Erasmus v USA: UCSD očima českého doktoranda

Pondělí 21. červenec 2025, 10:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Zajímá vás, jaké to je studovat na jedné z nejprestižnějších amerických univerzit? Student doktorského studijního programu Kinantropologie Petr Mocek, se díky programu Erasmus+ vydal až na západní pobřeží USA, kde strávil zimní semestr 2024 na University of California San Diego (UCSD). Jak se popral s výzvami studia v USA, co všechno ho v Kalifornii nadchlo i zaskočilo, a proč jeho zkušenost sahá daleko za hranice přednáškových sálů? Začtěte se do jeho inspirativního příběhu a objevte, co všechno může mobilita přinést – nejen do života studenta.

Proč jsi zvolil právě tuto univerzitu?

Důvodů pro mé rozhodnutí bylo více. Hlavním impulzem byla nabídka vycestovat na americkou univerzitu prostřednictvím výběrového řízení na FTK, která mě velmi zaujala. Univerzita UCSD navíc patří mezi nejuznávanější vysoké školy na světě (pohybuje se kolem 34. místa v mezinárodních žebříčcích), a tato mobilita představovala skvělou příležitost se rozvíjet v oblastech, které považuji za klíčové pro mé současné studium. Zároveň jsem měl dlouhodobou touhu navštívit Spojené státy, a vše se vhodně propojilo i s mým vědeckým zaměřením v rámci projektu podpořeného NFUP.

Měl jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?

Během pobytu jsem narazil na několik komplikací, přičemž jsem zejména ze strany fakulty vnímal výraznou podporu. Jedním z hlavních problémů bylo zajištění ubytování – kvůli omezené kapacitě jsem nezískal místo na kolejích a musel jsem si hledat bydlení prostřednictvím jiných platforem. Vzhledem k tomu, že pobyt v USA, a obzvláště v Kalifornii, je finančně velmi náročný, tak jsem ocenil dodatečnou pomoc od fakulty. Díky ní jsem zvládl pokrýt každodenní výdaje a nájem bez nutnosti sahat do vlastních úspor.

Jaká byla náročnost studia (ve srovnání s FTK), průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek, komunikace s vyučujícími?

Jelikož jsem se účastnil doktorské mobility, nevztahovaly se na mě běžné studijní povinnosti spojené s plněním předmětů. I přesto jsem se s vyučující kurzu etiky dohodl na plnění průběžných úkolů. Pokud bych měl srovnat náročnost výuky, řekl bych, že se výrazně neliší od toho, co známe na naší fakultě. To, ať už jde o nároky, docházku nebo plnění studijních povinností. V předmětech, které jsem měl zapsány, byly hojně zadávány průběžné úkoly z týdne na týden, tudíž byla vyžadována průběžná práce; co jsem zejména ocenil, byla snaha vyučujících úkoly formulovat do reálných podmínek, kdy aplikace poznatků se přenášela přímo do praxe. Komunikace s učiteli byla také naprosto bezproblémová a já jsem s ní za celý svůj pobyt neměl jediný problém.

Jaký byl na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měl jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?

Výuka probíhala samozřejmě v angličtině a během celého pobytu jsem se nesetkal s žádnou situací, kde by jazyk představoval překážku nebo způsobil nějaký problém.

Doporučil bys zájemcům o studium na této škole zapsat si nějaký konkrétní předmět, který tě nadchnul/který byl obzvláště zajímavý? Je nějaký, který bys naopak nedoporučil? A proč?

V tomto ohledu podle mě velmi záleží na tom, jaký studijní program zájemci mají a na jakou oblast se chtějí zaměřit. Osobně bych ale doporučil kurz „Ethics in Public Health“, kde byla problematika etiky probírána z různých perspektiv. Přestože byl důraz kladen především na oblast veřejného zdraví, předmět nabízel široké spektrum informací využitelných i v jiných oborech. Praktická cvičení zaměřená na aplikaci etických principů byla jen jedním z mnoha přínosů tohoto kurzu.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohl jsi využít studentské koleje? Kde konkrétně jsi bydlel? Jak velká část tvého stipendia padla na ubytování?

