Sport a tanec na Vrcholu během 23. ITW

Úterý 30. duben 2024, 9:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Začátek dubna se pro Fakultu tělesné kultury (FTK) opět nesl ve znamení intenzivní internacionalizace na domácí půdě. Od 8. do 12. dubna 2024 se v rámci 23. International Teaching Weeku (ITW) sešlo na fakultě devět zahraničních hostů, kteří pro české i výměnné studenty a zaměstnance FTK vedli řadu teoretických i praktických lekcí z oblasti sportu a pohybových aktivit. Mimo to se také měli příležitost seznámit s českými akademiky ze svého oboru, setkat se s těmi, se kterými již dlouhodobě spolupracují, a v neposlední řadě si užili networking s kolegy z různých koutů světa.

Jako obvykle si během ITW mohli naši studenti i zaměstnanci vybírat z mnoha rozmanitých přednášek. Rebecca Hawkins z University of Lincoln (UK) a Amber Mosewich z University of Alberta (Kanada) se vzájemně doplňovaly přednáškami z oblasti sportovní psychologie zaměřenými na stanovování cílů a nadbytečnost SMART cílů, podporu žen ve sportu, či self-compassion (soucit k sobě) ve sportu. Studenti zajímající se o outdoor education mohli těžit z poutavých přednášek Johna Telforda z Camosun College (Kanada), jenž hovořil o indigenizaci a obnovování vztahu mezi člověkem a přírodou. Itai Har-Nir z Academic College Levinsky-Wingate (Izrael), který se účastnil ITW již podruhé, nám představil koncepty „exercise snacks“ a využití moderních telekomunikačních nástrojů při pohybových aktivitách seniorů, zatímco Gert-Jan Hospers z Radboud University (Nizozemsko) přednášel o aktuálních tématech z oblasti turismu a o placemakingu (design a správa veřejných prostor).
I praktická výuka zahraničních hostů se těšila velké oblibě, ať už se jednalo o basketbalové techniky vyučované Igorem Vučkovićem z University of Banja Luka (Bosna a Hercegovina), či o teoreticko-praktické lekce vedené Pedrem Aleixem z Universidade Lusófona (Portugalsko). Ten se z biomechanického hlediska věnoval proměnným u tréninku stability a cvičebním programům pro prevenci pádu u seniorů.

Zdaleka nejpopulárnější však byly hodiny tance vedené dvěma profesionálními tanečníky. Saša Jovanovič z University of Banja Luka (Bosna a Hercegovina) a Jia Lin, jež pochází z tibetské menšiny v Číně a momentálně studuje doktorský studijní program na Cyrilometodějské teologické fakultě UP, svým nadšením roztančili téměř celé FTK. Zatímco Saša si připravil přednášku o vztahu tance a sportu a praktickou lekci zaměřenou na využití tance v oblasti aplikovaných pohybových aktivit, Jia Lin učila studenty a zaměstnance fakulty neotřelému umění tibetského lidového tance. Na závěr týdne se pak pro nebývalý zájem o tanečně zaměřené hodiny organizátoři ITW rozhodli zařadit do programu ještě jednu taneční lekci navíc, tentokrát v rytmu salsy pod vedením Saši Jovanoviće.

V průběhu akce účastníci ITW intenzivně navštěvovali přednášky svých kolegů, které následně vedly k živým diskuzím a přinesly řadu nápadů pro budoucí spolupráci. Obzvláště povzbudivý byl i zájem zaměstnanců FTK o program této mezinárodní akce a jejich účast v jednotlivých přednáškách a lekcích.

„23. International Teaching Week je událost, jež nabízí o tolik víc, než jen akademickou a kulturní výměnu, kterou jsem původně očekávala.” – Rebecca
„Organizace ITW byla znamenitá, vytvářela prostor pro výměnu nápadů a jejich uskutečnění. I společenské aktivity byly fantastické a daly vzniknout týmovému duchu mezi všemi účastníky, který jen tak nezapomeneme.” – Pedro
„Navíc k tomu všemu, jsme také začali přemýšlet nad plány pro spolupráci, jako psaní článků, které doufám uvidí světlo světa jakožto produkt této krásné spolupráce.” – Saša

Chcete-li se dozvědět více o tom, co zahraniční hosté napsali o ITW a naší fakultě, mrkněte na stránky ITW.