Vědci z FTK zkoumají, jak pomůže molekulární vodík s rekonvalescencí po covidu

Michal Botek.
Foto: archiv MB
Středa 17. březen 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Jak může podávání molekulárního vodíku pomoci při rekonvalescenci organismu po prodělaném covidu-19, na to se zaměřuje experimentální výzkum odborníků z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. První výsledky studie budou zveřejněny do konce tohoto roku.

Vlivem molekulárního vodíku na lidské tělo se vědci z FTK zabývají již několik let, a to především z pohledu využití ve sportu, při fyzické zátěži a v průběhu zotavení. V aktuální studii se však v reakci na epidemii koronaviru zaměřují na širokou populaci a zkoumají účinky inhalace molekulárního vodíku na organismus oslabený onemocněním covid-19.

„Výsledky recentních experimentálních studií potvrzují, že molekulární vodík mimo jiné snižuje zánětlivou reakci, takzvanou cytokinovou bouři, která je v odborných časopisech spojována s průběhem onemocnění covid-19. Protizánětlivého účinku a selektivně antioxidačních vlastností molekulárního vodíku bychom rádi využili i my jako jisté formy post-covidové terapie, která by měla přispět k utlumení únavy, k celkové revitalizaci organismu a ke snadnějšímu návratu lidí do běžného života,“ uvedl Michal Botek z katedry přírodních věd v kinantropologii FTK. „V žádném případě molekulární vodík nepovažujeme za lék, ale spíše za nadějnou formu terapie, jejíž účinky chceme důkladně prozkoumat,“ dodal.

Účastníci studie nejprve na FTK podstoupí vstupní vyšetření, spirometrii a test aktuální fyzické kondice v podobě šestiminutového chodeckého testu, při kterém se monitoruje saturace krve kyslíkem, subjektivní pocit vnímaného úsilí nebo míra dušnosti. Během dvoutýdenní intervence, která spočívá ve stodvacetiminutové inhalaci molekulárního vodíku, si pak účastníci musejí monitorovat funkční stav organismu a zaznamenávat si subjektivní pocity únavy nebo kvalitu spánku. Po uplynutí dvou týdnů projdou znovu vyšetřením v laboratoři.

Podle docenta Botka by studie mohla být významný praktický dopad. „Kombinace systematické diagnostiky a aplikace molekulárního vodíku, kterou využíváme, může v budoucnu představovat úspěšnou post-covidovou rekonvalescentní strategii, a to nejenom pro sportovce,“ doplnil s tím, že první výsledky budou známy koncem letošního roku. Výzkum probíhá za podpory společnosti H2 World Health & Beauty Company.

Molekulární vodík byl dlouhou dobu považován za fyziologicky inertní a neúčinný. Teprve v první dekádě nového tisíciletí byly prokázány jeho antioxidační, protizánětlivé, anti-apoptické a únavu snižující vlastnosti. Začal se tak využívat v terapii některých chronických onemocnění a jeho účinky na organismus se staly předmětem zájmů také ve sportovní medicíně, protože pomáhá zvyšovat výkonnost, snižovat únavu a zrychlovat regeneraci.