Stále to vstřebávám, říká medailista ze Světových her Jakub Jarolím

Jakub Jarolím s bronzovou medailí ze Světových her.
Foto: Václav Pancer, Český olympijský výbor
sobota 5. srpen 2017, 8:00 – Text: Martin Višňa

Do bojů na Světových hrách, které v uplynulých dnech hostila polská Vratislav, se zapojili i dva studenti fakulty tělesné kultury, oba v ploutvovém plavání. Zatímco pro Zuzanu Svozilovou to byla již třetí olympiáda neolympijských sportů, Jakub Jarolím se her zúčastnil poprvé. Blýskl se dvěma medailemi.

Původně měl Jarolím, který závodí za Klub vodních sportů Laguna Nový Jičín, plavat pouze jedinou disciplínu, stovku s krátkými ploutvemi, v níž skončil na bronzové pozici. Druhé klání na poloviční vzdálenosti, kde si vyplaval stříbro, mu přihrála shoda okolností.

„Dva plavci se odhlásili, a tak mi bylo nabídnuto, jestli nechci plavat také padesátku. To stejné se stalo kolegovi z Běloruska, který nakonec bral bronz. Oba jsme se chopili příležitosti, ale takový úspěch nikdo z nás nečekal. Když vyhlašovali moje jméno a stoupal jsem na stupně vítězů, to jsem si neskutečně užil. Tyhle momenty se nezapomínají, pořád to vstřebávám,“ prozradil Jarolím.

Medailista a vlajkonoš

Do Polska student fyzioterapie odjížděl po úspěšné účasti na mistrovství Evropy, kde skončil na čtvrtém místě a s očekáváním, že by na bronzovou příčku mohl zaútočit. O nominaci na hry se ovšem rozhodovalo podstatně dříve, na loňském mistrovství světa v Řecku, kde ve své stovce skončil až sedmý, přičemž na hry se nominovalo prvních šest plavců. V listopadu byl však donominován, což, jak se ukázalo, bylo pro českou reprezentaci rozhodně plus.

Jarolím ovšem nejen otevřel medailový účet české výpravy. Během slavnostního zahájení her s vlajkou v ruce přivedl naše sportovce na stadion. „To bylo vtipné. Šéf organizačního týmu Martin Doktor vybral jako vlajkonoše nejmladšího účastníka výpravy, slečna se toho ale zhostit nechtěla, a tak jsem jako druhý nejmladší dostal vlajku do ruky. Průvod byl trošku stresující. Já se snažil dodržet dané pokyny, ale když jsem se podíval za sebe, výprava byla asi patnáct metrů za mnou, fotili se, plácali si a tak. To mě zachvátila panika. Ale byla to pro mě velká čest, nést naši vlajku,“ vzpomněl ploutvový plavec.

Chyběl jižanský temperament

„Organizačně měli podle mne Poláci hry zvládnuté, sportoviště byla velmi dobře připravena. Oproti Kolumbii bylo ale méně diváků, celková atmosféra tehdy byla lepší, ten jižanský temperament a energie lidí musely oslovit všechny sportovce,“ srovnala letošní hry s předchozími Jarolímova kolegyně Zuzana Svozilová.

Ta se Světových her zúčastnila již potřetí, poprvé plavala v roce 2009 na Tchajwanu, v kolumbijském Cali skončila ve čtyřstovce na čtvrtém místě. Nyní v Polsku to byla až šestá příčka, ovšem podle Svozilové není důvod k smutku. „Padl český rekord a můj osobák, tudíž vím, že jsem tam nechala úplně všechno. Už podle formy z mistrovství Evropy, které proběhlo před hrami, jsem tušila, že by to mohlo dopadnout takto. Pro mě byl cíl se vůbec na hry vloni nominovat, konkurence byla velká,“ uvedla závodnice olomouckého Klubu sportovních potápěčů.  

Česká účast na letošních Světových hrách byla podle Českého olympijského výboru, který sportovcům v Polsku poskytl maximální možný servis, nejúspěšnější za posledních dvacet let. Reprezentanti vybojovali osm medailí, polovinu ve zlatě.

Příští Světové hry se budou konat v roce 2021 ve Spojených státech, a zatímco Zuzana Svozilová o své účasti i kvůli věku pochybuje, Jakub Jarolím, mimo jiné i někdejší držitel světového rekordu a mistr světa, má jasno – o nominaci se bude chtít poprat.