský. Každá přednáška potrvá 15 až 20 minut.

Část svého programu odhalí formou projekce naučných filmů také vzdělávací festival Academia film Olomouc, který se letos koná 23. až 28. dubna 2019.

Rozpis přednášek Evžena Tošenovského

Ryby (11:00), Obojživelníci (12:00), Plazi (13:00), Ptáci (14:00), Netopýři (15:00), Primáti (16:00), Primáti (17:30) – speciální verze přednášky pro dospělé, prodloužená na 45 minut.

 

 

Zpět