My, studenti z Neředína ve světě: Petra Kočíbová

čtvrtek 13. prosinec 2018, 14:38 – Text: Tereza Kučerová

Studentka rekreologie Petra Kočíbová vyjela na svůj Erasmus jen kousek od domova, do Polska. Ve Varšavě se na nějaký čas stala studentkou Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Jak si studijní pobyt užila? Prozradí na následujících řádcích.

 

Proč jsi zvolila právě tuto destinaci?

Zpočátku jsem měla trochu obavy z pobytu v cizí zemi a mluvení anglicky, takže mi Varšava připadala jako dobrý kompromis. Kultura je tam hodně podobná jako v Česku a v případě nouze bych mohla použít češtinu. To se naštěstí nestalo, za což jsem moc ráda.

 

Cítila jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Moje koordinátorka ve Varšavě byla skvělá. Hned na začátku pobytu jsem měla problém s platební kartou, tak jsem jí psala, zda by mi mohla poradit. Téměř ihned mi odpověděla a všechno se mnou vyřešila.

 

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlela?

Ubytovaná jsem byla na kolejích jako všichni erasmáci, a jelikož jsou koleje v areálu univerzity, tak jsme to do školy měli tři minuty. Pokoje jsou dvoulůžkové s vlastní sprchou a WC. Kuchyň byla sdílená pro celé patro, takže tam bylo občas dost rušno, ale člověk se alespoň mohl více spřátelit s ostatními. Se stravou to bylo horší, protože nemají žádnou menzu, jen bufet, kde se prodávají nanejvýš housky. Žádné teplé jídlo.

 

Jak probíhalo tvé studium?

První týden byl spíše seznamovací a orientační. Hráli jsme různé hry, šli jsme na prohlídku města nebo měli takový seminář o Polácích a jejich kultuře, kterou nám přichystali polští studenti. Pak už začal samotný semestr a plnění povinností do předmětů. Asi v půlce semestru jsme byli s univerzitou na výletě u srbských hranic na pobočce školy, která spadá pod univerzitu ve Varšavě.

 

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Volný čas jsem trávila poznáváním Varšavy a okolí, ale taky povídáním si s ostatními erasmáky a poznávání jejich kultury a pohledu na svět. V období Erasmu jsem jednou vycestovala, a to na Ukrajinu do Lvova, jinak jsem spíše cestovala po Polsku.

 

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšla se stipendiem?

Vzhledem k tomu, že jak už jsem říkala, Polsko je hodně podobné ČR, tak i ceny mi přišly stejné jako doma. Ovšem jen se stipendiem bych určitě nevyšla, vzhledem k cestování a dalším aktivitám.

 

Cítila ses v zemi bezpečně?

Ano, cítila. Nikdy jsem neměla pocit nebezpečí.

 

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Mě zaskočil zastaralý systém při kontrole jízdenek ve vlaku z ČR do Varšavy, protože Poláci berou jen tištěné jízdenky, ne elektronické. Jinak je všechno víceméně podobné.

 

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Asi trochu ano, ale úplně nedokážu pojmenovat v čem. Možná v tom, že v Česku je obecný názor, že když je něco z Polska, tak to není moc kvalitní, což si myslím, že vůbec není pravda.

 

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Za největší přínos považuju to, že jsem prolomila stud mluvit anglicky. Nemyslím si, že by se člověk nějak rapidně zlepšil třeba v gramatice, ale spíš si zautomatizuje některé fráze, nemusí tolik přemýšlet nad tím, co říká, a lépe tu angličtinu slyší. A za druhý největší přínos považuji přátelství, které jsem si na Erasmu vytvořila, a doufám, že budou trvat i dál.

 

Doporučila bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Doporučuji ho všem. Těm, kteří umí anglicky výborně, i těm, kteří stejně jako já v angličtině moc neexcelovali. Je to výborná zkušenost, která vám rozšíří obzory. Můžete poznat další kultury a vytvořit si přátelství různě po světě.

 

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů