Ladislav Baloun: zpráva z cesty na Haaga-Helia

Ladislav Baloun na finském ITW
Čtvrtek 19. říjen 2023, 14:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

V říjnu se člen katedry aplikovaných pohybových aktivit, Ladislav Baloun, zúčastnil prvního ročníku mezinárodní akce zvané International Teacher Week pořádané naší dlouholetou partnerskou institucí, Univerzitou aplikovaných věd Haaga-Helia ve Finsku. Přečtěte si krátkou zprávu z cesty, kterou sepsal za účelem propagace tohoto lákavého týdenního programu mezi akademiky FTK.

„Ve dnech 2. - 6. října 2023 se konal první a pilotní ročník International Teacher Week (ITW) na finské Univerzitě aplikovaných věd Haaga-Helia. Díky financování programu Erasmus+ pro mezinárodní mobilitu učitelů jsem se této akce mohl zúčastnit osobně.

Týdenní dobrodružství v zemi tisíce jezer začalo v hlavním městě Helsinky. Všichni zahraniční účastníci se sešli dopoledne v pondělí 2. října na kampusu Pasila. Po přivítání a krátkém představení nás hlavní koordinátorka Elin Andersson seznámila formou přednášky s finskou historií a její kulturou. Poté následoval networking mezi účastníky, který probíhal formou seznamovacích her. Celkem se sešlo 18 pedagogů z Nizozemí, Belgie, Francie, Švýcarska, Rakouska, Německa, Slovenska a Česka. Po obědě navázala přednáška o kompetencích pedagogů na vysokých školách v 21. století. Na pozdní odpoledne si pro nás organizátoři připravili komentovanou prohlídku centrem Helsinek a den jsme zakončili společnou večeří ve stylové restauraci, jejíž interiér je inspirován historickou finskou kulturou z 19. století.

Druhý den mě čekala přibližně 120 km dlouhá cesta přes Lahti do kampsu ve Vierumäki, kde mají svojí základnu studenti trenérství a sportu. Napětí v autobuse zvyšovala skutečnost, že se ve Finsku staví na všech zastávkách pouze na znamení. Samotný kampus ve Vierumäki je ale k nepřehlédnutí, jelikož se zde nachází Sportovní institut a tréninkové Olympijské centrum. Na místě se mi věnovala koordinátorka pro zahraniční studenty Noora Viljanen, která mě po příjezdu provedla po celém areálu.

Během tří dnů jsem realizoval pro bakalářské studenty teoretické i praktické přednášky na témata:

• Úpolová cvičení a judo pro osoby se zrakovým a tělesným postižením;
  • Replikační krize ve vědě: úvod do problematiky;
  • Aplikované pohybové aktivity na UP v Olomouci a jejich přesah do praxe.

Měl jsem možnost se účastnit i standardní výuky formou náslechu a zároveň jsem mohl pohovořit s českými a slovenskými studenty, kteří ve Vierumäki pobývali. Zajímavostí je, že někteří byli regulérními studenty bakalářského studia (nikoliv přes Erasmus+).

Obrovskou výhodou pro studenty i akademiky je možnost docházet zdarma na všechna sportoviště, jako je například posilovna, bazén, sauna, tenisové kurty, hokejová aréna, sportovní hala a v zimě jsou v okolí i osvětlené lyžařské stopy pro běžkaře. I z tohoto důvodů je v kampusu, který se nachází hluboko v lesích, stále co dělat. Kapitola sama o sobě je místní menza, kde si jako student (3 EUR) či akademik (8 EUR) můžete dopřávat velký výběr obědových chodů a čerstvých potravin v neomezeném množství.

V pátek 6. října jsem se přesouval zpět na kampus Pasila, kde proběhl závěrečný workshop, zpětná vazba a rozloučení s organizátory a ostatními pedagogy. Přesto, že jsou Finové stereotypně považováni za „chladný“ národ, ujali se své role hostitelů ve znamenitém stylu. Návštěva Finska a jejich ITW byly příjemným zážitkem, který mohu doporučit všem akademikům a studentům.“