Balkánská mise Katedry APA

Foto: Archiv katedry APA
Pondělí 18. prosinec 2023, 11:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Otevřenost světa, hranic a možnost globálního sdílení takřka všeho jednoznačně směřuje k tomu, aby zapojení studentů i akademických pracovníků do zahraničních mobilit bylo co největší. Rozšíření obzorů, nalezení nové motivace ke studiu a profesi, rozšíření si profesních kompetencí, nebo jen uvědomění si, že domácí Fakulta tělesné kultury byla v komparaci s jinými pracovišti vynikající volbou, to jsou je jedny z možných důvodů, proč v zahraničí studovat. Někteří studenti jsou ovšem limitováni jazykovou bariérou, finančními možnostmi nebo chybějící podporou rodiny. Někdy může být limitem jen obava z přestřihnutí "pupeční šňůry" a nejistota spojená s opuštěním "mamahotelu". Je zřejmé, že na to reagují i systémy zahraničního studia a stále častěji se nabízí krátkodobé kurzy, intenzivní, jen několikatýdenní programy, podobně jako pracovní stáže, stáže bezprostředně realizované po dokončení studia a celá řada dalších. Jenže kam jet, když si stále jazykově nevěřím?

Jedna z možností je vzpomenout si na místa, kam rodiče současných studentů jezdili jako "do západní Evropy", tedy na Balkán. Takřka zapomenuté slovanské spojenectví znamená, že jazykové a kulturní limity by zde nemusely být (a taky nejsou) významnou překážkou. Věřte, že ani finančně Vás studijní pobyt v zemích jako je Albánie, Bosna a Hercegovina nebo Černá Hora rozhodně nezruinuje. Pak už jen snad málo odůvodnitelný strach z neznámého může být nepřekonatelným limitem.

Několikaleté spojenectví FTK s partnerskou univerzitou z Černé Hory (University of Montenegro) bylo v tomto roce završené "spanilou Balkánskou jízdou", tedy lépe hutným portfoliem aktivit. Výuková činnost akademických pracovníků byla doplněna několikadenním praktickým workshopem, supervize na víkendových praxích spojená se zpětnými vazbami a jiným pohledem na práci ve sportu s osobami s postižením byla doplněna jednáním na úrovni poradenských pracovníků, technicko-hospodářských pracovníků a diskusním panelem se zástupci vedení tamní fakulty zabývající se vzdělávání trenérů, učitelů TV, ale i sportovních novinářů.

Protože obraz často řekne víc než slova, podívejte se na Balkánskou misi kolegů a studentů z Katedry APA jinýma očima: https://www.youtube.com/watch?v=7V-efH8hfcw.