Červenec až srpen 2021: Poslední dva měsíce projektu byly zaměřené na dokončování plánovaných aktivit a výstupů tak, aby byly splněny všechny avizované indikátory. Byla dokončena druhá metodika „Hodnocení zatížení dolních končetin při aplikaci ortotických a protetických pomůcek“ a realizován on-line workshop zástupců akademické sféry a zúčastněných podniků. Pro možnost zhodnocení průběhu projektu byla připravena anketa, ve které se zúčastněné podniky vyjadřovaly ke způsobu spolupráce a k obsahu jednotlivých aktivit. Současně tato anketa sloužila pro zjištění zájmu a upřesnění forem spolupráce v následujícím období.
Dne 30. 8. 2021 se uskutečnilo závěrečné setkání řešitelského týmu. Aktivity projektu nekončí datem 31. 8. 2021, ale budou pokračovat v následujících pěti letech.
Březen až červen 2021: Toto období bylo zaměřeno na finalizaci společných výstupů, které zahrnovaly oblasti vymezené v rámci řešeného projektu. V současné době byly již publikovány dva články („Možnost využití hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii u dětí se spastickou formou dětské mozkové obrny“, „Existuje vztah mezi vadným držením těla a bolestí bederní páteře u dospělých?“), další článek je v tisku („Měření rozvíjení hrudníku páskovou mírou v rehabilitační praxi fyzioterapeuta“) a zbývající dva jsou ve fázi konečných úprav před odesláním do redakce příslušného časopisu („Bolesti krční páteře a hlavy u dětí“, „Inerciálne senzory a ich využitie v klinickej praxi“). Uvedené výstupy by měly sloužit nejen podnikům, které jsou v projektu zastoupeny, ale také dalším zařízením, zabývajícím se řešenou problematikou.
Kontakt se zástupci podniků probíhal, až na výjimky, on-line formou. Na základě společné diskuse byla dokončena první z plánovaných metodik (oblast fyzioterapie – „Diagnostika posturálnej stability u rôznych skupín pacientov“) a pokračovala práce na finalizaci druhé metodiky (oblast ortotiky a protetiky). Pro posílení informovanosti zástupců vysokých škol se uskutečnil 7. 5. 2021 on-line workshop na téma „Stabilita trupu v prevencii bolesti chrbta“.
Leden až únor 2021: Projekt vstoupil do závěrečné etapy řešení. Hlavní úsilí bylo nasměrováno na přípravu výstupů (odborných textů) a na tvorbu metodik. Do časopisu Rehabilitácia byly odeslány dva příspěvky s názvy „Měření rozvíjení hrudníku páskovou mírou v rehabilitační praxi fyzioterapeuta“ a „Možnost využití hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii u dětí se spastickou formou dětské mozkové obrny – pilotní studie“, které byly následně přijaty k publikování.
Červenec až prosinec 2021: Na začátku července se v Bratislavě uskutečnilo poslední kontaktní setkání zástupců řešitelů z České republiky a ze Slovenska. Na tomto setkání se obě strany informovali o průběhu řešení jednotlivých úloh – realizovaná měření v oblasti testování posturální stability a hodnocení úrovně hlubokého stabilizačního systému. Na základě těchto měření byla zahájena práce na výstupech v odborných časopisech. Zatímco komunikace v rámci dílčích skupin i celého týmu mohla probíhat distanční formou, problémy nastaly s možností provedení některých měření. Vlivem průběžných úprav a nařízení bylo nutné přesunout tato měření na další období. Výstupy z projektu byly 7. 10. 2020 prezentovány na on-line kineziologické konferenci (Svoboda, Z., Bizovská, L., Janura, M.: Metodologické aspekty hodnocení rovnováhy u různých skupin populace). Na setkání řešitelského týmu dne 12. 11. 2020 byla hlavním bodem programu diskuse k tvorbě metodik, které jsou základními výstupy projektu. Za každý z týmů budou vypracovány dvě metodiky, které budou předány k posouzení a následnému využití zúčastněným podnikům. V případě týmu z České republiky budou metodiky zaměřeny na diagnostiku posturální stability u různých skupin pacientů a hodnocení zatížení končetin při aplikaci ortotických pomůcek/protetických náhrad.
Leden až červen 2020: V uvedeném období byla zahájena činnost související s pořízením akcelerometrů pro možnost hodnocení stability ve statických i dynamických podmínkách. Na základě výběrového řízení bylo vybráno zařízení Delsys Trigno™ Systém – systém inerciálních senzorů, z nichž každý obsahuje 3D akcelerometr, 3D gyroskop a 3D magnetometr. Setkávání členů řešitelského týmu se vlivem koronavirové pandemie omezilo na on-line formu komunikace. Na jednáních s jednotlivými podniky bylo specifikováno téma spolupráce a stanoven harmonogram dílčí úkolů – vztah mezi držením těla a bolestí zad, vliv správného dýchání na držení těla, vztah mezi bolestmi zad a oslabením funkce adduktorů kyčelního kloubu, problematika velikosti tlaku u kraniálních remodelačních ortéz. K řešení těchto témat byly vypracovány rešerše, jejich obsah byl dále diskutován se zástupci jednotlivých podniků. Tyto teoretické podklady byly následně doplněny o výsledky vlastních měření.
Listopad až prosinec 2019: V tomto období proběhla setkání se zástupci jednotlivých podniků, které projevily zájem o zapojení do projektu. Za hlavního přeshraničního partnera se jedná o podniky: ING corporation, spol. s r.o., Frýdek-Místek; Avica, zdravotnické zařízení, s.r.o., Ostrava; Centrum rehabilitační péče s.r.o., Bohumín. Na jednotlivých setkáních se zástupci těchto podniků byla podána základní informace o zaměření projektu a o podmínkách jeho řešení. Dne 28. 11. 2019 se uskutečnila společná porada pracovního expertního týmu se zástupci ze všech zainteresovaných pracovišť.
Září 2019: Zahájení řešení projektu, příprava zadávací dokumentace pro nákup přístrojů, navázání kontaktu s vybranými podniky.