Srpen 2023 až září 2024: Toto období bylo zahájením etapy, která následovala po ukončení práce na tvorbě studijních materiálů v textové i animované podobě. Hlavním úkolem řešitelského týmu tak bylo seznámit s výstupy projektu co nejširší skupiny populace (studenti, odborná veřejnost, další zájemci o řešenou problematiku).
K zvýšení zájmu o danou problematiku byly využity různé akce, na kterých se mohli řešitelé projektu setkat osobně se zájemci, informovat je o možnostech seznámení se s výstupy projektu a odpovídat na dotazy, případně na připomínky, které se vztahovaly k vytvořeným materiálům (texty, animace). Z absolvovaných akcí lze uvést např.:
- Noc vědců (6. 10. 2023) s ukázkami animací a s praktickým procvičením v laboratoři rovnováhy;
- Vytvoření banneru (únor 2024) s informacemi a odkazy na řešený projekt a jeho trvalé umístění v prostoru biomechanických laboratoří;
- Ukázkový den FTK UP pro studenty středních škol (1. 3. 2024, 16. 5. 2024) s prezentací a vysvětlením animací a s příslušnými odkazy na webové stránky projektu;
- Pořízení fotodokumentace v biomechanických laboratořích pro aktualizaci studijních materiálů (11. 4. 2024);
- Seznámení s vytvořenými materiály a diskuse k jejich obsahu s pracovníky Slovenské akademie věd (15. 4. 2024);
- Propagace materiálů a diskuse k těmto podkladům (průběžně) se studenty biomechaniky (FTK UPOL, FZV UPOL, CESA VUT).
Vzhledem k pozitivním reakcím na vytvořené materiály pokračovala setkání a spolupráce s partnerským týmem ze Slovenské republiky, která vyústila v přípravu a předložení nového projektu v rámci další výzvy Interreg.
Duben až červenec 2023: V rámci mezinárodní konference „Analýza pohybu v Česku a na Slovensku“, která se uskutečnila v termínu 18. – 19. 5. 2023 na FTK UP v Olomouci, proběhlo setkání členů řešitelských týmů hlavního (HP) a hlavního přeshraničního partnera (HCP) se zástupci partnerských institucí. Na tomto setkání byli účastníci seznámeni s výstupy projektu. Dále byla diskutována možnost přípravy dalšího projektu, případně spolupráce v oblasti vzdělávání i mimo projektové aktivity. V rámci výuky pokračovali průběžné diskuse se studenty předmětů zaměřených na biomechaniku, a to jak z instituce HCP, tak z partnerských institucí.
Protože toto období bylo závěrečnou etapou projektu, byla práce zaměřena na dokončení všech studijních materiálů v textové i filmové podobě. V tomto období byly finalizovány dva animované a jeden textový materiál v oblasti odraz a vertikální skok, dva animované a jeden textový materiál na téma posturální stabilita, dva animované a dva textové materiály z oblasti lokomoce (chůze, běh) a jeden textový materiál a jedna prezentace na téma hody a vrhy. Materiály připravené HCP a HP byly zveřejněny v hlavním výstupu projektu – internetové stránce. Tato stránka je koncipována jako společný výstup obou partnerů ve vzdělávací oblasti, na kterém je možné najít jak studijní materiály určené pro zájemce z oblasti biomechaniky (zodpovědný HCP), tak studijní opory pro funkční a přístrojovou diagnostiku (zodpovídá HP), které ocení především studenti oborů fyzioterapie nebo sportovní technologie. Všechny materiály jsou pro studenty dostupné na odkaze https://www.skoladiagnostiky.sk/biomechanika/.
Leden až březen 2023: V rámci přípravy výukových materiálů byli do procesu jejich tvorby pro možnost zpětné vazby průběžně zapojování studenti – výběr preferovaného typu postavy využité v animacích; výběr preferovaného hlasu člověka, jehož záznam bude využitý v doprovodném slovu animací; obsah a forma pilotních animací apod. Pokračovala spolupráce s pracovníky příslušných odborností, v rámci které byla zahájena práce na přípravě dalších animací (posturální stabilita, hodnocení posturální stability, biomechanika chůze) a na finalizaci animací původních (biomechanika odrazu, metody pro určení výšky vertikálního výskoku). Současně pokračovala příprava a realizace textových výstupů, které budou sloužit, vedle připravovaných animací, jako studijní materiály pro studenty zabývající se biomechanickými problémy kinantropologie. Dne 1. 2. 2023 se na Inštitútu fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie UCM v Trnave uskutečnilo společné setkání řešitelů hlavního a přeshraničního partnera. V rámci tohoto setkání byla řešena aktuální problematika týkající se probíhajícího projektu. Byla také prodiskutována nová výzva, která by mohla vést k přípravě společného projektu.
