My, studenti z Neředína ve světě: Katrin Sásová

Zdroj obrázku: Archiv Katrin Sásové
Čtvrtek 2. listopad 2023, 10:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Většina studentů do zahraničí vyrazí ještě během svých studií, jiní vyrážejí na zkušenou s čistou hlavou a s titulem v kapse až v rámci absolventské stáže - jako třeba Katrin Sásová (TV-Bi), která v roce 2022 odjela sbírat zkušenosti a zdokonalovat jazyk do španělské Malagy.

V jakém státě/organizaci jsi stáž absolvovala a jak dlouho?
V roce 2022 jsem vyrazila na 4 měsíce (září-leden) na absolventskou stáž do španělské Malagy, konkrétně do organizace COEO.

Jak ses dozvěděla o této organizaci a možnosti stáže?
O možnosti zahraniční stáže jsem se dozvěděla na internetových stránkách naší univerzity, pak jsem si sama vyhledala hostitelskou organizaci podle mých představ, na webových stránkách erasmusintern.org.

Co bylo nutné zařídit před odjezdem?
Před odjezdem bylo potřeba zajistit ubytování, což nebylo vůbec jednoduché, a byla to pro mě asi nejtěžší věc v rámci celé přípravy na stáž. Dále pak cestovní pojištění a jelikož se jednalo o absolventskou stáž a neměla jsem status studenta, musela jsem vyřešit, jestli budu platit české zdravotní pojištění nebo si budu muset zařídit zdravotní pojištění přímo ve Španělsku. Můj pobyt nebyl dlouhý, jednalo se o 4 měsíce, proto jsem zvolila platit si české zdravotní pojištění.

Co bylo náplní tvé stáže? Můžeš popsat svůj pracovní den?
Náplní mé stáže byla organizace sportovních aktivit a jejich propagace. Pracovala jsem 5 dní v týdnu, 2 dny jsem měla úplné volno. Můj pracovní den začínal příchodem do kanceláře, kde jsem trávila 3-4 hodiny. Spolu s dalšími stážisty jsme zde vymýšleli program aktivit a zajišťovali jejich propagaci na různých sociálních médiích. Druhou část dne tvořila má účast na sportovních aktivitách (plážový volejbal, lekce salsy, túry) a zajištění jejich hladkého průběhu.

Kde jsi bydlela a jak ses stravovala?
Bydlela jsem v bytě asi 15 minut od centra města, kde jsem měla pronajatý pokoj. Byt jsem sdílela spolu s dalšími třemi studenty, z toho shodou náhod se dvěma Čechy.

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?
Volný čas jsem většinou trávila sportem. Chodila jsem trénovat na místní atletický stadion, do posilovny nebo jsem si jen tak vyběhla směrem ke kopcům pryč z města. O víkendech jsem se zúčastnila několika běžeckých závodů, z kterých jsem byla nadšená, jelikož běžecká komunita ve Španělsku je úžasná a moc přátelská. Dále jsem svůj volný čas věnovala studiu španělštiny a angličtiny. Možnost cestovat jsem měla, navštívila jsem nedaleký Gibraltar, ale často jsem jezdila pryč z Malagy za přírodou do nedalekých kopců.

Jak jsi vyšla se stipendiem? Musela jsi mít našetřeno?
Se stipendiem jsem vyšla úplně v pohodě. Stačilo mi na nájem, jídlo i cestování. Našetřeno jsem měla pro jistotu, ale své vlastní peníze jsem použít nemusela. Vše jsem tedy platila ze stipendia. Musím, ale podotknout, že jsem celkem “šetřílek” :-) To znamená, že jídlo jsem si vařila sama, do restaurací jsem chodila jen výjimečně a za další věci jsem taktéž moc neutratila.

Cítila ses v zemi bezpečně?
Ano, ve Španělsku jsem se cítila velmi bezpečně. Občas i bezpečněji než v ČR. Stávalo se, že jsem z práce chodila domů pozdě, ale nikdy jsem se nedostala do situace, kdy bych se o sebe bála.

Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?
Určitě by si měli dát pozor na podvodníky při hledání ubytování před odjezdem. Většina studentů hledá ubytování na facebookových stránkách ve skupinách na to určených. Mnoho inzerátů je zde ale falešných. Pošlou vám fotky bytu, možná i video, ale byt není reálný. Většinou po vás chtějí poslat kauci na byt a nájem za první měsíc, pak se přestanou ozývat a vy zjistíte, že jste o peníze přišli a byt nemáte. Proto doporučuji, před tím, než peníze pošlete, poslat do bytu někoho, kdo je na místě a může vám byt prohlédnout. Například někdo z vaší hostitelské organizace. Pokud tuto možnost nemáte, vždy žádejte o online videohovor, kdy vám majitel ukáže celý byt a tedy to, že je reálný.

Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?
Ve Španělsku mě asi nic moc nepřekvapilo, jen možná, že když jsem odjížděla, neuměla jsem vůbec Španělsky a dost jsem slýchávala, že ve Španělsku se anglicky nedomluvím. Nevím, jak v jiných v městech, ale v Malaze jsem se anglicky domluvila úplně na všem. Je to město plné zahraničních studentů a lidí z cizích zemí, kteří zde žijí a pracují většinou online. Z tohoto důvodu je možné se zde bavit i anglicky a není pravda, že Španělé anglicky mluvit neumí.

Co považuješ za největší přínos svého pobytu?
Za největší přínos určitě považuji zkušenosti: jak to chodí v jiné zemi a jak to chodí v organizaci, ve které jsem pracovala. Další velký přínos vidím ve zdokonalení se v cizím jazyce. Když jsem odjížděla, necítila jsem se moc komfortně v situacích, kdy jsem musela mluvit cizím jazykem. Po měsíci v cizí zemi jsem mluvila anglicky, aniž bych cítila nějaký nekomfort nebo stud. Tohle rozmluvení beru za největší plus celé mé stáže.

Doporučila bys stáž v zahraničí i ostatním studentům. Pokud ano proč?
Určitě bych stáž doporučila všem, hlavně těm, kteří se necítí moc silní v cizím jazyce. I já jsem se z tohoto důvodu bála vyjet, ale potřeba domluvit se vás donutí se cizí řeč nejen naučit, ale hlavně se nebát mluvit. Hlavně zkušenost života v cizí zemi je skvělá věc, já jsem si zde uvědomila spoustu věcí, jednou z nich je například, jak mám ráda Česko a naši kulturu a na hodně věcí se nyní dívám jinak.