Čtvrté místo na Českých akademických hrách reprezentanti UP doslova vylovili z bazénu

Úspěšné plavkyně UP (zleva) Barbora Pohlová, Zuzana Svozilová a Beata Polišenská.
Fotogalerie: Archiv ČAH, Zbyněk Svozil, Martin Višňa
středa 4. červenec 2018, 8:00 – Text: Martin Višňa

Dvaasedmdesátkrát vystoupali reprezentanti Univerzity Palackého na stupně vítězů během letošních Českých akademických her, které hostila Masarykova univerzita v Brně. V celkovém pořadí škol se olomoucká univerzita umístila na čtvrtém místě.  

Jako již tradičně naplnili sportovci v barvách Univerzity Palackého medailovou sbírku nejvíce v disciplínách plavání a ploutvového plavání, v bazénu vyplavali hned dvacet pět zlatých medailí. Další čtyři vítězství přidali atleti, v kolektivních sportech pak své turnaje ovládly florbalistky a házenkářky.  

„Celkově získali naši reprezentanti třicet dva zlatých, sedmnáct stříbrných a dvacet tři bronzových medailí. Za vzornou reprezentaci jim patří poděkování, za každou vybojovanou medaili také obdrží mimořádné sportovní stipendium ve výši 3 000, 2 000 a 1 000 korun,“ uvedl koordinátor olomoucké reprezentace Vítězslav Prukner z fakulty tělesné kultury.  

Nejúspěšnějšími sportovci se stali plavkyně Gabriela Chudárková, která na nejvyšší stupeň vítězů vystoupala hned sedmkrát, a její kolega Jan Slíva, ten vybojoval o jeden nejcennější kov méně.  

„Čekala jsem, že nějaké medaile přivezu, ale že jich bude tolik, to určitě ne. Většinu holek ale znám ze závodů, takže jsem věděla, co od nich můžu čekat. Poprvé jsem zkusila i ploutvové plavání a i tady jsem byla překvapená počtem získaných medailí. Je to podobné jako klasické plavání a plave se zde kraul. Ten je v klasice mou hlavní disciplínou,“ prozradila studentka fakulty tělesné kultury Gabriela Chudárková, závodící v sezoně za Zlínský plavecký klub.  

Univerzitu Palackého reprezentovala v Brně více než stohlavá výprava. Původně bylo přihlášeno 160 sportovců, někteří však nedorazili kvůli zranění, zkouškám či z jiných důvodů. „Poděkování patří rovněž všem garantům jednotlivých sportů, kteří účast našich sportovců zajistili, a také všem, kteří působili jako trenéři družstev přímo v dějišti her,“ dodal Vítězslav Prukner.  

Oním dějištěm letošního sedmnáctého ročníku Českých akademických her bylo díky rozmístění jednotlivých sportovišť téměř celé Brno. Sportovci poměřovali síly nejen v kampusu pořádající Masarykovy univerzity v Bohunicích, ale také ve sportovním areálu Vysokého učení technického pod Palackého vrchem. Plavalo se v prostorách Univerzity obrany a třeba soutěž v aerobiku se odehrála přímo v centru města pod Špilberkem. Na hry bylo přihlášeno přes 1 700 sportovců ze čtyřiceti sedmi vysokých a vyšších odborných škol, kteří se o titul akademických mistrů utkali ve dvaceti šesti sportech.  

Nejlépe si vedli sportovci domácí Masarykovy univerzity, druhé místo žebříčku škol obsadila reprezentace Univerzity Karlovy a celkový bronz bralo taktéž domácí Vysoké učení technické. Celý žebříček, kompletní výsledky jednotlivých sportů nebo fotografie jsou ke zhlédnutí na stránkách her.