V prosinci 2023 byl dokončen projekt podpořený programem Erasmus+, Sport and Social Cohesion Lab (SSCL), kterého se účastnil i tým FTK (Arnošt Svoboda s Julií Wittmannovou) společně se Simonou Šafaříkovou z Přírodovědecké fakulty.
Spolu s dalšími výzkumnými a neziskovými organizacemi z Česka, Německa, Nizozemska a Irska mapovali a porovnávali využití sportovních programů pro podporu soudržnosti ve společnosti a místních komunitách. Využívali k tomu metodu tzv. „živé laboratoře“ (living lab), která klade důraz na úzkou spolupráci nejen akademických výzkumníků a expertů z neziskových organizací ale zejména i na zapojení samotné cílové skupiny sportovně-sociálních projektů – migrantů, etnických minorit nebo sociálně vyloučených skupin. Takto jsou realizované aktivity plánovány s ohledem na potřeby cílové skupiny a její názory jsou vždy zapojeny do procesu realizace sportovních programů.
Na základě zkušeností z projektu byl vytvořen průvodce (toolkit) vytvořením a realizací živé laboratoře s důrazem projekty využívající sport jako nástroj pro podporu společenské soudržnosti. Mimo jiné popisuje význam zapojení vyloučených skupin, důraz na rovné postavení všech, komunikace se všemi dotčenými osobami, využívání různých metod získávání a zpracování dat). Součástí průvodce jsou praktická doporučení a zkušenosti z místních projektů zapojených partnerů.
Zájemci si mohou průvodce stáhnout na této adrese: https://www.sportanddev.org/sites/default/files/inline-files/Living%20Lab%20toolkit.pdf.
K dispozici je také krátké shrnutí metody živé laboratoře v češtině: https://gloknoco.net/download/sscl-czech-infographic/.
V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na Arnošta Svobodu z Katedry společenských věd v kinantropologii (arnost.svoboda@upol.cz).