Větrný atletický přebor ovládla Janatová a Smutný

Přebor UP v atletice 2019. Fotogalerie: Martin Višňa
Pátek 26. duben 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Se silnými poryvy větru se museli potýkat účastníci letošního Přeboru Univerzity Palackého v atletice, který je již tradičně prvním mítinkem atletické sezony. Nejlepšími závodníky byli vyhlášeni Daniela Janatová z přírodovědecké fakulty a Štěpán Smutný z fakulty tělesné kultury, kteří jsou zároveň členy Atletického klubu Olomouc.

Daniela Janatová triumfovala ve čtyřech disciplínách. Kromě štafety to bylo v běhu na 100 a 400 metrů a ve skoku dalekém. „Původně jsem sem ani nechtěla jít, protože pracuji na své bakalářské práci a netrénuji tak často. Nic jsem tedy neočekávala. A dopadlo to takto,“ smála se po vyhlášení výsledků studentka matematiky a biologie.

Nejlepší mužský výkon přeboru předvedl rekreolog Štěpán Smutný ve skoku dalekém, k tomu si odnesl ještě zlatou medaili ze štafety. „Skočil jsem 679 centimetrů. Je to nic moc výkon, ale s ohledem na vítr a na to, že teď moc netrénuji, je to dobré,“ komentoval svůj výsledek.

Podobně hodnotil svůj výkon i Ondřej Tesař, který zvítězil ve skoku vysokém. Zdolal laťku ve výšce 187 centimetrů. „Je to pořád horší, ale v tom větru to šlo. Je to můj poslední přebor v pozici studenta, mám před sebou státnice. Budu ale učit tělocvik na jedné střední škole v Olomouci, tak pokud se budu moci zúčastnit i jako nestudent, tak bych to zkusil ještě příští rok,“ řekl student aplikované tělesné výchovy.

V ženské kategorii se blýskla také Soňa Lisníková z přírodovědecké fakulty, která vedle štafety obsadila druhé místo na dálce a třetí místo ve výšce a v hodu oštěpem, nebo rekreoložka Tereza Janošíková, která zvítězila v běhu na 1500 metrů a doběhla druhá na stovce. Mezi muži si dvě medaile vybojoval Jan Uhrin z ochrany obyvatelstva, když zvítězil ve vrhu koulí a bral druhé místo v hodu diskem. V disku bodoval i bronzový Adam Hromčík z VSK Univerzita Brno, který si navíc zasloužil stříbro ve skoku dalekém.

Letošního ročníku Přeboru Univerzity Palackého v atletice se zúčastnily dvě stovky závodníků včetně členů několika atletických klubů. „To je pěkný počet, bohužel ale nám příliš nevyšlo počasí. Silný vítr ovlivnil výkony sportovců, došlo i k situaci, kdy se zejména do sprinterských disciplín právě kvůli větru nepřihlásili závodníci, kteří v nich běžně startují,“ hodnotil průběh závodů Vítězslav Prukner z pořádající katedry sportu. „Přebor UP je již tradičně prvním závodem atletické sezony, ale pro některé závodníky slouží i jako kvalifikace pro účast na Českých akademických hrách. Ty se letos v červnu konají v Brně a Univerzita Palackého na nich bude obhajovat loňské čtvrté místo,“ dodal.

Součástí přeboru byla také vložená soutěž pro děti, které si mohly vyzkoušet některé atletické disciplíny, a zahájení akce zpestřily svým vystoupením gymnastky z Velkého Týnce. Přebor organizačně připravili studenti předmětu Management atletických akcí.