Oceán, nové perspektivy a nezávislost: Julie a její semestr v Kanadě

Foto: Julie Kráčmarová
Friday 25 April 2025, 14:30 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Na studijní pobyt na kanadské Camosun College obvykle míří hlavně studenti sportovních oborů, ale Julie Kráčmarová, studentka 2. ročníku fyzioterapie, si i přesto dokázala z pestré nabídky vybrat předměty, které jí nejen dávaly smysl, ale i ji osobně nadchly. Jako milovnice pohybu v přírodě ocenila možnost vyzkoušet si mořský kajak, orientační běh v kanadské divočině nebo lezení na skalách v okolí města Victoria. Studium v angličtině, jiný přístup pedagogů i nová témata jí rozšířily obzory, ale opravdovou hodnotu mělo to, co si z Kanady přivezla domů: odvahu být víc sama sebou, schopnost poradit si v neznámých situacích a hlubší vděčnost za možnosti, které má. „Přijela jsem zpět s velkou pokorou a vděčností. Mnohem více si teď uvědomuji privilegia, co mám – možnost studovat zadarmo na škole, kde vyučují odborníci,“ říká Julie. Pobyt pro ni nebyl jen o studiu, ale i o nezapomenutelném poznávání nádherného Vancouver Islandu, výletech o víkendech a multikulturním prostředí, kde se cítila naprosto bezpečně a vítaná. Jak vypadá taková zkušenost, když se spojí touha objevovat, kvalitní výuka a chuť jít vlastní cestou? Čtěte dál!

Na jaké univerzitě a v jakém semestru jsi absolvovala studijní pobyt?

Studovala jsem na kanadské Camosun College (CC), na ostrově Vancouver, v letním semestru 2023/24.

Proč jsi zvolila právě tuto univerzitu?

Líbilo se mi sportovní a outdoorové zaměření této školy. Zároveň byly pouze 2 možnosti vycestování do Kanady – Camosun College ve Victorii anebo University of Alberta. A protože Victorie je nejteplejší město Kanady, neváhala jsem (vzhledem k plánovanému odjezdu přes studené zimní a jarní měsíce).

Měla jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?

V českých koordinátorech jsem měla obrovskou oporu. S kanadskými se mi komunikovalo také velmi dobře. Na emaily mi přicházely odpovědi do 3 dnů. Slečna koordinátorka mi pomohla s přihlašováním na předměty. Ty jsem musela mnohokrát měnit před začátkem studia, kvůli nesčetným komplikacím ohledně podmiňujících se předmětů, takže jsme si psaly opravdu hodně. Celkově to měli na Camosun College slušně zorganizováno pro zahraniční studenty, aby se v online portálu školy, známkování, organizaci roku a zkoušek zvládli orientovat. Před začátkem semestru jsem musela povinně absolvovat jejich Orientation days – 2 schůzky online a 1 prezenční.

Jaká byla náročnost studia, průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek, komunikace s vyučujícími?

Zkoušky probíhaly pouze formou testů a praktických zápočtů. Mají standardně 2 hlavní testy za semestr – Midterm test a Final test. Do závěrečné známky se také započítává množství kvízů, seminárních prací a úkolů, takže má člověk spoustu příležitostí ke zlepšení známky. To se mi líbilo, protože závěrečná známka nezáležela pouze na jedné zkoušce na konci semestru.
Docházka se lišila předmět od předmětu, někteří vyučující ji řešili méně, jiní více. Podobně jako u nás. Ale většinou byly přednášky dobrovolné a labs (cvičení/semináře) povinné.
S učiteli se komunikovalo bezproblémově. Měli velmi osobní, přátelský a neformální přístup ke studentům. Nebála jsem se za kýmkoli obrátit s otázkou po přednášce, případně přes mail. Každý vyučující má taky stanovené konzultační hodiny, kdy za ním mohou studenti chodit. 

Jaký byl na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měla jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?

Kanadská angličtina mě překvapila tím, jak srozumitelný mají přízvuk oproti Anglii. Profesoři měli velmi jasný projev, takže s dorozuměním opravdu nebyl problém.

Doporučila bys zájemcům o studium na této škole zapsat si nějaký konkrétní předmět, který tě nadchnul/který byl obzvláště zajímavý? Je nějaký, který bys naopak nedoporučila? A proč?

