ATV: Legislativní rozšíření kvalifikace pro pozici Speciální pedagog

Obrázek: FTK UP
Pondělí 17. červenec 2023, 9:00

V průběhu letních dní přinášíme všem absolventům, současným studentům či nově přijatým uchazečům o studium navazujícího studijního programu Učitelství tělesné výchovy pro ZŠ a SŠ se zaměřením na speciální pedagogiku velmi dobrou zprávu týkající se rozšíření kvalifikace pro pozici Speciální pedagog.

Na základě jednání na MŠMT v oddělení pro regionální školství (regulátor pedagogických pozic) je definitivně ztvrzeno následují: Po více než 16 letech souvislé práce se definitivně a se zpětnou platností pro dřívější absolventy rozšiřuje kvalifikace absolventů Aplikované Tělesné Výchovy a nástupnického studijního programu Učitelství tělesné výchovy pro ZŠ a SŠ se zaměřením na speciální pedagogiku. Od července letošního roku byla do sbírky zákonů ČR implementována úprava Zákona o pedagogických pracovnících č. 563/2004. Ta kromě řady změn obsahuje i rozšíření kvalifikace pro pozici Speciální pedagog. Tím se díky soustavné práci a komunikaci z příslušnými orgány MŠMT děje to, že absolventi oboru ATV i nástupnického stávají jedním z legislativně nejkvalifikovanějších pedagogů v ČR, alespoň co se šíře pedagogických pozic týká. V tuto chvíli se tedy absolvent navazujícího magisterského studijního programu stává:

• asistent pedagoga (již na bc. úrovni)
  • pedagog volného času (již na bc. úrovni)
  • vychovatel (již na bc. úrovni)
  • vychovatel ve skupině dětí, žáků, studentů se speciálními vzdělávacími potřebami (již na bc. úrovni)
  • učitel v mateřských školách
  • učitel v mateřských školách zřízených pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
  • učitel všeobecně-vzdělávacích předmětů na střední škole
  • učitel všech předmětů na 2. stupni ZŠ
  • učitel výchovně zaměřených předmětů (relevantní TV) na I. stupni ZŠ
  • učitel výchovně zaměřených předmětů (relevantní TV) na I. stupni ZŠ žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
  • speciální pedagog (tedy poradenský pracovník školských poradenských zařízení i školní poradenských pracovišť)

Kromě školního psychologa je tedy plně kvalifikovaný pro naprostou většinu pedagogických pozic. Tím se studijní program zaměřený na speciální pedagogiku, TV a aplikovanou TV stává definitivně tím, čím si absolventi v minulosti přáli být. Gratuluji Vám k výjimečně zdařilému výběru a jen čas ukáže, zda dokážete, že kvalifikace a profesní kompetence půjdou ruku v ruce.

Za Katedru aplikovaných pohybových aktivit

Mgr. Ondřej Ješina, Ph.D.