PÁPÁ hrátky představují žákům mateřinek svět handicapovaných

Děti v olomoucké školce v ulici Čapka Choda již ví, jak mohou sportovat handicapovaní.
Fotogalerie: Martin Višňa
Pátek 3. březen 2017, 8:03 – Text: Martin Višňa

Studentka aplikované tělesné výchovy Veronika Chvojková seznamuje předškolní děti s problematikou zdravotního postižení. Vzdělávací program probíhající pod hlavičkou Centra APA fakulty tělesné kultury má pohádkovou formu a nese název pÁPÁ hrátky.

„Snažili jsme se nějak hravě do názvu zakomponovat zkratku APA, neboť aplikované pohybové aktivity hrají v programu podstatnou roli. Navíc je to program pro mateřské školy, kde na sebe děti často mávají, tak proto pÁPÁ hrátky,“ vysvětluje název Chvojková.

V jednotlivých programech se děti seznámí s jedním typem postižení. Mohou si prohlédnout a také vyzkoušet kompenzační pomůcky pro konkrétní zdravotní postižení. Vyzkoušejí si třeba chůzi s klapkami na očích a bílou holí, jízdu na sportovním vozíku, prohlédnou si knihu psanou v Braillově písmu, naučí se několik slov v českém znakovém jazyce nebo se posadí do monoski. Úvod k jednotlivým aktivitám přitom představují pohádky, například o psu Bobíkovi, kterého srazilo auto, když se při přebíhání silnice nerozhlédl, a skončil na vozíku.

„Děti jsou nadšené. Většina činností je pro ně nová, rozšiřuje jejich znalosti. Navíc jde o činnosti vedené formou hry, ty mají vždycky úspěch. I učitelky hrátky nadchly,“ uvedla Chvojková, která chce program dále rozšiřovat a ráda by tímto směrem vedla i svou diplomovou práci. Za tu bakalářskou nazvanou Aktivity a pohádky představující problematiku zdravotního postižení pro děti předškolního věku obdržela Cenu rektora UP.

Ostatně s bakalářskou prací vznik pÁPÁ hrátek souvisí. Veronika Chvojková jako dcera ředitelky mateřské školy a absolventka oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika na Střední pedagogické škole v Litomyšli měla vždy k předškolnímu vzdělávání blízko. Když pak při studiu na fakultě tělesné kultury zjistila, že neexistuje výchovný program pro mateřinky, který by jejich žáky seznamoval s tematikou zdravotního postižení, rozhodla se jej vytvořit.

„Mamka mi byla velkou oporou, takže jsem s hrátkami nemohla začít jinde než v mateřské školce v Rychnově nad Kněžnou, kterou vede. Nyní se programy odehrávají převážně v Olomouci a i díky sdílení informací a fotek z již proběhlých programů na internetu mi přicházejí nabídky i z jiných měst,“ uzavřela studentka fakulty tělesné kultury.