Věda a výzkum
Pracovníci Fakulty tělesné kultury realizují vědecko-výzkumnou činnost v souladu se zaměřením vědního oboru kinantropologie. V současnosti jsou na fakultě vymezeny dva prioritní směry výzkumu – a) monitoring pohybové aktivity a b) motorika. Do oblasti monitoringu pohybové aktivity spadají výzkumná témata: pohybová aktivita a inaktivita (sedavé chování), pohybová aktivita v environmentálním kontextu, pohybová aktivita a sociální aspekty, aktivní transport a tělesná zdatnost. Oblast motoriky zahrnuje témata: pohyb a jeho vnější projevy (biomechanika), pohyb a stavba lidského těla (somatodiagnostika), pohyb a funkce lidského těla (zátěžová fyziologie) a řízení pohybu a motorické učení. Uvedená témata se dále promítají do oblasti sportovního tréninku, rehabilitace a aplikovaných pohybových aktivit. Vědecko-výzkumná činnost fakulty je charakteristická mezioborovou spoluprací.
Projekty a granty
Na Fakultě tělesné kultury jsou řešeny mezinárodní i české výzkumné granty a projekty. Za stěžejní jsou považovány mezinárodní projekty IPEN a HBSC.
IPEN Adolescent
| Mezinárodní výzkum zastavěného prostředí a pohybové aktivity
Cíle
Hlavním cílem je využít srovnatelnou metodiku minimálně v 9 různých zemích k získání odhadů síly vlivu zastavěného prostředí na pohybovou aktivitu a hmotnost adolescentů, z nichž budou moci být navrženy environmentální i politické intervence.
Dílčí cíle jsou:
- odhadnout sílu vztahu mezi objektivně měřeným prostředím okolí místa bydliště pomocí GIS a objektivně měřenou pohybovou aktivitou a časem stráveným sezením pomocí akcelerometrů;
- odhadnout sílu vztahu mezi subjektivním hodnocením prostředí okolí místa bydliště (dotazník IPEN Adolescent) a subjektivně zaznamenanou chůzí/jízdou na kole do/ze školy včetně účasti ve sportovních klubech či kroužcích;
- odhadnout sílu vztahu mezi objektivně i subjektivně hodnocenými podmínkami prostředí a nadváhou/obezitou u adolescentů (definovanými na základě mezinárodních standardů).
Realizace
Projekt IPEN Adolescent je koordinovaný výzkum zaměřený na zastavěné prostředí, pohybovou aktivitu (PA), sedavý způsob života a obezitu používající společnou metodiku a vycházející z dokončené studie TEAN u adolescentů v USA a studie IPEN řešenou výzkumným týmem IPEN.Předpokládáme účast alespoň 4680 adolescentů ve věku 12–18 let z nejméně 9 zemí. Každý stát by měl získat souhlas s monitorováním u minimálně 300 adolescentů vybraných z různých typů zastavěného prostředí lišících se mírou chodeckosti a socioekonomickým statusem. Každá země zapojená v projektu IPEN Adolescent získá objektivní data o PA a času stráveném sezením pomocí akcelerometrů. Charakteristika zastavěného a sociálního prostředí, psychosociální a demografické proměnné a další výstupy (aktivní transport do školy, účast v organizovaných sportovních a pohybových kroužcích) budou hodnoceny na základě standardizovaných dotazníků. Z GIS (geografické informační systémy) budou samostatně vyhodnocené charakteristiky hodnocení míry hodeckosti (infrastrktura okolí místa bydliště podporující docházku do míst určení), míry hratelnosti (přístup k volnočasovým zařízením), a pěší dostupnosti (chodníky, doprava, překážky pro chůzi). Následné sdružování samostatných analýz povede k vytvoření indexu „přátelskosti k pohybové aktivitě“. Analýzy budou nastaveny pro víceúrovňové (multi-level) seskupování a individuální demografické proměnné.
HBSC
| Mezinárodní výzkumná studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků
Cíle
Cílem studie je monitorovat zdraví a se zdravím související chování školáků v jejich sociálním kontextu a prohloubit porozumění mechanismů ovlivňujících rozdíly a změny ve zdraví a rizikovém chování školáků při přechodu z dětství do adolescence. Cílem projektu v roce 2010 bylo pokračování účasti v kolaborativní studii od roku 1994, získání nových poznatků o chování dětí školního věku a propojení nových dat s již existujícími zprávami z let 1994, 1998, 2002 a 2006, které byly pořízeny na reprezentativních souborech 11, 13 a 15letých dětí v ČR.
