UP Bike chce dostat studenty na kola a zachránit město

Na fakultě tělesné kultury se o natření kola zelenou barvou postarali studenti rekreologie, ale i kolemjdoucí. Foto: Martin Višňa
Úterý 17. duben 2018, 15:21 – Text: Martin Višňa

Letošní cyklosezona budiž zahájena. I takový vzkaz nesou kola ve fakultních barvách, která se objevila před univerzitními budovami během „natíracího“ happeningu iniciativy UP Bike. Díky ní se studenti mohou se slevou zúčastnit soutěže Do školy na kole, třeba na půjčeném růžovém rekole.

Do úterního natírání a zdobení kol se zapojilo několik desítek studentů i zaměstnanců univerzity. Kola ve fakultních, respektive univerzitních barvách nyní poslouží jako poutače informující zejména studenty o akcích, které iniciativa UP Bike chystá na květen. Chce totiž pomoci městu sužovanému dopravními omezeními.

„Cyklisté projíždějící snadněji ucpanými městskými částmi by mohli být inspirací například frustrovaným uživatelům aut. Univerzita proto prostřednictvím iniciativy UP Bike podpoří 50% příspěvkem na registraci do kampaně Zachraňte město - Do školy na kole až 200 studentů, kteří se rozhodnou vlastním příkladem situaci měnit,“ uvedl koordinátor Luděk Šebek z fakulty tělesné kultury.

Zapojení do květnové soutěže tak studenty vyjde na pouhých 75 korun. Registrovat se je možné do konce dubna, podrobnosti o soutěži najdou zájemci tady.

Díky UP Biku se studenti v květnu budou moci také se slevou zapojit do systému sdílení růžových kol Rekola, i tady iniciativa slibuje příspěvek ve výši poloviny měsíčního registračního poplatku. „Celý měsíc ježdění na kvalitních kolech přijde na příjemných 80 korun. Stačí v aplikaci Rekola kliknout na položku Uplatnit poukaz a zadat kód UPbike,“ doplnil Šebek.

S koncem dubna také odstartuje pátá sezóna projektu Ride2sCool, kdy studenti Univerzity Palackého doprovázejí olomoucké žáky na kole na jejich cestě do školy. Pokud by se někdo chtěl k tomuto projektu připojit a získat zajímavou a smysluplnou praxi, může Luďka Šebka kontaktovat na e-mailu ludek.sebek@upol.cz.