My, studenti z Neředína ve světě: Michal Jančo

Pondělí 13. červen 2022, 15:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

V covidovém období si student 2. ročníku Rekreologie Michal Jančo vyzkoušel jaké je to žít a studovat v Coimbře. Co vše musel překonat a s jakými zážitky odjížděl po půl roce v Protugalsku zpět do ČR se dočtete v následujícím rozvohru.

Proč jsi zvolil právě tuto destinaci?

Vravel som si, že na Erasmus+ pôjdem do krajiny, kde som ešte nebol, niekde kde sa surfuje a kde je tepľúčko. O Portugalsku som toho moc nevedel, ale veľa dobrého počul a keďže široká ponuka destinácii našej univerzity mi to umožnila, išiel som sa presvedčiť. Samozrejme, po osobných preferenciách prišlo na rad zosúladenie s jednotlivými univerzitami a ich študijnými programami. Konkrétne som si vybral menšie vnútrozemné mesto Coimbra (cca 1h od pobrežia vlakom), a kdeže som sa nedopátral ku nikomu, kto by tam zo starších spolužiakov bol, ešte viac ma to lákalo zažiť. Paradoxne, tesne pred odjazdom jediná Coimbra umožnila príchod zahraničních študentov, na rozdiel od Porta či Lisabonu (keďže to bolo počas Covidového obdobia). Aj napriek neistému začiatku a obáv z pandémie a priebehu hybridnej výuky, neľutujem výber tejto destinácie, práve naopak.

Cítil jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Vždy, keď som mal otázky rôzneho charakteru, boli mi zodpovedané. Tým, že všetko bolo neisté, z hľadiska výuky, dochádzalo ku zmenám, ktoré sme promptne riešili a vždy našli východisko, ale netreba sa toho báť ku zmenám v rozvrhu, si myslím, dochádza vždy, či je Covid alebo nie je...

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlel?

Býval som 20 min od centra mesta, v študentskom dome s názvom C.S.I. Coimbra. Coimbra je celá kopcovitá, takže sa pripravte na poriadne výškové metre, konkrétne toto ubytovanie bolo na vrchole. Našiel som ho na cez FB stránky Erasmus Coimbra apod. S ubytovaním som bol veľmi spokojný, ale keďže bol Covid tak majiteľ domu mal trošku tvrdšie pravidlá, ako zákaz návštev a prespávania a podobne, čo nám po 2 mesiacoch začalo vadiť. V Coimbre je mnoho študentských domov a určite ich doporučujem, lebo zažijete kopu zábavy a z každodenného spoznávania vašich spolubývajúcich, vznikne dočasná rodina, aspoň ja som to tak mal J TIP : niekto riešil ubytovanie až v Coimbre, napísal do skupiny, išiel si to pozrieť, videl, kto tam býva a podľa toho sa rozhodol. A strava - nebylo, čo riešiť. Potraviny super, menza tiež veľmi dobrá a ľacnejšia oproti každodennému vareniu, ceny cca rovnaké.

Jak probíhalo tvé studium?

Prvá polovica semestra bola online a potom, keď sa uvoľnili opatrenia, začalo sa chodiť na praktické predmety ako športové hry, kanoe apod. Skúšky opäť prebiehali niektoré online, niektoré prezenčne. Jednou z nevýhod bolo, že predmety boli v portugalčine a vždy sme dostali materiál v angličtine alebo na konci hodiny sme sa chvíľu pobavili o tom, čo treba spraviť, naštudovať. Robil som rôzne úlohy a práce, ktoré boli žiadané počas online výuky, neskôr v praktických predmetoch stačila dochádzka. Mal som aj hodiny portugalčiny, ale žiaľ na porozumenie výkladu iných predmetov to nestačilo. Výuka portugalčina bola v angličtine J

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Voľný čas som trávil všemožným spôsobom. :D Najčastejšie asi s partiou z domu. Pozoruhodné bolo, že aj napriek C19 opatreniam, Erasmus študenti fungovali na plné obrátky. Robili sa výjazdy, stretávky, hry, párty, akcie na poznávanie Coimbry, univerzity a ďalších zahraničných študentov. Pomimo tohto bolo veľa času na cestovanie a športovanie, čo umožnila online výuka zo začiatku. Z Coimbry je to blízko aj do Lisabonu, Porta, rôzne surf spots a dokonca som sa po štúdiu vydal aj na južné pobrežie. Je to trošku ďaľej, preto som si tam naplánoval aj odlet.

Jak jsi vyšel se stipendiem?

Úplne bez problémov, ubytko ma stálo nejakých 250Eur, štipendium bolo 519Eur a zvyšok som mal na stravu a využitie podľa potreby. Záleží, kto ako so štipendiom gazduje a či je náročný, ale ja som sa nemusel v ničom obmedzovať. J

Cítil ses v zemi bezpečně?

Určite. Portugalci sú veľmi milí a priateľský ľudia. Za celého polroka som nemal žiadnu zlú skúsenosť. Tým, že tam majú toľko slniečka počas roka sú pohodoví a vedia si veci v klídečku vychutnávať.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Pozor na RÝCHLOSŤ plynúceho času. Polroka znie ako dlhá doba, ale ani sa nenazdáte a už nastupujete do lietadla domov. A ešte pozor nato, že aj keď sa uvádza, že sa daný predmet vyučuje v AJ, nemusí to tak nevyhnutne byť.

Dostal/a ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Nie. Na Erasme sa kultúry prepájajú, sám som bol účastníkom jednej nočnej hostiny počas moslimského Ramadánu, po čom nasledoval celodenný pôst a musím povedať, že to bol zážitok J

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Ja osobne, som o Portugalsku vždy iba počul z rozprávania druhých, aké je to krásne a super miesto, čo sa mi aj potvrdilo. O stereotype Portugalska moc neviem.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Je to trochu iný život na tú chvíľu a pocity z celého toho obdobia sú ťažko opísateľné. Keďže ja som mal v Coimbre aj mierne problémiky s nohou, vnímam veľký prínos na sebavedomý a samostatnosti : vybaviť si doktora, rentgen alebo pár týždňov nechodiť, ale aj tak si to neprestať užívať, to celé trošku mentálne zoceľuje. Plus samozrejme zautomatizovanie slovného prejavu v angličtine či otvorenie brán do rôznych kútov sveta!

Doporučil bys studium v zahraničí i ostatním studentům? Pokud ano proč?

Jednoznačne. Nebudem sa snažiť menovať všetky benefity, samozrejme, neplatí pravidlo štúdium v zahraničí = dovolenka či prechádzka ružovou záhradou. Každý kto chce ísť, musí byť pripravený prekonávať nejaké prekážky a je na každom ako si to užije…choďte, poznávajte a zažívajte!!! :-)