My, studenti z Neředína ve světě: Jonáš Junek

Foto: Archiv Jonáše Junka
Úterý 6. únor 2024, 9:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Studium v zahraničí s sebou krom zážitků a zábavy vždy nese i řadu výzev a úskalí. Ve výsledku ale vždy převládá dobrý pocit. Z toho, že to člověk všechno zvládl. Že překonal sám sebe, a i přes obavy do zahraničí vyrazil. Osamostatnění a sebepoznání jsou sladkou odměnou pro všechny, kteří se této výzvě postaví. Stejně jako student 2. ročníku Rekreologie, Jonáš Junek, který se za studiem a sebepoznáním vydal do portugalského Porta.

Na jaké univerzitě a v jakém semestr jsi absolvoval studijní pobyt?

Byl jsem na University of Porto a absolvoval jsem tam letní semestr 2022/23.

Proč jsi zvolil právě tuto univerzitu?

Chtěl jsem si vyzkoušet život v Portugalsku a u oceánu. Rozhodoval jsem se tedy spíše podle místa, ve kterém bych chtěl strávit nějaký čas. Studijní obor nebo kvalita univerzity v mém rozhodování nehrála roli.

Měl jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?

Podporu z české strany jsem měl a nemám co vytknout. Místní koordinátoři nám pomohli ze začátku pobytu, v průběhu semestru jsme téměř nebyli v kontaktu, ale když jsme něco potřebovali, tak nám ochotně pomohli.

Jaká byla náročnost studia, průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek?

Na fakultě jsme měli pouze praktické předměty jako: atletika, plavání, gymnastika, volejbal, fotbal, basketbal a házená. Náročnost studia byla větší, než jsem čekal. Hlavně závěrečné požadavky některých praktických předmětů byly o poznání větší než v Česku. Největší problém byl asi ve velké rozdílnosti v přístupu vyučujících a poskytnutých teoretických materiálech mezi předměty. Byly předměty, kterým nemám, co vytknout, ale byly i předměty, kde vyučující vůbec nemluvil anglicky a poskytnuté materiály byly sice v angličtině, ale byly dost chaotické a nepřehledné. Občas jsme tedy úplně nevěděli, co od závěrečných testů čekat.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohl jsi využít studentské koleje?

Studentské koleje jsme k dispozici neměli. Ještě před odjezdem nám bylo řečeno, že si ubytování musíme opatřit sami. Bydlení jsme si našli přes platformu Uniplaces.com. Ubytování bych doporučil hledat opravdu co nejdříve.
Ke stravování jsme měli k dispozici školní menzu, kam jsme chodili na obědy, pokud jsme zrovna neměli výuku. Nějaké dny v týdnu jsme v otevíracím čase menzy měli předměty a museli jsme si oběd obstarat jinak.

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Volný čas jsem trávil podobně jako v Olomouci. Porto je město se spoustou možností a každý si mohl najít to svoje. Možnost cestovat jsme samozřejmě měli. Během semestru jsme měli dokonce dvakrát týdenní prázdniny, takže čas na cestování určitě byl. Po Portugalsku se dá relativně jednoduše cestovat vlakem nebo třeba Flixbusem. Je dobré si taky pročíst harmonogram akademického roku, protože když víte, kdy máte prázdniny a koupíte si letenky v dostatečném předstihu, můžete z Porta letět do Algarve, na Madeiru nebo Azorské ostrovy doslova za pár korun.

Jak jsi vyšel se stipendiem? Musel jsi mít našetřeno?

Se stipendiem jsem vyšel víc než dobře. Portugalsko je cenami srovnatelné s Českem. Podle toho, jak jsem si počítal svoje výdaje si myslím, že pokud by se člověk uskromnil a našel si nějaké levnější ubytování (do 300 eur/měsíc), tak by se ten semestr dal zvládnout pouze se stipendiem. Samozřejmě asi všichni chtějí na Erasmu cestovat a trochu se bavit a v tom případě to bez našetření nebo finanční podpory rodiny nepůjde.

Cítil ses v zemi bezpečně?

Ano, za celou dobu jsem nezažil situaci, kde bych se cítil v ohrožení.

Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?

Určitě by se měli připravit na jižanskou mentalitu lidí. Ta je hrozně super na týdenní dovolené, ale pokud potřebujete vyřešit nějaký problém tak už to někdy může být stresující. Pokud pojedete přímo na Faculty of Sports, na které jsem byl já, tak bych si ujasnil, zda jste opravdu multisportovci a baví vás sportovat. Můžete pak při některých sportech celkem trpět.

Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?

Asi mě nic nějak výrazně nepřekvapilo.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Větší sebepoznání a osamostatnění. Určitě největší přínosem byla pro mě ta samotná zkušenost žít mimo ČR. Za půl roku se stane spousta věcí a určitě ne všechny pozitivní. Jsou dny, kdy vám je prostě na nic a musíte to nějak zvládnout. Profesně pro mě můj pobyt žádný přínos neměl.

Doporučil bys studium na této univerzitě i ostatním studentům? Pokud ano proč?

Doporučil bych ho pouze studentům TVSka. Pro ostatní obory to podle mého názoru nemá moc smysl.

Je ještě něco, co bys chtěl dodat a zdůraznit?

Pokud chceš jet na Erasmus, ale váháš, protože máš třeba strach (jako já), jeď! Možná to nebude jenom krásný a procházka růžovou zahradou, ale stojí to za to.