My, studenti z Neředína ve světě: Štěpán Mikoška

středa 19. červen 2019, 9:00 – Text: Jitka Martincová

Procestovat během své stáže nejen krásnou Andalusii, ale i další španělské regiony a přilehlé ostrovy se v rámci magisterského studia poštěstilo studentovi fyzioterapie, Štěpánovi Mikoškovi. Osmiměsíční stáž měl příležitost absolvovat v Jerez de la Frontera na místní prestižní sportovní klinice, kde získal mnoho cenných zkušeností. Jak se mu na jihu Španělska žilo a jak se mu dařilo levně cestovat po Španělsku, Vám prozradí v tomto článku.

 

Jak ses dostal právě k této stáži? 

Stáž jsem si domlouval sám. Začal jsem obepisováním všech sportovních klinik v provincii Cádiz. Avšak jak jsem se brzy přesvědčil, komunikace pomocí emailu ve Španělsku skoro nefunguje. Na email mi odpověděla zhruba 1/10 klinik. Tak jsem to zkusil jinou cestou. Přes mou trenérku atletiky jsem získal kontakt na národní rekordmanku v hodu oštěpem, která mi pomohla přes známost ředitelky kliniky zařídit stáž na prestižní sportovní klinice v Jerez de la Frontera. Rozhodně to nebylo nejjednodušší.

 

Co bylo nutné zařídit před odjezdem? 

Před odjezdem bylo pro mě hlavní naučit se španělsky alespoň na úroveň A2. Byl to pro mě asi největší strašák, jelikož 4 měsíce před odjezdem jsem neuměl španělsky skoro ani do deseti napočítat.

 

Kromě jazykových znalostí je nutné vyplnit dokumenty jako Letter of Admission, Learning Agreement a obdržet pojištění od univerzity, aby bylo možné na stáž vycestovat.

 

Můžeš popsat svůj pracovní den? 

Do práce jsem chodil od pondělí do pátku, a to od 14:00 do 21:00. Občas bylo potřeba zaskočit za některého z kolegů na dopolední směnu od 8:00 do 15:00. Do práce i z práce jsem jezdil na kole, zhruba 14 km denně, jelikož se klinika nachází od samotného centra města zhruba půl hodiny na kole.

 

Můj pracovní den se skládal z léčby převážně sportovních zranění pacientů, ale také zraněních z dopravních nehod, úrazů či přetížení z běžného života. Kromě léčení bylo mou náplní stáže pozorování práce doktorů jako fyziatra, traumatologů, podologů, či osteopatů, což mě v mnohých směrech značně obohatilo. Několikrát za stáž jsem léčil hráče místního fotbalového klubu, který hraje 3. nejvyšší španělskou ligu. Klinika mi také zaplatila dva dvoudenní odborné kurzy v Seville, což mě příjemně překvapilo.

 

Kde jsi bydlel a jak ses stravoval? 

Ubytování jsem si s přítelkyní domluvil předem v malém apartmánu v centru města s typicky španělským patiem a posezením. Cena bydlení v Jerez de la Frontera se dá srovnat s cenou pronájmů bytů v Olomouci. Vařil jsem si doma a občas zašel na nějaké španělské jídlo do centra.

 

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat? 

Jako sportovec jsem většinu dopoledne trávil trénováním, přečtením nějakého odborného článku nebo přípravou do práce. Byly však i dny, kdy jsem jel na pláž.

 

Většinu víkendů a státních svátků jsem obětoval poznávání nádherných měst Španělska. Navštívil jsem města jako Sevilla, Cordóba, Granada, Cádiz, Ronda, Málaga… Mimo města Andalusie jsem letěl i do Valencie, Barcelony nebo Palmy na Mallorce. Určitě bych doporučil zajet si na výlet do Caminito del Rey, Gibraltaru, pohoří Sierra Nevada a prozkoumat ne jednu pláž. Začátkem stáže jsem využil možnosti stopovat po jižním pobřeží Španělska a po skončení stáže bych rád navštívil Madrid, Kanárské ostrovy a Portugalsko. Takže ano, možnost cestovat se nabízí vždy. Záleží na vašich prioritách. Čas vám to vezme vždy, ale dobrou zprávou je, že se dá cestovat i levně. Využít můžete například spolujízdu blablacarem, koupit letenky s předstihem, spát v hostelech, případně AirBNB, atd.

