„Pět hodin světla přes den nebo naopak jen pět hodin tmy dokáže s člověkem udělat své.” O nezapomenutelné zážitky z Norska se s námi podělila studentka Rekreologie, Alena Matějáková, která se během letního semestru 2024 ponořila do programu Backcountry skiing and outdoor leadership nabízeného naší partnerskou univerzitou University of Southeastern Norway. Jak se vypořádala s nástrahami zimního prostředí, zda by studium na univerzitním kampusu v Bø doporučila ostatním, a co vše v Norsku měla možnost zažít? Přečtěte si její zážitky, které vás jistě inspirují k vlastnímu dobrodružství!
Na jaké univerzitě a v jakém semestru jsi absolvovala studijní pobyt?
Na University of South-Eastern Norway v letním semestru 2024 - Program Backcountry skiing and outdoor leadership.
Proč jsi zvolila právě tuto univerzitu?
Díky lokaci v Norsku a hlavně unikátnímu programu, který téměř žádná jiná univerzita nenabízí.
Měla jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?
Koordinátoři z obou univerzit mi kdykoli bylo potřeba zodpověděli všechny mé dotazy a byli velice vstřícní, když já byla zmatená jako mucha.
Jaká byla náročnost studia (ve srovnání s FTK), průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek, komunikace s vyučujícími?
Studium v Norsku bylo tak pětinásobně jednodušší co se týče studijních materiálů, zkoušek a učení se nazpaměť. Většina naší výuky byla praktického rázu a víc než polovinu školního času jsme strávili venku. Zkoušky probíhaly online a hlavně formou esejí či odpovídáním na otázky pomocí odborné literatury, kterou jsme měli k dispozici. Navíc dbají na princip learning by doing, kdy jsme nasbírali hodně zkušeností a znalostí jednoduše tím, že jsme to, co jsme se učili, sami prožili.
Na druhou stranu bylo studium rozhodně náročnější po osobností stránce. Skýtalo spoustu výzev, učení se vlastní zodpovědnosti a překonávání strachu z neznáma.
Jaký byl na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měla jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?
Studijním jazykem byla angličtina, se kterou jsem problém neměla a během školního roku jsem se v ní v mnohém zlepšila. Když jsem čemukoliv nerozuměla, stačilo se zeptat učitele nebo spolužáků.
Doporučila bys zájemcům o studium na této škole zapsat si nějaký konkrétní předmět, který tě nadchnul/který byl obzvláště zajímavý? Je nějaký, který bys naopak nedoporučila? A proč?
V rámci našeho programu Backcountry skiing and outdoor leadership jsme neměli na výběr jiné předměty než ty, které byly součástí programu. Rozhodně bych je doporučila všem lidem, kteří žijí outdorem nebo k němu mají velmi blízko, a také těm těm, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké je to opravdu zažít norskou zimu.
Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohla jsi využít studentské koleje? Kde konkrétně jsi bydlela? Jak velká část tvého stipendia padla na ubytování?
Bydlela jsem ve sdílené buňce na místní koleji, za níž si člověk sice v přepočtu na české koruny trochu připlatí, ale stojí to za to. Na ubytování padly 2/3 měsíčního stipendia. Měla jsem samostatný prostorný pokoj, sdílenou kuchyň a koupelnu a obývací pokoj s televizí a gaučem. Koleje vypadají spíše jako malé dřevěné chatky. Hned za nimi je les a nedaleko jezero, kam jsme často chodívali na výlety, takže prostě pecka! Do centra je to pak 15 minut pěšky nebo pár minut na kole, na kterých se tu hodně jezdí a vyplatí se to.
Co se týče stravování, vařili jsme si sami na koleji a já osobně provozovala tzv. dumpster diving, kdy se večer po zavírací době „noříte“ do popelnic pro jídlo, které ten den v supermarketech vyhodili. Je to zdarma a ještě tím člověk bojuje proti plýtvání jídla, kterého se v kontejneru dá najít opravdu hodně. Často jsme pak z nalezeného jídla vařili společné večeře.
Ve škole je také malá kantýna, kde se dá dobře najíst, ale už to rozhodně není nejlevnější.
Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?
První polovina semestru byla velice nadupaná, většinu času, i školního, jsme trávili venku. Sotva jsme se něco naučili, už jsme jeli na pár dní do hor a sotva jsme přijeli z hor už jsme se chystali na další. V mezičase jsme využívali místního kulturního života, jelikož Bø je studentské město, opravdu to tam žije. Člověk může buď využít nabídku sportovního programu od volejbalu přes basketbal až k badmintonu a tančení nebo se účastnit pravidelných studentských setkání s vaflemi a kafem zdarma. Každý si tady najde to svoje. Je tu i spousta možností dobrovolničení.
