Nový program umožní sportovcům snadněji kombinovat studium a sportovní kariéru

Ze setkání studentů v AC BALUO.
Foto: Lukáš Ondrášek
Monday 20 July 2020, 7:30 – Text: Martin Višňa

Jednatřicet studentů Univerzity Palackého bylo pro letošní rok vybráno do nového programu UNIS Vysokoškolského sportovního centra MŠMT Victoria, jehož cílem je maximální podpora vynikajících sportovců ve studiu i rozvoji jejich sportovní kariéry. Zařazení sportovci mají již za sebou setkání v Aplikačním centru BALUO, kde se mimo jiné seznámili s univerzitními koordinátory programu.

Sport a pohybové aktivity jsou s univerzitním prostředím neodmyslitelně spjaty, na vrcholové úrovni není ale vždy jednoduché studium skloubit s tréninkem a závody. Univerzita Palackého chce pro aktivní vrcholové sportovce vytvořit takové podmínky, které toto spojení usnadní. „Jsme si vědomi skutečnosti, že na elitní sportovce jsou současně kladeny vysoké požadavky na úspěšné studium i sportovní výsledky. Naší snahou je vytvořit pro studenty s mimořádnou sportovní výkonností systém, který jim umožní uspět v obou oblastech a bude respektovat jejich sportovní rozvoj. Tento systém zahrnuje jak podporu v oblasti studijní, tak ve specifických oblastech tréninku, jako je sportovní psychologie, zátěžové testování, výživa nebo sportovní fyzioterapie,“ uvedl Pavel Háp, proděkan FTK pro rozvoj a vnější vztahy, který podobu realizace programu UNIS na UP představil.

Všichni sportovci zařazení do projektu mají nárok na měsíční stipendijní podporu vyplácenou přímo ministerstvem školství, současně je jim poskytována další podpora, která jim umožní plnění studijních povinností a současně jejich sportovní rozvoj. „Ve studijní oblasti je klíčová činnost tutora, který se studenty konzultuje průběh jejich studia a plnění studijních povinností a pomáhá jim s tvorbou jejich rozvrhu respektujícího jistou míru flexibility. Současně studenty motivuje a podporuje v hledání rovnováhy mezi sportovními a studijními povinnostmi a optimálním využitím jejich potenciálu,“ dodal Pavel Háp s tím, že tímto tutorem je jeho kolega z FTK Svatopluk Horák.

Koordinátorem sportovní přípravy je Marek Polach z oddělení dalšího vzdělávání FTK, sportovci se dále mohou opřít o zkušenosti Michala Šafáře z oblasti sportovní psychologie či Michala Botka z oblasti zátěžového testování. Odbornou podporu ve fyzioterapii poskytují David Smékal a Ondřej Laštovička, v oblasti kondiční přípravy Michal Valenta a s výživou pomůže Zuzana Svozilová.

Do programu UNIS bylo na základě výsledků z loňského roku vybráno 31 studentů z šesti fakult Univerzity Palackého. Rozděleni jsou do pěti kategorií: v nejvyšší, kde je podmínkou účast na olympijských hrách, mistrovství světa či Evropy, je UP zastoupena judistkou Renatou Zachovou, šermířem Jakubem Jurkou a silničním cyklistou Tomášem Bártou. V kategorii účastníků univerziády či akademického mistrovství světa je zařazeno pět sportovců, nejpočetnější zastoupení – 19 sportovců – pak UP má v kategorii medailistů z republikového mistrovství a hráčů nejvyšších soutěží kolektivních sportů.

Na setkání v Aplikačním centru BALUO dorazili téměř všichni zařazení sportovci, kromě porce informací obdrželi také univerzitní tričko, voucher na využívání služeb v AC BALUO a další pozornosti. „Zařazení do tohoto programu pro mě znamená především to, že mám velice dobré podmínky pro studium a sport zároveň. Být v tomto programu obnáší více než jen materiální podporu, především se jedná o lepší úroveň komunikace s univerzitou a přizpůsobení studia potřebám, bez kterých bych nemohl sport provozovat na sto procent. Program tedy vnímám velice pozitivně a věřím, že se jedná o skvělou příležitost pro mnoho studentů, kteří chtějí být úspěšní ve studiu i ve sportu,“ řekl dráhový cyklista Luděk Lichnovský, student oboru Aplikované pohybové aktivity na FTK.

Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT Victoria je centrem sportovní přípravy reprezentantů ČR s moderním přístupem k tréninku, sportovcům, trenérům i realizačním týmům, ale i odborně servisním pracovištěm MŠMT pro oblast sportu a tělovýchovy. V rámci rozvoje vysokoškolského sportu byl letos odstartován program UNIS, který podporuje téměř čtyři sta sportovců v individuálních a kolektivních disciplínách z 21 českých vysokých škol. Podporovány jsou olympijské a univerziádní sporty a florbal.

Back