Zahraniční expert v oblasti overtourismu na FTK UP v Olomouci

Foto: FTK UP
Úterý 12. prosinec 2023, 14:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Dne 21. listopadu byla na FTK UP oficiálně poprvé v České republice představena samotným autorem prof. Gertem-Janem Hospersem z Radboud University v Nijmegenu a jedním ze spoluautorů, Mgr. Miroslavem Rončákem z katedry rekreologie, nová mezinárodní publikace „Coping with Overtourism in Post-Pandemic Europe: Approaches, Experiences and Challenges“, která reaguje na problematiku nadměrného cestovního ruchu po pandemii COVID-19.

Ve srovnání s prvotní monografií „Overtourism: Issues, Realities and Solutions“ od Rachel Dodds a Richarda Butlera, která vyšla před čtyřmi lety, kniha nejen mapuje problematiku nevyváženého cestovního ruchu v rámci pandemie COVID-19, kdy docházelo ke krátkodobému přesunu overtourismu do přírodních a horských destinací, ale doporučuje i možná řešení eliminace negativních dopadů turismu po pandemii a prezentuje řadu příkladů z celé Evropy směřující k udržitelnějšímu rozvoji turistických destinací. Předností knihy jsou mezinárodní experti na danou problematiku, jako autoři kapitol. Mezi ně patří, např. Ko Koens a Roos Geeritsma, kteří analyzují situaci v Amsterdamu, Florian Weber, jenž prezentuje výsledky dopadů cestovního ruchu na různé typy destinací či Andreas Kagermeier analyzující vztah rezidentů a návštěvníků. Kapitola o Praze, pod názvem „Tourist City Prague on the Way to cultural sustainability“, jejímž autorem je Mgr. Miroslav Rončák, se zabývá některými pozitivními kroky, které Praha po schválení „Koncepce příjezdového cestovního ruchu hlavního města Prahy“ implementovala, zároveň ale upozorňuje na řadu výzev, před kterými Praha při své cestě k udržitelnějšímu cestovnímu ruchu a uspokojení potřeb všech aktérů cestovního ruchu, stále stojí.

Prof. Hospers si kromě prezentace knihy o negativních dopadech cestovního ruchu udělal čas i pro studenty FTK UP. V rámci tří přednášek poutavě prezentoval rozdílná témata se zaměřením na storytelling v oblasti cestovního ruchu, oživovaní kulturního dědictví a udržitelnosti destinací cestovního ruchu. Zahraniční host se sešel i s vedením katedry rekreologie a zahraničním oddělením FTK UP a byly nastíněny společné styčné body vzájemné spolupráce týkající se případných projektů mezi FTK UP a Radboud University z Nijmegenu. Zároveň je pro nás velkým potěšením, že prof. Hospers potvrdil svou účast na 23. International Teaching Weeku, který proběhne v dubnu 2024, a měl by být i jedním z vystupujících expertů v rámci plánované letní školy 2024, jež bude věnovaná problematice řešení negativních dopadů aktivních forem cestovního ruchu, kterou se FTK UP chystá v příštím roce pořádat pro mezinárodní studenty.