Jaké to bylo 10 měsíců na stáži v Portu si můžete přečíst v následujícím rozhovoru s Vítkem. Díky jeho píli a preciznosti, napsal během svého působení v Riedel, Research & Development Hub Portugal diplomovou práci, která ho přivedla na navržení nového produktu, se kterým se přihlásil do univerzitní soutěže Podnikavá hlava, kterou vyhrál.
Jak ses dostal právě k této stáži?
Ke stáži vedla poměrně trnitá cesta, ale s ohledem na získané zkušenosti to stálo za to. Na začátku prvního ročníku Mgr. studia jsem věděl, že potřebuji dělat něco, co mi dává smysl a tomu budu ochoten věnovat svůj čas, spoustu času. Usiloval jsem o spojení surfingu a rehabilitace. Z jednoduchosti věci se nabízel výzkum, který bych zároveň mohl použít jako podklad pro závěrečnou práci. Začal jsem tedy na portálu researchgate.com, kde jsem vyhledal kontakty na vědce zabývající se surfingem. Rozeslal jsem desítky e-mailů a čekal jsem. Ze zmiňovaných desítek se vrátily jednotky a kontakt jsem udržel nakonec s jediným výzkumníkem, který se později stal mým mentorem.
Co bylo nutné zařídit před odjezdem?
Na stáž jsem odjížděl vloni v únoru, kdy epidemiologická situace nebyla pro cestovatele úplně nejšťastnější. Zvláště, pokud se rozhodnete cestovat osobním automobilem. Výsledek PCR testů ještě nebyl během jednoho dne, a tak se mohlo stát, že Vás v Rozvadově vrátili policejním doprovodem zpátky do Čech. Ani předem připravený dokument podepsaný výzkumníky Česka a Portugalska nebyl dostačující. Vše nakonec dobře dopadlo a průjezd přes hranice Francie, Španělska a Portugalska byl už bez problémů. Dále jsem připravoval návrh samotného projektu, jeho realizaci, zvací dopis. Do toho všeho jsem ukončoval povinnosti k uzavření posledního semestru a k tomu klasické papírování spojené s Erasmus mobilitou.
Můžeš popsat svůj pracovní den?
Dostával jsem poměrně hodně prostoru, což mi v tu chvíli nevyhovovalo. „Ztrácel“ jsem tak čas na věci, které nebyly zase tak důležité. Vedoucí při každém sezení otevíral pomyslná vrátka a já tak zjišťoval, jak toho moc nevím a kde se můžu zlepšit. Do Research & Developmentu Hubu, kde sídlila firma školitele jsem přijížděl na kole okolo 10 hodiny a končil častokrát po 18. hodině. Úkoly byly pestré, což bylo dáno přípravou celého výzkumu od A po Z. Dostával jsem spoustu úkolů na základě konzultací, které byly většinou v pátek. Měl jsem tedy spoustu času je dělat přes víkend J.
Kde jsi bydlel a jak ses stravoval?
S ohledem na svůj věk jsem měl určité požadavky na lokalitu ubytování. Chtěl jsem být blízko oceánu, mít svůj pokoj a bydlet nedaleko od práce. Říkal jsem si, že dva měsíce musí stačit. Bohužel. Moje nároky mě přivedly do situace, kdy v den odjezdu jsem neměl kde bydlet. Naštěstí vše se v dobré obrátilo a při cestě do Portugalska, konkrétně v Santanderu, jsem u kamarádky podepisoval smlouvu online a platil první zálohu. Stravování jsem řešil vlastním způsobem. Tím, že pracoviště je mimo univerzitu, nebylo možné využít menzu.
Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?
Bydlel jsem na ubytování, kde, kdo neměl surfboard, nežil. Proto jsem často před prací nebo odpoledne chodíval do vody. Párty ve městě pro mě už nebyly a skrz víkendové povinnosti jsem toho moc nenacestoval. Většina známých, co mě navštívila na pár dnů, mi tak z fotek ukazovala, jaké Portugalsko vlastně je.
Když si odmyslíš cestování, jak jsi vyšel se stipendiem?
