Slovácko bude své hráče pět let testovat na fakultě tělesné kultury

Ze zátěžové laboratoře FTK UP.
Foto: Martin Višňa
Úterý 20. červen 2017, 8:00 – Text: Martin Višňa

Fakulta tělesné kultury a fotbalový klub 1. FC Slovácko uzavřely exkluzivní pětileté partnerství. Fotbalisté všech věkových kategorií absolvují během přípravy testování v olomouckých laboratořích, přičemž fakulta poskytne klubu komplexní diagnostiku na klíč.

„Naše fakulta na základě této spolupráce získá množství výzkumných dat, která budou mít nějaké kontinuum, naopak Slovácko bude mít na pět let postaráno o diagnostiku svých hráčů od mladších žáků až po hráče A-týmu, a to na stejných přístrojích a stejnými metodami,“ uvedl Michal Botek, který na fakultě zátěžové testování sportovců provádí.

Unikátnost partnerství podle něj spočívá zejména v tom, že jde o diagnostiku na klíč. Její komplexnost doplňuje spolupráce fakulty s nestátním zdravotnickým zařízením ReFit Clinic, jehož pracovníci zhodnotí zdravotní stav testovaných. „Klub přijede, dostane komplexní diagnostickou službu, která je zakončená interpretací výsledků a potvrzením zdravotní způsobilosti, a už nemusí hledat žádné další pracoviště k tomu, aby dostali nějakou parciální informaci,“ vysvětlil Botek.

„Budeme jen rádi, pokud se podaří navázat spolupráci i s dalšími sportovními kluby či svazy, jsme totiž schopní nabídnout profesionální diagnostický servis i pro celou řadu dalších sportů,“ dodal Botek.

Podle proděkana pro vědu a výzkum Františka Chmelíka je partnerství se Slováckem vůbec prvním, modelovým smluvním výzkumem na fakultě. „V minulosti jsme už nějaké smluvní výzkumy prováděli, ale byly to spíše jednorázové akce. Tato spolupráce je ovšem více systematická, dlouhodobá a je v souladu se všemi podmínkami, které jsou na realizaci smluvního výzkumu kladeny. Je to modelový příklad, jak smluvní výzkum na fakultě do budoucna dělat,“ komentoval Chmelík.

Připomněl také, že aktuálně navázané smluvní partnerství navazuje na vědeckou práci na fakultě, která v oblasti sportovního výzkumu přinesla mnoho zajímavých výstupů publikovaných v prestižních světových časopisech, jako je například Journal Of Human Kinetics nebo International Journal Of Sport Medicine.