Around Olomouc

Čtvrtek 29. březen 2018, 15:01 – Text: MV, TK

Around Olomouc (in Czech: Okolo Olomouce) is a series of afternoon walks around the outskirts of Olomouc for those who want to unwind and relax a little after work or school on weekdays.

We will always meet at 16:00 in the chosen place, the walk will take about 2.5 hours (approx. 8 km) and will bring the participants to fascinating, known and less known places on the outskirts of Olomouc.

The trips are organized by Martin Višňa from the Faculty of Physical Culture UP and both students and employees of the Palacký University Olomouc, as well as anyone else, can take part. There is no need to register, just follow the information in the event.

Trips in April 2018:

Tuesday 3/4 Černovírské slatiniště (fens), meeting at 16:00 - náměstí Republiky, next to the fountain

Tuesday 10/4 Tabulový vrch (fort), meeting at 16:00 – terminal tram station Neředín, crematorium

Monday 16/4 Poděbrady (lake), meeting at 16:00 - terminal tram station Neředín, crematorium

Tuesday 24/4. Svatý Kryštof (statue), meeting at 16:00 – tram stop Pionýrská (towards Nová Ulice)

Check Facebook event for more information