Týden v Berlíně pro studenty FTK

Úterý 16. listopad 2021, 14:00 – Text: Oddělení pro rozvoj a vnější vztahy

Skupina třinácti studentů Univerzity Palackého v Olomouci měla možnost vyrazit od 1. do 5. listopadu do Berlína v rámci erasmového projektu GloKnoCo. Cílem cesty bylo navštívit, poznat a aktivně si vyzkoušet aktivity v rámci sportu jako nástroje rozvoje.

Všechny aktivity naši studenti absolvovali společně s kolegy z univerzit v německém Paderbornu a britském Brightonu a byly plně hrazené z prostředků Erasmus+. Většina navštívených projektů využívala fotbal jako prostředek pro zapojení marginalizovaných skupin do společnosti, posílení osobnostních a sociálních kompetencí nebo boj proti nejrůznějším typům rizikového chování (StreetFootballWorld,  Engagement Global, KickFair, Play!Ya nebo Discover Football).

Zároveň jsme ale měli možnost navštívit a zejména si i vyzkoušet basketbal pro vozíčkáře v organizaci Pfeffersport, nebo nabídku sportovních a volnočasových aktivit zaměřenou na děti ze sociálně ohroženého prostředí v působivém prostředí bývalých hangárů letiště Tempelhof.

Podle zpětné vazby od našich studentů byl jedním z nejpůsobivějších zážitků osobní příběh, se kterým je seznámil jeden z našich projektových kolegů, Eric Murangwa Eugene, zakladatel britské organizace Football for Hope, Peace and Unity. Bývalý brankář reprezentačního fotbalového týmu Rwandy přežil v devadesátých letech tamní genocidu proti kmeni Tutsiů doslova díky své sportovní kariéře. Jeho kontakty z fotbalu a popularita týmu, za který hrál, mu umožnily přes všechna rizika uniknout z ohroženého prostředí i na základě faktu, že předák ozbrojené skupiny, která ho zajala, byl fanoušek jeho týmu. I toto je síla sportu, kterou měli naši studenti možnost sdílet.

Olomoucká skupina byla tvořena devíti studenty z FTK (učitelské obory, rekreologie nebo ochrana obyvatelstva) a čtyřmi z PřF (mezinárodní rozvojová studia). Načerpané znalosti a zejména osobní zkušenost s různými sportovními metodikami a typy projektů jim ukázala nové možnosti i pro případné budoucí profesní uplatnění. Praktické aktivity v rámci sportu a rozvoje stojí na pomezí trenérské, sociální a mentorské práce a vedení volnočasových aktivit včetně třeba zapojení technik zážitkové pedagogiky. Další možnost výjezdu bude na jaře 2022, nejprve do Paderbornu a Bruselu a později na podzim i do Belfastu.

FTK je vedoucím partnerem projektu GloKnoCo (Global Sport for Development and Peace Knowledge Collaborative). Projektu se dále účastní univerzity v Paderbornu a Brightonu a neziskové organizace INEX-SDA (Praha), MSIS (Polsko), Play Handball (Německo) a Football for Hope, Peace and Unity (Velká Británie). Projekt končí v druhé polovině roku 2022.

Pro další informace lze využít webovou stránku www.gloknoco.net, Facebook nebo Instagram (gloknoco). Případní zájemci o účast na dalších mezinárodních aktivitách projektu se mohou obrátit na Arnošta Svobodu na FTK nebo na Simonu Šafaříkovou z katedry rozvojových a environmentálních studií na PřF.

Zpět