Realizace
HBSC studie má vytvořený standardizovaný výzkumný postup, který zajišťuje teoretický rámec nejen výzkumných témat, ale i sběru dat a analytických postupů a je aplikovatelný u všech zemí participujících na studii. Členové výzkumné sítě HBSC spolupracují na tvorbě tohoto mezinárodního výzkumného postupu u každé čtyřleté studie. Praktický sběr dat probíhá ve školním prostředí (základní školy a víceletá gymnázia), prostřednictvím mezinárodního standardizovaného HBSC dotazníku, u věkových skupin 11, 13 a 15 let. Doporučovaná velikost výběru pro každou ze tří věkových skupin je přibližně 1.500 žáků (celkem cca 5000 respondentů). Základní otázky dotazníku zjišťují demografické faktory (např. věk a stadium dospívání), sociální zázemí (např. struktura rodiny a socioekonomické postavení), sociální kontext (např. rodina, vrstevníci, školní prostředí), zdravotnívýsledky (např. subjektivně hodnocené zdraví, zranění, nadváha a obezita), zdravotní chování např. stravování, pohybová aktivita a způsoby hubnutí) a rizikové chování (např. kouření, konzumace alkoholu, zneužívání marihuany, sexuální chování, šikanování). Výzkum probíhá každé 4 roky, což umožňuje opakovaně získávat relevantní, srovnatelné údaje, vhodné pro tvorbu politik a opatření především v oblasti veřejného zdraví.
Přehled řešených výzkumných projektů a grantů na UP
Odborné časopisy
Fakulta tělesné kultury vydává tři odborné recenzované časopisy, které se zaměřují na prezentování výsledků výzkumných a teoretických studií z oblasti kinantropologie:
Acta Gymnica
- ISSN 2336-4912 (print), ISSN 2336-4920 (on-line)
- Indexace: CrossRef, Directory of Open Access Journals, EBSCO, ERIH PLUS, Google Scholar, Index Copernicus, Scopus
Tělesná kultura
- ISSN 1211-6521 (print), ISSN 1803-8360 (on-line)
- Indexace: CrossRef, Directory of Open Access Journals, EBSCO, Google Scholar
- Časopis je zařazen na Seznam recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice
Aplikované pohybové aktivity v teorii a praxi
- ISSN 1804-4220 (on-line)
- Indexace: EBSCO
Vědecké konference
Součástí vědecko-výzkumné činnosti fakulty je také pořádání vědeckých konferencí. Aktuálně plánované i historii již proběhlých konferencí naleznete na stránkách www.konference.ftk.upol.cz.
Habilitace a profesury
Habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem se na Univerzitě Palackého v Olomouci řídí Řádem habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Zahájená řízení ke jmenování profesorem
doc. Mgr. Erik Sigmund, Ph.D.
Vědecký pracovník, Institut aktivního životního stylu, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci
Datum zahájení: 11. 9. 2017
Obor: Kinantropologie
Přednáška na téma: Trendy ve vývoji pohybové aktivity a sedavého chování českých adolescentů mezi lety 2002 – 2014 a jejich vztah k nadváze a obezitě: Koreláty dosažení zdravotně doporučované úrovně pohybové aktivity
Doporučující dopisy:
prof. MUDr. Jan Novotný, CSc.; FSpS MU Brno
prof. William Pickett, Ph.D.; Department of Public Health Sciences, Queen’s University, Kingston, Ontarion, Canada
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. PaedDr. Rudolf Psotta, Ph.D.; FTK UP Olomouc
Členové:
- prof. Ing. Václav Bunc, CSc.; FTVS UK Praha
- prof. PaedDr. Tomáš Kampmiller, PhD.; FTVŠ UK Bratislava
- prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA; LF UP Olomouc
- prof. PaedDr. Jaromír Šimonek, PhD.; PF UK Nitra
Zahájená habilitační řízení
Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D.
Odborná asistentka, Katedra fyzioterapie, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci
Datum zahájení: 8. 11. 2017
Obor: Kinantropologie
Habilitační práce: Funkční stav a úroveň pohybových aktivit nemocných s těžkou formou chronické obstrukční plicní nemoci
Habilitační přednáška na téma: Přínos pohybových aktivit pro kvalitu života a funkční ukazatele osob s chronickým plicním onemocněním
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. RNDr. Miroslav Janura, Dr.; FTK UP Olomouc
Členové:
- prof. PhDr. Karel Frömel, DrSc.; FTK UP Olomouc
- prof. MUDr. Jan Novotný, CSc. FSpS MU Brno
- doc. MUDr. František Salajka, CSc.; FN Hradec Králové, LF UK HK
- doc. PaedDr. Libuše Smolíková, Ph.D.; 2. LF UK Praha
PhDr. Michal Botek, Ph.D.
