Plavecké naděje ladily v Olomouci techniku s olympijskými vítězi

Keep Swimming Camp s Ronaldem Schoemanem a dalšími. Foto: Martin Višňa
sobota 15. červenec 2017, 8:30 – Text: Martin Višňa

Aplikační centrum BALUO již podruhé hostilo plaveckou školu Keep Swimming Camp, na kterou se sjeli mladí plavci ve věku 12 až 16 let z celé České republiky. Během programu nejen pilovali správné techniky, ale mohli se i setkat s hvězdami, jako jsou Roland Schoeman nebo Aaron Peirsol.

„Než zazní pokyn ‚na místa‘, na bloku stůjte, a rozdýchejte se. Máte uplavat padesát metrů, a pokud se dobře rozdýcháte, vydrží vám kyslík delší dobu, než kdybyste se rovnou postavili do startovní pozice,“ vysvětloval plaveckým nadějím Tomáš Fronek, organizátor kempu a trenér australských a novozélandských plavců.

Zdaleka to nebyla jediná rada, kterou během plavecké školy čtyři desítky účastníků slyšely. Program vedle samotných tréninků v bazénu čítal také třeba přednášky ze sportovní psychologie či diagnostické testy. Díky vybavení bazénu kamerovým systémem, který umožňuje analýzu pohybu plavce, mohly děti svoji techniku u obrazovky probrat s trojnásobným jihoafrickým olympijským medailistou z Athén Rolandem Schoemanem. O své zkušenosti se podělil také třeba bývalý český plavec a mnohonásobný mistr republiky Květoslav Svoboda.  

Velkým zážitkem pro účastníky bylo setkání s Aaronem Peirsolem, americkým pětinásobným olympijským vítězem z Athén a Pekingu, který na břehu moderního bazénu v Aplikačním centru BALUO zavzpomínal na své sportovní začátky. Jak uvedl pro Český rozhlas Olomouc, doba se sice hodně změnila, to hlavní ale zůstalo stejné, totiž že bez neustálé dřiny, trpělivosti a hlavně lásky ke sportu to nejde.

Letošní ročník Keep Swimming Campu je druhý v pořadí, který aplikační centrum fakulty tělesné kultury hostilo. Vloni se mladí plavci mohli setkat v bazénu mimo jiné s nizozemskou plavkyní, čtyřnásobnou olympijskou vítězkou Inge de Bruijn.