Doporučila bych předmět Introduction to outdoor sports, kde mají studenti šanci si na vlastní kůži vyzkoušet orientační běh a cyklistiku kanadskou přírodou a Viktorií, jízdu na mořském kajaku, dračích lodích a outrigger kánoích (taky jsem dřív nevěděla, co to je).
Velmi zajímavým předmětem byl Growth and Development, kde jsme se zabývali vývojem motorických, specifických sportovních dovedností člověka. Analyzovali jsme videa dětí a dospělých. Naučené poznatky jsme si pak mohli potvrdit ve praktických cvičeních, kdy jsme organizovali 30minutový pohybový program pro děti z místního Child Care centra.
Pro ty, co by se chtěli naučit něco víc do hloubky o nejen silovém tréningu, programování cvičebního plánu a tréninkových principech, můžu doporučit Program and Design.
Předmět, na který jsem slyšela dobré ohlasy, ale který jsem neabsolvovala je Field Prevention/Injury Care - učí se tam o managementu běžných zraněních a tejpování pevnými tejpy. Dalším zajímavým předmětem, byl Exercise physiology, který byl prý velice zajímavý, ovšem poněkud náročnější kvůli objemu učiva a seminárních prací.
Nedoporučila bych předmět Sport Biomechanics, protože stejný máme i na FTK, a řekla bych, že lépe celkově zpracovaný.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohla jsi využít studentské koleje? Kde konkrétně jsi bydlela?

V době mého výjezdu nenabízel Camosun College Erasmus studentům ani koleje, ani homestay (ubytování u rodin). Takže jsem si hledala ubytování sama přes facebookové skupiny a měla jsem štěstí na ty snad nejmilejší 2 spolubydlící na světě. Bydlela jsem v domku se sdílenou kuchyní a koupelnou se samostatným pokojem. Bydlela jsem 10 min daleko od campusu autobusem/30min jízdy na kole. Viktorie má opravdu dobrou autobusovou síť. Na každém busu je navíc nosič na 2 kola, takže můžete na cestě zkombinovat bus a kolo. CC studentům navíc proplácí semestrální autobusovou jízdenku. Pozor, CC má 2 campusy (Interuban a Lansdowne) na opačných stranách města – autobusem i na kole trvá cesta z jednoho campusu na druhý více jak hodinu. To je dobré zhodnotit při sestavování rozvrhu.
Co se týče stravování, tak jsem si vařila sama, jelikož v místní školní jídelně polední menu stálo 12CAD, což je v přepočtu cca 200Kč

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Ve volném čase přes týden jsem chodila na umělou lezeckou stěnu, nebo hrála discgolf, který se nachází 5 minut od Interuban campusu. Tip: Na CC mají studenti programu Kinesiology vstup zdarma do hezčí posilovny než studenti jiných oborů, pro které je zdarma další, menší posilovna.
Snažila jsem se všechny úkoly a seminárky vypracovat během pracovního týdne, abych o víkendu měla čas na poznávání okolí, a to se mi dařilo. O víkendech jsem podnikala výšlapy na okolní hory a lezla po skalách, jakmile se oteplilo. Lezeckých oblastí je v okolí Viktorie spousta, naprostý luxus!
Uprostřed semestru je týdenní volno, tzv. reading break, která je určena na studium před Midterm testy, ale já jsem ji využila na větší cestování po ostrově. Pronajali jsme si s kamarádkou auto a projeli jsme půlku ostrova. S turistickým vízem se v Kanadě řídit bát nemusíte, je to legální s vaším řidičským průkazem 6 měsíců po vstupu na Kanadskou půdu bez nutnosti dalšího dokumentu. Další taková příležitost na větší výlet se naskytla o velikonočních prázdninách a na konci mezi koncem semestru a odletem zpět do ČR.

Jak jsi vyšla se stipendiem? Musela jsi mít našetřeno?

Když vezmu v potaz, že jsem i dost cestovala, myslím, že mi stipendium pokrylo většinu nutných výdajů. Ze svého jsem na tento výjezd přispěla cca 28 000Kč. Na jednu stranu jsem si výdaje hlídala, abych s penězi vyšla, ale na druhou jsem chtěla i něco zažít. 

