Palacký University Athletic Championship

Photo: Jiří Novotný
Pátek 21. duben 2017, 11:45 – Text: Tereza Kučerová

Traditional spring event of the Palacký University Olomouc giving our students and anyone interested an opportunity to show their performance in the following track-and-field disciplines: 60 m, 100 m, 150 m, 400 m, 1500 m, high jump, long jump (maximum of 30 contestants), shot-put (maximum of 30 contestants), discus throw and javelin throw. The registration will take place on the day of the Championship between 13:30 and 14:30 in the stadium racing office and the starting fee is 20 CZK (0.74 EUR) per person. The winners of each of the disciplines can look forward to interesting prizes, the best male and female athlete will be awarded the Dean´s Award – sport scholarship for excellence of 2000 CZK (74.32 EUR).

Organizer

Department of Sport (Faculty of Physical Culture)

Location

Athletic stadium TJ Lokomotiva, Olomouc