Musím říct, že pro mě osobně představovalo největší komplikaci právě ubytování. Kvůli zdlouhavé administrativě ze strany americké instituce jsem obdržel vízum až zhruba dva týdny před odletem, což rozhodně nebylo dost času na zajištění kvalitního ubytování. Na stránkách UCSD je uvedeno, že čekací lhůta na koleje je minimálně tři měsíce. Oficiální pronajímatelé mimo univerzitu často požadují dobré kreditní skóre, číslo sociálního zabezpečení (SSN), stabilní a vyšší příjem (okolo 2000 USD), a mnohdy také dlouhodobý závazek k nájmu (například na jeden rok).
Nakonec mi nezbylo nic jiného než hledat ubytování přes soukromé pronajímatele. Bohužel jsem se přes studentské ubytovací stránky univerzity na FB stal obětí podvodu, přičemž smlouvu viděl a schválil i můj místní akademický garant.
Celkově tedy mohu říct, že ubytování bylo největší finanční zátěží během mého pobytu. Co se týče stravování, nejlépe mi vyhovovalo vařit si sám. Na univerzitě totiž nefungovala klasická menza, jakou známe z naší univerzity. K dispozici byly jen restaurace a stravovací řetězce (jako Burger King), které nejsou příliš vhodné pro každodenní stravování, pokud člověk alespoň trochu dbá na svůj jídelníček.

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Svůj volný čas jsem většinou věnoval práci na vlastních projektech, ale samozřejmě jsem využil příležitosti k návštěvě míst, která jsem vždy toužil vidět – například Los Angeles nebo San Francisca. Univerzita také nabízela řadu volnočasových aktivit zdarma, od workshopů a výletů do přírody až po šnorchlování s tuleni v zátoce u La Jolly.
Jelikož univerzita neměla sportovní fakultu a jediným oficiálně podporovaným sportovním klubem byla atletika („Tritoni“), navštívil jsem několik kvalitních sportovních klubů přímo ve městě, které nabízely sporty, kterým se věnuji.
Pokud někdo plánuje více cestovat po Kalifornii nebo po USA obecně, určitě bych doporučil cestovat ve skupině. To nejen kvůli nižším nákladům, ale také z hlediska větší bezpečnosti.

Jak jsi vyšel se stipendiem? Musel jsi mít našetřeno? 

Stipendium Erasmus určitě nevyšlo na náklady spojené s pobytem v USA. Ceny jsou tam celkově vyšší a zejména ubytování v nějaké dopravně dostupné části města je na naše poměry drahé. Naštěstí díky dodatečné podpoře FTK jsem do svých vlastních financí sáhl pouze při volnočasových aktivitách a cestování.

Cítil ses v zemi bezpečně? Dostal ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Co se týká odlišné kultury, či různých náboženských společenství, které se ve městě nacházely, tak nemůžu říct, že bych narazil na nějaký problém. Ani z hlediska bezpečnosti jsem nevnímal zásadní komplikace. Spíše bylo nezvyklé vidět tak velké množství lidí bez domova, často pod vlivem návykových látek. 
Tato zkušenost byla do značné míry ovlivněna tím, že jsem se po relativně poklidném prvním měsíci stráveném na Airbnb v mírně alternativní čtvrti („Ocean Beach“) plné nadšenců do surfingu, křišťálů a marihuany přestěhoval do objektu v centru města. V této oblasti byla situace o něco horší, ale až na občasné výlevy některých individuí na ulici a v hromadné dopravě, tak jsem se osobně s ničím vyloženě nebezpečným do osobního kontaktu nedostal.

Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?

Rozhodně bych upozornil na nutnost obezřetnosti vůči podvodníkům. Finanční a ubytovací podvody jsou v této oblasti zjevně poměrně časté, takže je velmi důležité si vše důkladně ověřit, než někam odešlete peníze, neboť zkušenost s odesíláním hlášení o podvodu na FBI, která řeší v USA podvody, za to úplně nestojí.
Dále je dobré mít na paměti, že město leží přímo na hranici s mexickou Tijuanou, což může v některých situacích znamenat jazykovou bariéru, zejména pokud člověk neovládá španělštinu. Na druhou stranu je ve městě spousta dobrých mexických restaurací a při předchozí domluvě s Vaším garantem víza je možné se podívat i do Mexika.
Také bych doporučil pečlivě zvážit lokalitu ubytování. Kromě bezpečnosti, která může být v některých částech města problematická, je třeba počítat i s tím, že veřejná doprava není dostupná všude a jízda na kole může být komplikovaná kvůli nedostatečné cyklistické infrastruktuře a riziku krádeže kol na veřejných místech, což mi bylo řečeno, že je velmi častým fenoménem.
V neposlední řadě je důležité vědět, že s běžným studentským vízem není povoleno pracovat, a to ani na částečný úvazek, ať už na univerzitě nebo mimo ni. Získání pracovního povolení je navíc velmi složitý proces (podle toho, co jsem slyšel).

Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?

Ne, samozřejmě je všechno přesně takové, jak to známe z televize, USA je stále zemí snů a neomezených možností. Ale teď vážně, je důležité být připraven na americkou mentalitu. Na mnoha místech jsem si všiml, že lidé často neudělají nic navíc, pokud se to netýká přímo jich samotných. Překvapilo mě také, jak silně je americká společnost politicky angažovaná.
Přestože jsem už předem slyšel o specifikách tamního zdravotního systému, zaskočilo mě, kolikrát se se mnou během čekání na MHD dali do řeči cizí lidé a spontánně sdíleli své příběhy o tom, jak je zdravotní problémy téměř finančně zruinovaly. Takové momenty člověka opravdu přimějí ocenit kvalitu a dostupnost našeho sociálního a zdravotního systému v České republice.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Za největší přínos považuji samotnou zkušenost. Mít možnost navštívit USA, vidět na vlastní oči místa, která jsem do té doby znal jen z televize, a zažít nezapomenutelné momenty, je opravdu neocenitelné. Kromě toho jsem si během pobytu vytvořil několik kontaktů, které stále udržuji, a i to vnímám jako velmi hodnotný výsledek této mobility.

Doporučil bys studium na této univerzitě i ostatním studentům (z tvého či jiných oborů)? Pokud ano proč?

Určitě ano. Univerzita může hodně nabídnout. Je to akademická instituce s mnoha fakultami nabízejícími řadu vědeckých oborů s kvalitním vědeckým i sociálním zázemím, nicméně pokud by šlo o studenty zaměřující se čistě na sport, tak nemusí mít takový přínos. To vzhledem k absenci sportovní fakulty.

Uveď tři slova, která vystihují to nejlepší z tvého pobytu a krátce vysvětli

Objevuj, vyzkoušej a zažij… Tak by se dal shrnout můj pobyt a cestování s ním spojené. Velkou část času jsem věnoval objevování nových věcí, které jsem často i sám vyzkoušel a odnesl si z toho skvělé zážitky. Jedním z příkladů může být náhodné setkání na univerzitní akci „Global Coffee Hour“, kde jsem potkal velmi milý starší pár. Pozvali mě na večeři k sobě domů a také na trénink v polynéské kánoi, což byl pro mě nezapomenutelný zážitek, na který velmi rád vzpomínám.

Uveď tři slova, která vystihují to nejhorší z tvého pobytu a krátce vysvětli

Nevěř, předvídej a ověřuj… Tímto bych vystihl přístup, který jsem si osvojil především kvůli množství podvodů, se kterými jsem se setkal. Je důležité nic nepřijímat automaticky jako pravdu, snažit se včas rozpoznat, o co v dané situaci jde, a pokud je to možné, vše si několikrát prověřit. Kromě vlastního zážitku s podvodem ohledně ubytování jsem se opakovaně setkával s podvodnými zprávami, telefonáty, a dokonce i falešnými dopisy. Jeden z nich málem oklamal mou kamarádku, která byla na výzkumné stáži na UCSD.

Je ještě něco, co bys chtěl dodat a zdůraznit?

Řekl bych, že zahraniční pobyty nabízené univerzitou představují jedinečnou příležitost poznat cizí zemi z úplně jiné perspektivy, než jakou nabízí běžná turistická dovolená. Jako student máte možnost zažít místní kulturu, prostředí i každodenní život mnohem intenzivněji, což je nejen obohacující zkušenost, ale i něco, co se nemusí v budoucnu znovu naskytnout.

Zpět

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)