Šárka Vičarová, studentka bakalářského studijního programu rekreologie, strávila celý akademický rok 2023/2024 na finské univerzitě Haaga-Helia. V rámci svého pobytu se v zimním semestru zapojila do programu Sports Coaching and Management a v letním semestru se věnovala studiu v oblasti aplikovaných pohybových aktivit (APA) v rámci programu EUDAPA. Studium absolvovala ve Vierumäki – v srdci finské přírody, obklopena jezery, lesy a prvotřídním sportovním zázemím. Přestože na začátku se studia v zahraničí obávala, dnes vzkazuje: „Každý z nás prožívá strachy. Každý, kdo jede na Erasmus, má obavy. Ale nebojte se, budete na stejné vlně. Osud vám někoho pošle, takže nebudete sami.“
Na jaké univerzitě a v jakém semestru jsi absolvovala studijní pobyt?
Studovala jsem ve Finsku na Univerzitě Haaga-Helia, kde jsem byla po dobu dvou semestrů v akademickém roce 2023/2024. V prvním semestru jsem studovala program Sports Coaching and Management a ve druhém semestru program Eudapa, což by se dalo přirovnat ke studiu APA.
Proč jsi zvolila právě tuto univerzitu?
Haaga-Helia je celosvětově uznávaná univerzita a konkrétně ve Vierumäki se „rodí“ skvělí trenéři a koučové. Líbil se mi také zveřejněný program a popisovaný přístup vyučujících ke studentům.
Měla jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?
Podpora zejména české koordinátorky RNDr. Markéty Kudláčkové byla naprosto skvělá. Když jsem něco potřebovala, vždy mi pomohla, byla vstřícná, ochotná, reagovala ihned. Cítila jsem její velkou podporu a uklidňovalo mne, že kdyby nastaly nějaké těžkosti, nebyla bych na jejich řešení sama. Díky ní jsem si mohla prodloužit pobyt v zahraničí o další semestr. Za to vše jí patří velké „Díky!“.
Jaká byla náročnost studia (ve srovnání s FTK), průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek, komunikace s vyučujícími?
Finské vysoké školství je odlišné od českého včetně FTK. Výuka je praktická, jsou zadávány různé projekty. Studenti se učí pracovat ve skupinách, jejich výstupy v podobě prezentací či esejí musí mít podobu „evidence based“. Vyučující po nich požadují četbu knih, studií a článků a jejich odborné zpracování, zahrnující ovšem i jejich vlastní názor. Časté bylo sledování videí a rozhovorů, které studenti samostatně analyzují, a mnohdy přitom byli pedagogové spíše jen průvodci. Motivovali nás, abychom podávali co nejlepší výkony, avšak vždy musel být dosažen alespoň nějaký standard. Každý student si sám rozhodl, jak moc toho chce vědět či získat. Ve Finsku na rozdíl od nás nemají standardizované testy a hodnocení žáků je založeno na průběžném sledování žáků na základě plnění projektů a zpracovávání literatury, avšak také zpětné vazby učitelů a spolužáků. Nezažila jsem žádné memorování. Častým výstupem byl velký projekt. Studium probíhalo v angličtině. Díky praktické výuce jsem se toho mnoho naučila. Rozhodně souhlasím s rozšířeným názorem, že finské školství je jedno z nejlepších na světě.
Jaký byl na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měla jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?
Vyučovalo se v angličtině. Začátky nejsou úplně snadné, ale důležité je vytrvat, mít otevřenou mysl a být trpělivý. Nebát se mluvit, byť třeba i s chybami, protože právě jazykové sebevědomí je klíčové. Pokud k tomu přistoupí i četba a anglická komunikace se spolužáky na kolejích, pokrok v angličtině je rychlý, spíše až neuvěřitelný.
Doporučila bys zájemcům o studium na této škole zapsat si nějaký konkrétní předmět, který tě nadchnul/který byl obzvláště zajímavý? Je nějaký, který bys naopak nedoporučila? A proč?