Odborný asistent, Katedra přírodních věd v kinantropologii, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci
Datum zahájení: 9. 11. 2017
Obor: Kinantropologie
Habilitační práce: Variabilita srdeční frekvence v kontextu tělesné zátěže a simulované nadmořské výšky
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. RNDr. Miroslav Janura, Dr.; FTK UP Olomouc
Členové:
- doc. MUDr. Jan Heller, CSc.; FTVS UK Praha
- prof. MUDr. Jan Novotný, CSc.; FSpS MU Brno
- doc. PaedDr. Michal Lehnert, Dr.; FTK UP Olomouc
- doc. MUDr. Pavel Stejskal, CSc.; FSpS MU Brno
Mgr. Roman Cuberek, Ph.D.
Vědecký pracovník, Institut aktivního životního stylu, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci
Datum zahájení: 14. 11. 2017
Obor: Kinantropologie
Habilitační práce: Metodologické výzvy a nové směry výzkumů orientovaných na pohybovou aktivitu
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. RNDr. Miroslav Janura, Dr.; FTK UP Olomouc
Členové:
- prof. PaedDr. Tomáš Kampmiller, PhD.; FTVŠ UK Bratislava
- prof. PhDr. Karel Frömel, DrSc.; FTK UP Olomouc
- doc. PaedDr. Aleš Suchomel, Ph.D.; FPP TU Liberec
- prof. PhDr. Miroslav Chráska, CSc.; FHS UTB Zlín
PhDr. Lukáš Cipryan, Ph.D.
Zástupce vedoucího Centra diagnostiky lidského pohybu, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita
Datum zahájení: 31. 10. 2017
Obor: Kinantropologie
Habilitační práce: Vysoce intenzivní intervalový trénink
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. MUDr. Jaroslav Opavský, CSc.; FTK UP Olomouc
Členové:
- doc. MUDr. Jan Heller, CSc.; FTVS UK Praha
- prof. MUDr. Jan Novotný, CSc.; FSpS MU Brno
- prof. PaedDr. Rudolf Psotta, Ph.D.; FTK UP Olomouc
- doc. MUDr. Pavel Stejskal, CSc.; FSpS MU Brno
Mgr. Roman Farana, Ph.D.
Vedoucí Centra diagnostiky lidského pohybu, Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita
Datum zahájení: 31. 10. 2017
Obor: Kinantropologie
Habilitační práce: Výběr techniky fundamentálních pohybových dovedností ve sportovní gymnastice: Prevence zranění horních končetin
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. RNDr. Miroslav Janura, Dr.; FTK UP Olomouc
Členové:
- prof. MUDr. Dušan Hamar, Ph.D.; FTVŠ UK Bratislava
- doc. PhDr. Viléma Novotná; FTVS UK Praha
- doc. Ing. František Zahálka, Ph.D.; FTVS Praha
- doc. Mgr. Martin Zvonař, Ph.D.; FSpS MU Brno
Mgr. Aleš Gába, Ph.D.
Odborný asistent, Katedra přírodních věd v kinantropologii, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci
Datum zahájení: 6. 11. 2017
Obor: Kinantropologie
Habilitační práce: Variabilita tělesného složení ve vztahu k věku a úrovni pohybové aktivity českých dívek a žen
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. PhDr. Karel Frömel, DrSc.; FTK UP Olomouc
Členové:
- prof. Ing. Václav Bunc, CSc.; FTVS UK Praha
- doc. RNDr. Petr Sedlak, Ph.D., PřF UK Praha
- prof. RNDr. Daniela Siváková, CSc.; PrF UK Bratislava
- prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA; LF UP Olomouc
PhDr. Petr Šťastný, Ph.D.
Odborný asistent, Katedra sportovních her, Fakulta tělesné výchovy a sportu, Univerzita Karlova
Datum zahájení: 20. 10. 2017
Obor: Kinantropologie
Habilitační práce: Individualizace zátěžových parametrů silového tréninku na základě diagnostiky svalové síly
Komise ve složení:
Předseda:
- prof. RNDr. Miroslav Janura, Dr.; FTK UP Olomouc
Členové:
- doc. MUDr. Alena Kobesová, Ph.D.; 2. LF UK Praha
- doc. Mgr. Daniel Jandačka, Ph.D.; PdF OSU Ostrava
- prof. PaedDr. Rudolf Psotta, Ph.D.; FTK UP Olomouc
- prof. MUDr. Dušan Hamar, CSc.; FTVŠ UK Bratislava
Ukončená řízení
Úplný seznam ukončených habalitačních řízení a řízení ke jmenování profesorů je dostupný na Úřední desce UP.
Vědecká rada
Orgán fakulty, jehož činnost se řídí § 29 a 30 zákona o vysokých školách. Vědecká rada, složená z významných osob oborů, v nichž fakulta realizuje výukovou, výzkumnou či jinou činnost, projednává dlouhodobý záměr fakulty, schvaluje studijní programy, také se věnuje habilitačnímu řízení a řízení ke jmenování profesorů. Členy jmenuje děkan fakulty po schválení akademickým senátem.