Cítila ses v zemi bezpečně? Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Myslím, že z hlediska lidí jsem se cítila i bezpečněji než u nás. Victorie je velmi multikulturní město. Každý týden se koná řada kulturních akcí, indických, filipínských, čínských, indigineous…. Dokonce i českých! Například Gulash Fest. Město je cizincům opravdu otevřené, a snaží se, aby se zde člověk jakékoli kultury, pohlaví, orientace cítil vítaný.
Spousta lidí mě varovala před medvědy a pumami, které jednou za čas zabloudí i do města. Žádného jsem za celý pobyt nepotkala, každopádně je dobré pořídit si bear spray a dodržovat veškerá bezpečnostní opatření při výletech a kempování (týkající se skladování jídla, chování při setkání).

Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?

Pokud si chcete i trochu užívat, je dobré mi našetřený finanční polštář, protože nevyjdete pouze se stipendiem. Sýr je velmi drahý, tak ho jeho milovníci budou muset trochu omezit, pokud chtějí ušetřit. Taky se možná psychicky připravte na vetší počet lidí na ulici, obzvlášť v Olomouci nejsme na stanová městečka, a lidi v náručí drog na veřejnosti tolik zvyklí.

Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?

Lidé jsou opravdu tak slušní, jak se se o Kanaďanech říká, jejich oblíbené slovo je thank you. Měla jsem velmi mylnou představu, že celá severní Amerika je falešná, že lidé nosí masky. Ale po 4-měsíčním živote v Britské Kolumbii musím přiznat, ze minimálně pro tuto provincii, to neplatí.
Na co jsem si ale za celou dobu nezvykla bylo to, že se mě pokladní v obchodě ptá, jak se mám jako součást pozdravu.
Když se řekne Kanada, lidé si často představí hokej, sníh a zimu, medvědy. Ano, hokejem lidé žijí dost. Také řada lidí lyžuje víckrát jak 3x za rok. Ale obzvlášť v jižních pobřežních oblastech je také velmi populární surfování, kayaking, plachtění, lezení a cyklistika.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Přijela jsem zpět s velkou pokorou a vděčností. Mnohem více si teď uvědomuji privilegia, co mám – možnost studovat zadarmo na škole, kde vyučují odborníci.
Snažím se teď být štědřejší k ostatním lidem, dělat drobné skutky, které ostatní potěší, a pomáhat těm kteří potřebují. Protože kdykoli jsem já něco potřebovala v Kanadě, našla jsem u někoho nataženou pomocnou ruku.
Také jsem nabyla sebevědomí v sólo cestování do ciziny, zařizování bydlení a seznamování se s novými lidmi. 
Naučila jsem se také sama sestavovat individuální trénink a pochopila tréninkové principy.

Doporučila bys studium na této univerzitě i ostatním studentům? Pokud ano proč?

Ano. Skvělé prostředí a zázemí univerzity, úžasní lidé, město příroda. Studentům fyzioterapie bych doporučila vyjet buď v prváku nebo nejpozději letním semestru druháku, protože tam moc z fyzioterapie nezažijete. To by vás to mohlo studijně zklamat, pokud by s tím nepočítali.

Jak sis vyřešila studium na FTK, když jsi kvůli semestrálnímu pobytu v zahraničí nebyla fyzicky v Olomouci a nemohla si tedy plnit své studijní povinnosti? Jaké řešení doporučuješ studentům, kteří se na zahraniční mobilitu teprve chystají?

Jediným řešením pro mě jako studentku fyzioterapie bylo prodloužit studium o rok. I přes tuhle skutečnost to za to ale rozhodně stálo a kdybych se měla rozhodnout podruhé, jdu do toho 100 % znova!

Je ještě něco, co bys chtěla dodat a zdůraznit?

Studijní pobyt na CC doporučuji spíše pro studenty nižších ročníků bakalářského studia Fyzioterapie, kteří se zajímají o fitness, silový tréning a práci s atlety. Studium pro mě představovalo takové “okno” do světa trenérství a motivovalo mě, abych se tímto směrem dál vzdělávala.

 

Back

Privacy settings

We use cookies and any other network identifiers on our website that may contain personal data (e.g. about how you browse our website). We and some of the service providers we use have access to or store this data on your device. This data helps us to operate and improve our services. For some purposes, your consent is required to process data collected in this way. You can change or revoke your consent at any time (see the link at the bottom the page).

(Essential cookies enable basic functions and are necessary for the website to function properly.)
(Statistics cookies collect information anonymously. This information helps us to understand how our visitors use our website.)
(They are designed for promotional purposes, measuring the success of promotional campaigns, etc.)