Nejvíce jsem si oblíbila Psychologii sportu. Byl to velmi inspirativní předmět, který studenta nasměruje do sebe-rozvoje, sebe-pochopení, což pak lze předávat dále, a to nejen případně jako pozdější kouč/trenér.
Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohla jsi využít studentské koleje? Kde konkrétně jsi bydlela? Jak velká část tvého stipendia padla na ubytování?
Bydleli jsme v olympijské vesnici Vierumäki, uprostřed přírody, lesů a spousty jezer. Je tam mnoho řadových domečků, kde se bydlelo buď po dvou nebo po čtyřech osobách. V areálu jsou obrovská sportoviště, tenisové kurty, bazén, wellness, posilovna, fotbalové hřiště, dva zimní stadiony a také skvělý Padel… – vše je pro studenty zdarma. Strava byla pestrá a zdravá a její kvalitu hodnotím na jedničku: velké švédské stoly, kde si každý mohl vybrat, co uznal za vhodné: masa, lososi, saláty, přílohy, dezerty, ovoce, pečivo, kávy, čaje… Vše, na co si vzpomenete, dokonce i bezlepková jídla. Hranolky jsem tam neviděla ani jednou, smažené věci jen zřídka. Za jedno lůžko ve sdíleném pokoji (pro dvě osoby) v řadovce jsem platila zhruba 306 eur měsíčně, za oběd ve studentské jídelně 2,95 eur.
Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?
Možností byla spousta. Poznala jsem mnoho super lidí, trávila jsem s nimi hodně času, chodili jsme často na různá sportoviště, zahráli si, posilovali, nebo jsme vyrazili na běžkách – a v zimě to bylo opravdu jako v pohádce. Měla jsem také dostatečný prostor na cestování. ESN Helga organizuje četné studentské zájezdy. Já jsem díky tomu byla v Laponsku, Norsku a Švédsku. To jsem si samozřejmě musela zaplatit zvlášť.
Jak jsi vyšla se stipendiem? Musela jsi mít našetřeno?
Ve Finsku je draho. Jen do rozpočtu ze stipendia jsem se nevešla. Doporučuji si předem našetřit. Stipendium patrně vystačí v jižní Evropě, kde jsou náklady na živobytí menší.
Cítila ses v zemi bezpečně? Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?
Finsko byla nejspíše nejbezpečnější země, kterou jsem doposud navštívila.
Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?
Rozhodně buďte připraveni na obrovské zimy, málo slunce a nepříznivé počasí. První týden mě můj finský spolužák poučil: „Nikdy nekomentuj počasí, zkrátka si ho raději nevšímej.“ Naopak některé dny a peřiny ze sněhu byly opravdu kouzelné. Na zimu si zvyknete.
Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?
Finsko je nádherná země, krásná příroda, jezera, polární záře. Ve skutečnosti je vše mnohem hezčí, než je tomu na fotkách.
Jak sis vyřešila studium na FTK, když jsi kvůli semestrálnímu pobytu v zahraničí nebyla fyzicky v Olomouci a nemohla si tedy plnit své studijní povinnosti? Jaké řešení doporučuješ studentům, kteří se na zahraniční mobilitu teprve chystají?
Jelikož jsem strávila na Erasmu celý akademický rok, své studium si prodlužuji. Ale nebojte, stejně to stojí to. Zkušenosti, zážitky a přátele z celého světa Vám už nikdo nevezme. A navíc, kdy jindy než teď?
Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?
Poznala jsem novou, krásnou zemi. Spoustu skvělých lidí. Získala jsem plynulou angličtinu a zážitky na celý život.
Doporučila bys studium na této univerzitě i ostatním studentům (z tvého či jiných oborů)? Pokud ano proč?
Kéž by některé zážitky byly přenosné. Moc doporučuji, nebudete litovat.
Je ještě něco, co bys chtěla dodat a zdůraznit?
Každý z nás prožívá strachy. Každý, kdo jede na Erasmus, má obavy. Ale nebojte se, budete na stejné vlně. Osud vám někoho pošle, takže nebudete sami.