Plavci a basketbalisté se v Olomouci utkají o mistrovské tituly

Testovací bazén v Aplikačním centru BALUO.
Ilustrační foto: Martin Višňa
Úterý 25. srpen 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Letošní České akademické hry, které měla v červnu hostit Univerzita Palackého, sice byly kvůli epidemii koronaviru přeloženy na příští rok, o sportovní klání vysokoškoláků ovšem Olomouc nepřijde. Plavci a plavci s ploutvemi se na začátku září utkají o medaile v Aplikačním centru BALUO FTK UP, koncem září se pak ve Sportovní hale UP odehraje akademické mistrovství ČR v basketbalu.

„Budou to vlastně první plavecké závody po jarním nouzovém stavu, očekáváme tedy kvalitní účast, kdy si plavci mohou otestovat aktuální kondici,“ uvedl Dušan Viktorjeník z katedry sportu FTK, ředitel akademického mistrovství ČR v plavání. To se uskuteční ve dnech 3. a 4. září v Aplikačním centru BALUO. Tamtéž se 3. září uskuteční i závody v plavání s ploutvemi.

Ještě před plaveckými soutěžemi propukne v širším okolí Olomouce akademické mistrovství ČR v orientačním běhu, které naváže na úspěšný evropský šampionát, jehož centrem byla Olomouc vloni. Letos závodníci proběhnou trasy u Mohelnice a Stražiska, nebudou mezi nimi chybět ani reprezentanti Univerzity Palackého. V ženské kategorii bude favoritkou studentka rekreologie na FTK Tereza Janošíková, která na loňském mistrovství v Olomouci vybojovala tři tituly. Studenti fakulty tělesné kultury se také zapojí do organizačního zajištění závodů.

V závěru září, konkrétně ve dnech 27. a 28. září, pak bude Sportovní hala UP hostit turnaj v basketbale 3x3, během něhož se o titul akademického mistra ČR utká maximálně 32 týmů z českých vysokých škol – 16 ženských a 16 mužských. Jak dodal ředitel soutěže Petr Reich z katedry sportu FTK, v prosinci se pak v Olomouci uskuteční i turnaj v basketbalu 5x5. Všechna zmíněná mistrovství proběhnou za dodržení všech aktuálně platných bezpečnostních a hygienických opatření.  

Samostatně konané akademické soutěže jsou náhradou za letošní České akademické hry, které měla v červnu hostit Univerzita Palackého, jejich uspořádání ovšem překazila epidemie koronaviru a vyhlášený nouzový stav. Česká asociace univerzitního sportu, která tuto multisportovní studentskou událost od roku 2002 společně s vybranou univerzitou pořádá, tak rozhodla o přeložení her v Olomouci na rok 2021.

Přehled všech soutěží a podrobnosti k nim jsou k dispozici na www.caus.cz.

Zpět