 

Když si odmyslíš cestování, jak jsi vyšel se stipendiem? 

Výhodu jsem měl v tom, že město Jerez de la Frontera je jedním z nejlevnějších měst ve Španělsku. Stipendium od Erasmu mi tedy pokrylo většinu výdajů spojených se zahraniční mobilitou. Na začátku musí stážista samozřejmě počítat s vyššími výdaji jako koupě základního vybavení do bytu, dopravní prostředek (v mém případě kolo), kauce na apartmán, atd.

 

Cítil ses v zemi bezpečně? 

Ze začátku jsem měl jisté obavy, jelikož se o Španělsku říká, že se zde krade. Možná právě kvůli vysoké 20% nezaměstnanosti. Bezpečně jsem se ale cítil vždy, žádnou zkušenost s krádeží nemám. Španělé jsou jako národ velmi přátelští, komunikativní a rádi pomůžou.

 

Na co by si studenti chystající se do této země měli dát pozor? 

Pokud se některý ze studentů chystá na stáž do Andalusie, měl by vědět, že španělštině v Andalusii mnohdy nerozumí ani Španěl z jiné části Španělska. Avšak je to jen o zvyku.

 

Dostal jsi se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo zvyklostem? 

Ve Španělsku je vše časově posunuté kvůli jejich tropickému podnebí. V létě zde bývá až 40 stupňů a slunce zapadá kolem 22. hodiny. Proto se obědvá až kolem 15:00, večeří se po 21:00. Takže když chce jít člověk večeřet do restaurace, tak musí počítat s tím, že bude večeřet těsně před spaním, jelikož málokterá kuchyň otevírá v klasický evropský čas. Dodržuje se siesta zhruba od 15-17 hodin.

 

Odlišná kultura lze cítit na každém kroku. Španělé jsou národ hlučný, takže si mnohdy člověk myslí, že se neustále hádají, oni se však jen hlasitě baví. Ze začátku mi například přišlo nepříjemné jejich narušování osobního prostoru. Je normální, že vás Španěl poplácá po rameni či zádech, i když se vidíte poprvé v životě. Se ženami si člověk nepodává ruce, ale líbá na každou z tváří. Doteď občas automaticky podám ruku, i když se druhá osoba naklání k polibku.

 

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality? 

Většina lidí má Španělsko spojené se suchem, plážemi, paellou, sangrií, flamencem a koridou.

Každá provincie je odlišná a má své vlastní zvyky a tradice, nicméně jih Španělska krásně vystihuje onen hluboce zakořeněný stereotyp. Zažít si výše zmíněné stereotypy může každý, kdo se do této země vydá na dovolenou. Já jsem však díky Erasmu a delšímu pobytu měl tu možnost poznat Španělsko i z jiných stránek.

 

Co považuješ za největší přínos svého pobytu ve Španělsku? 

Těžká to otázka… Nejspíše příležitost strávit celých 8 měsíců na klinice zaměřené na léčbu sportovců, jelikož v bakalářském studiu fyzioterapie jsme moc zaměření na sport neměli. Ale mohl bych vyjmenovat mnoho dalších věcí, které mi přinesla doba strávená tady (jazyk, kamarádství, kultura…).

 

Doporučil bys stáž v zahraničí i ostatním studentům a proč? 

Stáž bych jednoznačně doporučil všem studentům, nejen fyzioterapie. Jsem vděčný za možnost vyjet na stáž s Erasmus+ programem. Kdy jindy se člověk podívá, jak se pracuje v jiné zemi? Není to jen o studiu či stáži v zahraničí, ale také o navazování kontaktů, interkulturní zkušenosti, komunikaci, atp.

Je super zažít něco takového, jelikož pro mnoho z nás po škole přichází stereotypní práce, rodina a možnosti poznat zahraniční kulturu klesají.

Tímto bych rád poděkoval pracovníkům univerzity, kteří mi pomohli stáž uskutečnit.

Zpět