Se stipendiem jsem vyšel bez problému. Největším nákladem bylo ubytování a surfboard. Tím, že jsem do práce používal kolo, stravoval se za svoje, jsem i něco ušetřil.
Cítil ses v zemi bezpečně?
Ano. Nikdy jsem se nedostal do situace, kde bych se cítil nebezpečně. Avšak způsob mentoringu mě z bezpečného komfortu často dostával, až jsem přemýšlel, že stáž přeruším.
Na co by si studenti chystající se do této země měli dát pozor?
Jiná mentalita lidí a s tím spojené pracovní tempo. Hodně lidí tráví v práci skoro celý den. Začíná se později a stejně tak se i končí. Obdobně tomu je i na univerzitě.
Dostal jsi se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo zvyklostem?
Neřekl bych do problému, ale spíše do diskomfortu. Když si myslíte, že vaše organizovanost není úplně nejhorší a hlavně, pokud čerpáte inspiraci ze zkušeností českých akademiků, tak si za tím stůjte. Mohli byste se tak vyhnout situaci, kdy experimentální skupinu, která v jedné fázi výzkumu měla 20 lidí, vedete jen pomocí WhatsAppu. Naprostý chaos a neustálá reorganizace termínů mi každý den vzala aspoň dvě hodiny času (pro pochopení celkové situace: součástí výzkumu byla experimentální část. Účastníci cvičili pod mým vedením, a tak bylo nutné se domlouvat na konkrétní termíny. Každý absolvoval osm cvičebních jednotek během jednoho měsíce). Dále jsem si všiml, že všichni jsou k Vám vřelí, pozorní, slíbí kdeco. Horší je potom realizace. Češi jsou v tomto trochu opatrnější a skromnější.
Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?
Nedokážu posoudit. Redaktoři médií často zemi popíšou na základě jedné návštěvy, což může zkreslovat realitu. Nadále platí, že je to jedna ze zemí jižní Evropy, kde se kultura opírá o dobré jídlo a pití. Rekreační centra a aktivity jsou poblíž oceánu, kde se soustřeďují primárně zahraniční cestovatelé. Místní naopak často využívají rurální turistiky ve vnitrozemí.
Co považuješ za největší přínos svého pobytu?
Zdárné dokončení celého projektu a odevzdání diplomové práce. Když mě mentor upozorňoval, že to bude „very difficult“, tak jsem neočekával to, co jsem prožil. Současně mám sebevědomí na to plánovat, organizovat a myslet na jiné úrovni než před odjezdem. Celou diplomovou práci jsem psal v angličtině, proto i její úroveň se vlivem specifik vědeckého jazyka posunula. Dále jsem stihl vytvořit dva plakáty na dvě různé konference. Prezentovat projekt v hodině profesora Boase (specializace – plavání a akvatická lokomoce) před doktorandy a také prezentace a současně pobyt v High Performance Center Viana de Castelo pro budoucí trenéry surfingu. Mimo jiné, na základě procházené literatury a získaných výsledků, jsem přišel s nápadem na vytvoření snad revolučního produktu. Ten jsem prozatím prezentoval na univerzitní soutěži Podnikavá hlava, kde jsem vyhrál cenu Podnikatel z UP. Tak mi držte při realizaci prosím palce!
Doporučil/a bys stáž v zahraničí i ostatním studentům. Pokud ano proč?
Rozhodně! Doporučil bych být specifický při hledání stáže. Nehledat jakoukoliv, ale takovou, při které vydáte svoje maximum. Zpětně to člověk vždy docení :-)
Na druhou stranu, rozhodně tato zkušenost není pro každého. Zájemci o seberozvoj – rozhodně ano. Zatímco konzervativnější typ člověka, co má rád věci ve svých rukou s jasnými pravidly by nejspíš pobrečel víc než já.
Popis fotek:
- Školitel s experimentálním surfboardem před pilotním testováním
- Instruktáž před funkčnímu testováním
- Poster na konferenci pořádané Strength and Conditioning Society (SCS)
- Prezentace projektu v High Performance Centre Viana de Castelo
- Závěrečná práce připravena k odevzdání
- Výkonnostní protokol specifických testů pro každého účastníka experimentu
- Video z experimentu