Na jaře jsme pak měli více volného času. Já jsem ho trávila na výletech v horách, bouldrováním a akcemi s ostatními spolužáky. Byli jsme i na roadtripu okolo pobřeží. Na cestování rozhodně čas byl.
V Bø je taky dostupná sauna za rozumnou cenu, tělocvičny a Bua, místo, kde se dá zapůjčit zdarma většina vybavení na outdoorové aktivity.
Jak jsi vyšla se stipendiem? Musela jsi mít našetřeno?
Stipendium mi pokrylo letenky, koleje a malou část vybavení. Rozhodně se ale vyplatí mít našetřeno nebo aspoň mít finanční podporu od rodičů. Norsko není levná země a student bez zaměstnání to dokáže pocítit.
Cítila ses v zemi bezpečně? Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?
Norsko je země, kde necháte otevřené auto na hlavní třídě a ještě zítra tam bude stát, i kdybyste nechali uvnitř klíčky. A zatím to stále platí, když nepočítám velká města, ale ani tam jsem se nikdy nemusela bát o sebe ani o věci. Co se týče kulturních rozdílů, nikdy jsem se nedostala do situace, že by mě kvůli nim někdo znevýhodňoval. Většinou se lidé spíš zajímali, odkud jsem a co tu dělám. Těžší už však bývá dostat se do kolektivu místních, protože často už mají skupinky a navíc mezi sebou mluví norsky či dánsky.
Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?
Dala bych si předem pozor na to, co kde platím za poplatky, např. pokud jedu autem. Jinak mi přijde, že se člověk téměř všude domluví anglicky a zaplatí kartou.
Mentálně bych se ale připravila na rozdíl západu a východu slunce podle toho, kdy tam člověk jede. Pět hodin světla přes den nebo naopak jen pět hodin tmy dokáže s člověkem udělat svoje.
Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?
Překvapilo mě, jak se Norsko stalo turistickou destinací. Nádherné přírodní útvary a památky se dají najít po celé zemi. Zejména na ty oblíbené se však stojí fronta jak na Mount Everest, což mi přijde smutné. Také se často o Norech říká že jsou odtažití, ale vždy záleží, na koho natrefíte. V horách už jsem mnohokrát potkala velmi sdílné a radostné lidi, co si rádi popovídali i nabídli pomoc. Na ulici ve městě, kde byla univerzita, jsem nepotkala člověka, co by se na mě neusmál a nepozdravil.
Jak sis vyřešila studium na FTK, když jsi kvůli semestrálnímu pobytu v zahraničí nebyla fyzicky v Olomouci a nemohla si tedy plnit své studijní povinnosti? Jaké řešení doporučuješ studentům, kteří se na zahraniční mobilitu teprve chystají?
Jeden předmět jsem studovala online a snažila jsem se co nejvíce předmětů udělat už v prváku a druháku. Nakonec ale stejně budu prodlužovat.
Pokud jedete na univerzitu, kde máte podobné nebo stejné předměty, rozhodně bych si je volila a nechala uznat. Na našem programu to nešlo, protože předměty jsou příliš rozdílné, ale i přesto jsem za tuhle zkušenost nesmírně vděčná.
A upřímně, pokud se studiem nespěcháte, není nic špatného na tom si ho prodloužit a klidně ještě využít dalších zahraničních mobilit.
Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?
Vyzkoušet si, jaké je to být tak dlouho pryč z rodné země, tak nějak víc žít na vlastní pěst a pocítit zodpovědnost za vlastní život. Přínosem určitě byla i neustálá komunikace v angličtině a to, že pokud se nezeptám, něco nenajdu, nebo mi to zázrakem nepřijde do cesty, prostě to nemám. A když něco chci, tak si za tím mám jít. Ona se cesta vždy najde.
Skrz náš program jsem také poznala, jaké je to přežívat v zimní krajině, že je to možné, a že se mohu spolehnout na lidi kolem sebe. A kdykoli se řekne Norsko, mám před očima ty nádherné hory a klid.
Doporučila bys studium na této univerzitě i ostatním studentům (z tvého či jiných oborů)? Pokud ano proč?
Rozhodnopádně! :-) Ať už jste z rekre nebo jiného oboru a máte rádi outdoor, či se jen toužíte posunout v životě dál, poznat nové lidi a vyzkoušet něco jiného, než na co jste zvyklí, jděte do toho. Občas je to trochu výstup z komfortní zóny, ale stojí to za to.
Je ještě něco, co bys chtěla dodat a zdůraznit?
Kromě zkušeností a výše popsaného si z Erasmu odnáším také skvělá přátelství, která, ač vzdálenostně ovlivněna, mě hřejí na srdci. Těším se na další dobrodružství s těmito lidmi.