Říjen až prosinec 2022: Došlo k zahájení spolupráce s firmou Film21 s.r.o. (diskusní on-line setkání, doplněná o frekventovanou elektronickou komunikaci), která umožnila výrazný posun v plnění úkolů při přípravě a realizaci animací. Byly prodiskutovány a zahájeny jednotlivé navazující kroky, nezbytné pro vytvoření pilotní animace (power point, komentář vypravěče, …, storyboard, revize storyboardu, realizace ilustrací, animace, revize animace, finální animace). V rámci těchto kroků byly připraveny podklady pro pilotní animaci – odrazové aktivity, provedení odrazu, podmínky odrazu. Tato pilotní animace se postupně posunula do fáze závěrečných úprav, její verze byla předána k diskusi zainteresovaným odborníkům z dalších partnerských institucí. V rámci tohoto období se uskutečnilo jedenáct setkání řešitelského týmu hlavního přeshraničního partnera, 6. 12. 2022 proběhlo on-line setkání s řešitelským týmem hlavního řešitele. Na tomto setkání byl proveden souhrn dosud realizovaných aktivit (plnění ukazatelů projektu) a aktualizován harmonogram úkolů, které musí být splněny v roce 2023. Současně byl diskutován termín osobního setkání obou řešitelských týmů na začátku roku 2023. V závěru tohoto tříměsíčního cyklu proběhla diskuse k stávajícímu čerpání finančních prostředků a k možnostem finančního ohodnocení při případném zapojení zájemců z partnerských institucí. Byla také zahájena příprava podkladů, které jsou nezbytné pro další monitorovací zprávu.
Červenec až září 2022: Na začátku druhého pololetí byly dokončeny práce na přípravě první etapy podkladů pro elektronické studijní opory tak, aby mohlo být zahájeno jednání s potenciálními zájemci z praktické sféry na realizaci těchto podkladů. Současně byly zahájeny přípravné práce a diskutovány základní informace, které se vztahovaly k dalším z řešených oblastí – chůze a běh. Na základě komunikace s osobami zabývajícími se tvorbou animací a reklamních spotů byly získány další důležité kontakty a vytvořeny podmínky pro zahájení realizace praktických činností, které jsou základem pro řešení projektu. Pokračovala on-line komunikace s řešitelským týmem z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnavě. Elektronickou cestou proběhlo předání informací o postupu prací partnerským institucím (MU Brno, VUT Brno, OU Ostrava, VŠB Ostrava, UTB Zlín). Průběžně probíhala kontrola plnění klíčových aktivit, které jsou nezbytné pro naplnění avizovaných ukazatelů projektu, a tedy i pro jeho úspěšné řešení.
Duben až červen 2022: V uvedeném období pokračovala práce na přípravě podkladů pro elektronické studijní opory v oblasti odrazových aktivit, která se týkala zejména způsobu doplnění teoretických podkladů o praktické ukázky ve formě videosekvencí a animací. Současně byly diskutovány základní informace, které se vztahovaly k další z řešených oblastí – chůze a běh. Na společném on-line setkání s řešitelským týmem z Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnavě proběhly informace o postupu prací na straně vedoucího i hlavního přeshraničního partnera. Součástí tohoto setkání byla také diskuse k možnosti zapojení se do těchto aktivit, které by vedlo k zefektivnění stávající spolupráce. Pro možnost zapojení dalších odborníků do řešení projektu, zejména v oblasti tvorby videí a animací, bylo zahájeno jednání s FF UP (Katedra divadelních a filmových studií). Současně byly diskutovány další možnosti realizace spolupráce při přípravě elektronických studijních opor. Na závěr tohoto období bylo posouzeno plnění úkolů v jednotlivých klíčových aktivitách vzhledem k plánovanému harmonogramu.
Leden až březen 2022: V první čtvrtině roku 2022 byly zahájeny práce na přípravě podkladů pro elektronické studijní opory v úvodní ze základních oblastí – odrazové aktivity. Byly nadefinovány základní pojmy, vytvořena struktura a uspořádání základních částí. Pro vytvoření přehledu o stávající situaci ve výukových materiálech byly analyzovány nejnovější výstupy umístěné na www. V rámci spolupráce s partnerskými institucemi byla vytvořena skupina, ve které má každá z institucí jednoho zástupce. V této skupině byla diskutována některá témata, která jsou důležitá pro další řešení projektu – forma vstupu do připravovaných podkladů, způsob realizace případných návrhů a připomínek, zpětná vazba formou on-line setkání. Protože vnitřní předpisy UTB Zlín neumožňují podepsání memoranda, došlo k jeho úpravě na formu smlouvy o spolupráci. V závěru hodnoceného období proběhla příprava společného setkání se zástupci vedoucího partnera (Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnavě vysoká škola). Z prostředků projektu bylo pořízeno poslední plánované vybavení.
Říjen až prosinec 2021: V uvedeném období proběhlo jednání s partnerskými institucemi (VŠB Ostrava, OU Ostrava, MU Brno, VUT Brno), na základě kterého došlo k podepsání memoranda o spolupráci. Při jednání s UTB Zlín byla spolupráce zatím odsouhlasena na základě ústní dohody. V rámci řešitelského týmu byla diskutována a následně zahájena příprava pro tvorbu materiálů ve čtyřech základních oblastech, které byly uvedeny v rámci projektové žádosti – lokomoce; posturální stabilita; odraz a výskok; hody a vrhy. Proběhla specifikace činností a diskuse k náboru pracovníků specialistů. Pro přípravu studijních materiálů byla pořízena licence pro animační software RenderForest, pro úpravu a střih videí a zvuku byl pořízen balíček Adobe. V souladu s projektovou přihláškou byla v tomto období zakoupena trvalá licence na biomechanický software Biomechanics of Bodies. V Dynamickém nákupním systému byly vysoutěženy a objednány 2 ks PC a k nim příslušné monitory, které budou využívány při přípravě studijních materiálů a práci s výše uvedenými softwary.
Září 2021: Zahájení řešení projektu, příprava zadávací dokumentace pro nákup přístrojů, navázání kontaktu s vybranými školami.